მიტ. ონუფრიმ უკრაინაში საომარი მოქმედებების გამო რმე-ის წინამძღვარს მიმართა
ხარკოვისა და ბოგოდუხივის მიტროპოლიტმა ონუფრიმ მოუწოდა პატრიარქ კირილს მიმართოს რუსეთის ხელისუფლებას უკრაინაში საომარი მოქმედებების შეწყვეტის თხოვნით.
ხარკოვისა და ბოგოდუხოვსკის მიტროპოლიტმა ონუფრიმ თხოვნით მიმართა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარს, მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქს კირილს, რათა მოუწოდოს რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლებას შეწყვიტოს საომარი მოქმედებები უკრაინაში, იუწყება უმე-ის ხარკოვის ეპარქია თავის Facebook გვერდზე.
ეპისკოპოსმა თავის მიმართვაში განაცხადა, რომ უკრაინის ქალაქებსა და სოფლებზე ბომბები და რაკეტები ეცემა, რის გამოც მშვიდობიანი მოსახლეობა იღუპება, ბევრი კი ლტოლვილი ან მიგრანტი გახდა. ასევე, დაბომბვის გამო ნადგურდება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ტაძრები, მათ შორის უმე-ის ხარკოვის ეპარქიაში.
მიტროპოლიტ ონუფრის თქმით, ომი მცდარი გზაა, რომელიც ადამიანებს სულისა და გულის დონეზე ჰყოფს.
„ჩვენი ხალხის კიდევ უფრო დიდი მსხვერპლისა და ტანჯვის თავიდან ასაცილებლად, მოგმართავთ და გთხოვთ, მიმართოთ რუსეთის პრეზიდენტს და რუსეთის ფედერაციის ხელმძღვანელობას, შეწყვიტონ საომარი მოქმედებები უკრაინის ტერიტორიაზე და გააკეთონ ყველაფერი, რაც შესაძლებელია და შეუძლებელი, რათა შეწყდეს ომი და შეწყდეს ადამიანის სისხლის ღვრა“, - წერს უმე-ის იერარქი.