წინამძღოლი: უმე მზადაა აზოვსტალში წავიდეს ხალხის გადასარჩენად
მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ მსვლელობის ჩატარების სურვილი გამოთქვა მარიუპოლის მშვიდობიანი მოსახლეობის გადასარჩენად და დაჭრილთა დასახმარებლად.
2022 წლის 21 აპრილს, უნეტარესმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონუფრიმ გამოაქვეყნა მოწოდება ალყაშემორტყმულ მარიუპოლში დარჩენილი მშვიდობიანი მოსახლეობისა და დაჭრილების გადარჩენის შესახებ, იტყობინება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
„ღრმა მწუხარებით ვაკვირდები რა ხდება ამ დღეებში ქალაქ მარიუპოლში. გულწრფელი მწუხარების გრძნობა გვიბიძგებს მთავარი ქრისტიანული დღესასწაულის - ქრისტეს წმიდა აღდგომის წინა დღეს, ყურადღება მივაქციოთ იმათ გადარჩენის აუცილებლობას, ვინც დარჩენილია მარიუპოლში და ჰუმანიტარული კატასტროფის წინაშე აღმოჩნდა. ”, - დაწერა უმე-ის წინამძღოლმა.
მან გაიხსენა, რომ ქალაქში კვლავ რჩება უამრავი მშვიდობიანი მოქალაქე, მათ შორის ბევრი ბავშვი და მოხუცი, ასევე დაჭრილი სამხედრო პერსონალი, რომლებსაც სასწრაფო სამედიცინო დახმარება სჭირდებათ. მისმა უნეტარესმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ყველა გარდაცვლილის ცხედარი ოჯახებს უნდა გადასცენ სათანადოდ დაკრძალვის მიზნით.
„ამ კუთხით, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია, ეპისკოპოსის, სასულიერო პირების, მონასტრებისა და მორწმუნეების დახმარებით, მზად არის მოაწყოს ლოცვითი მსვლელობა ქალაქ ორეხოვიდან, ზაპოროჟიეს ოლქი, ქალაქ მარიუპოლში აზოვსტალის ქარხანამდე. სასწრაფო დახმარების გაწევა და მშვიდობიანი მოსახლეობის გაყვანა. ასევე, მსვლელობას შეეძლო დაჭრილი ჯარისკაცების გაყვანა და დაღუპულთა ცხედრების გამოსვენება.
მივმართავთ ყველას, ვისზეც ეს დამოკიდებულია და ვთხოვთ, რომ დიდი პარასკევიდან (2022 წლის 22 აპრილი) ქრისტეს ნათელ აღდგომამდე (2022 წლის 24 აპრილი) ქალაქ მარიუპოლში და მის შემოგარენში, უზრუნველყონ ცეცხლის შეწყვეტა და უზრუნველყონ ჰუმანიტარული დერეფანი“, - ნათქვამია უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის განცხადებაში.