კიევის ოლქის ობუხოვის ხელისუფლებამ მოითხოვა უმე-ის აკრძალვა
კიევის ოლქის ქალაქ უკრაინკაში, საკრებულოს დეპუტატებმა მიიღეს მიმართვა უმე-ისადმი მისი საქმიანობის შეწყვეტის მოთხოვნით ხმის მინიმალური უმრავლესობით.
2022 წლის 28 აპრილს კიევის ოლქის ობუხოვის ქალაქ უკრაინკაში, საკრებულოს რიგგარეშე სხდომაზე, დეპუტატებმა მიიღეს მიმართვა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისადმი ხმების მინიმალური უმრავლესობით და მოითხოვეს შეწყვიტოს მისი საქმიანობა რაიონის სამ სოფელში - პლიუტი, ტრიპილია და ჟუკივცი. ამის შესახებ ინტერნეტ რესურსი Chronicles of Obukhov იტყობინება საკრებულოს თავმჯდომარის ალექსანდრე ტურენკოს განცხადებაზე დაყრდნობით.
„დღეს მათ გამოთქვეს მკაფიო და ცალსახა პოზიცია ჩვენი საზოგადოების ტერიტორიაზე UOC-ის საქმიანობის შეჩერების აუცილებლობის შესახებ“, - განაცხადა ტურენკომ.
ამასთან, მან აღნიშნა, რომ „ეს მოხდება სწრაფად, დემოკრატიული, ცივილიზებული გზით“.
„ჩვენ არ ვერევით შიდა საეკლესიო საქმეებში. ჩვენ, როგორც ჩვენი საზოგადოების დეპუტატებმა, უნდა ვიზრუნოთ უსაფრთხოებაზე. მოსკოვი და რუსული არაფერი შეიძლება იყოს!” - დაამატა დეპუტატმა ტატიანა იაგოძინსკაიამ.
როგორც მჟკ წერდა, ვოლინის სოფელ ლოკაჩში, ხელისუფლებამ მოუწოდა უმე-ის თემებს „ნებაყოფლობით გადასულიყვნენ“ მეუ-ში.