შეიარაღებულმა რადიკალებმა დრაბინკოს მეთაურობით კრუგლიკის ტაძარი აიღეს
შეიარაღებული ადამიანების ჯგუფმა მეუ-ს "იერარქის" დრაბინკოს მეთაურობით ს. კრუგლიკში ტაძრის კარები გატეხეს და თემის სქიზმატიკოსებთან "ნებაყოფლობით" გადასვლა გამოაცხადეს.
2022 წლის 14 აპრილს შეიარაღებულმა ჯგუფმა მეუ-ს "იერარქის" ალექსანდრე დრაბინკოს მეთაურობით ძალით აიღო კიევის რაიონის სოფელ კრუგლიკში მდებარე ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის მიძინების ეკლესია.
დაცვა და ადგილობრივი აქტივისტები, რომელთა უმეტესობა ტაძრის მრევლი არ არის, წინასწარ დაგეგმილ აქციაზე გამოიძახეს, გვითხრა სოფელ კრუგლიკში არსებულმა წყარომ. ეკლესიის ირგვლივ უამრავი შეიარაღებული ადამიანიც იმყოფებოდა. თავად დრაბინკო მოვიდა ლოცვაზე, ცდილობდა დაერწმუნებინა წინამძღვარი ნებაყოფლობით გადასვლაზე, მაგრამ უარი მიიღო. ამის შემდეგ ყველა შეკრებილმა ხელი მოაწერა ალექსანდრე დრაბინკოს მიერ შედგენილ პეტიციას „საზოგადოების ნებაყოფლობით გადაცემას“ სქიზმატიკოსებისთვის და გატეხეს ეკლესიის კარები, სადაც ტაძრის წინამძღვარი და ორი სასულიერო პირი იმყოფებოდნენ. დრაბინკომ გამოაცხადა, რომ ღვთისმშობლის მიძინების ეკლესია გადაეცა მეუ-ს.
ის ფაქტი, რომ ღვთისმშობლის მიძინების ეკლესიის საზოგადოებამ ეს გააკეთა „ნებაყოფლობით და მშვიდობიანად“, დაწერა დრაბინკომ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე.
ფაქტობრივად, მათ აბსოლუტური უმრავლესობა, ვინც ხელი მოაწერა პეტიციას მეუ-ში გადასვლის შესახებ, არც ეკლესიის მრევლი და არც ადგილობრივი მცხოვრებია. ასე რომ, დეკანოზ სტეფან გრიგამ ფეისბუქზე მომხდარის კომენტირებისას დაწერა: „ამ ტაძარში ბევრჯერ ვიმსახურე! ამ ადამიანებიდან არცერთს არ ვიცნობ! როგორც ყოველთვის, ვინც არასოდეს ყოფილა ტაძარში!“
მრევლმა პოლიცია გამოიძახა, თუმცა, მიუხედავად ტაძრის კარების გატეხვისა და დამპყრობლების მხრიდან უმე-ის მორწმუნეების მიმართ მუქარის მიუხედავად, დარღვევა არ დაფიქსირებულა.
”ჩვენ გვინდოდა ჩაგვეწერა, რაც ხდებოდა ტელეფონებზე, მაგრამ ამის უფლება არ მოგვცეს, მათ ხელიდან გამოგვგლიჯეს ტელეფონები,” - თქვა წყარომ, ”ამავდროულად, მეუ-ს მხარდამჭერები თავისუფლად იღებდნენ ფოტოებს და ვიდეოებს. .”
სქიზმატიკოსებმა ტაძრის კარების საკეტები შეცვალეს და უმე-ის მრევლს მასზე წვდომა არ აქვს.
ეს არ არის კრუგლიკის ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრის აღების პირველი მცდელობა. მეუ-ს მხარდამჭერები ტაძართან ჯერ კიდევ მარტში გამოჩნდნენ. ხარების დღესასწაულზე, 7 აპრილს, ადგილობრივი თავდაცვის ძალების წევრები ცდილობდნენ ტაძრის დაკავებას, მაგრამ მრევლმა იგი დაიცვა. ამის შემდეგ თავდაცვის სამინისტრომ მამაოს რამდენჯერმე ესტუმრა და აგიტაციას უტარებდა, რომ გაწევრიანებულიყო მეუ-ში.
შეგახსენებთ, რომ, უმე-ის ყოფილი მიტროპოლიტი, ალექსანდრე დრაბინკო აქტიურად იბრძოდა სქიზმატური ორგანიზაციების წინააღმდეგ და ბროშურაც კი დაწერა„რატომ უწოდებენ სქიზმატურ ჯგუფებს უკრაინაში არაკანონიკურს“. 2003 წელს დრაბინკოს სცენარის მიხედვით გადაიღეს ფილმი გაყოფის ანატომია.