ევროკავშირის ქვეყნებიდან მრევლი მოუწოდებს აღკვეთონ აჯამკაში ტაძრის აღება
საზღვარგარეთ მცხოვრები შუამავლობის ეკლესიის ქტიტორებმა მოუწოდეს აჯამკის ხელისუფლებას, აღკვეთონ მეუ-ს სქიზმატიკოსებისგან უმე-ის თემის ეკლესიის წართმევა.
გერმანიისა და ესტონეთის მაცხოვრებლებმა, რომლებსაც მრავალი წელია სულიერი კავშირი აქვთ უკრაინულ სოფელ აჯამკას შუამავლობის ეკლესიასთან და ასევე არიან ქველმოქმედნი, სოფლის ხელისუფლებას მიმართეს, რათა აღკვეთონ ტაძრის გადაცემა მეუ-ს სქიზმატიკოსებისთვის.
ევროკავშირის ქვეყნებიდან მართლმადიდებლების მიმართვა კიროვოგრადის ეპარქიამ Facebook-ის საკუთარ გვერდზე გამოაქვეყნა.
„ეკლესიის წესდების თანახმად, ვინც არ არის მრევლის წევრი, არ შეუძლია გადაწყვიტოს თემის ცხოვრების შინაგანი ორგანიზაცია. ეს არის უშუალო ჩარევა საეკლესიო საქმეებში, უკრაინის კონსტიტუციის დარღვევა და მორწმუნეთა დისკრიმინაცია“, - ნათქვამია როგორც სოფელ აჯამკის მკვიდრთა განცხადებაში, რომლებიც ომის გამო იძულებულნი გახდნენ დაეტოვებინათ სამშობლო და გერმანიისა და ესტონეთში გადასახლებულიყვნენ, ასევე ტაძრის წინამძღვრის, მღვდლის ალექსანდრე იგნატიევის სულიერი შვილების განცხადებაში.
საერთაშორისო საზოგადოების წარმომადგენლები სტხოვენ სოფლის გამგებელს თ.ა. ზაიჩენკოს და ყველა მათგანს, ვინც სქიზმატიკოსთა მიერ ეკლესიის წართმევის ინიციატივაში მონაწილეობდა, საზოგადოება არ გაჰყონ და სოფლის მცხოვრებთა მწუხარება არ გაზარდონ. 0
„შეწყვიტეთ ბოროტების კეთება, ეს საკმარისია ამ მიწაზე. დაანებეთ თავი მამა ალექსანდრეს და მრევლს, მიეცით საშუალება მშვიდად ილოცონ თავიანთ ტაძარში,“ - მოუწოდებენ ევროპის მაცხოვრებლები, რომლებიც გულგრილები არ არიან წმინდა შუამავლობის ეკლესიის ბედის მიმართ.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ კიროვოგრადის ოლქის აჯამკას ეკლესიის მრევლებმა სოფლის თემის ხელმძღვანელს მიმართეს თხოვნით, რომ სოფელი რელიგიური კონფლიქტით არ გაეყოთ.