მოხუცები და ბავშვები სცემეს:იასინში რადიკალებმა სასტიკად დაარბიეს მსვლელობა
რადიკალებმა ქალს ჯვარი დაარტყეს, რის შემდეგაც ქალმა გონება დაკარგა. ფოტო: скриншот видео страницы Марии Станко в Facebook რადიკალებმა ქალს ჯვარი დაარტყეს, რის შემდეგაც ქალმა გონება დაკარგა. ფოტო: скриншот видео страницы Марии Станко в Facebook
ურბანული ტიპის დასახლებაში, იასინში, კარპატების რეგიონში, მეუ-ს მხარდამჭერები თავს დაესხნენ რახივიდან რელიგიური მსვლელობის მონაწილეებს.
2022 წლის 29 აპრილს რადიკალები თავს დაესხნენ მორწმუნეებს უმე-ის მსვლელობისას. ისინი ხელით შეეხნენ ორ ქალს, რომელთაგან ერთმა დარტყმის შედეგად გონება დაკარგა. თავდამსხმელებმა ასევე დაამტვრიეს ჯვრები და ბანერები და მორწმუნეებს კვერცხები დაუშინეს. ეს ყველაფერი ხდებოდა მეუ-ს „მღვდლების“ თვალწინ და მათი თანხმობით.
რელიგიური მსვლელობა ქალაქ რახივის მორწმუნეებმა მოაწყვეს, რომელთაც სურდათ მოევლოთ მთელი ამიერკარპატების რეგიონი უკრაინაში მშვიდობისთვის, ჯარისა და ჯარისკაცებისთვის ლოცვით. მეოთხე დღეს მსვლელობის მონაწილეები მივიდნენ სოფელ იასინიაში, სადაც მეუ-ს მხარდამჭერების გაბრაზებული ბრბო უკვე მორწმუნეებს ელოდა.
„გზა გადაგვიკეტეს, დაგვიწყეს კვერცხების სროლა, ჯოხებით ცემა და მათ უკან იდგნენ OCU მღვდლები, უყურებდნენ ამ ყველაფერს და იღიმებოდნენ“, - ამბობს მარია სტანკო ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე.
თვითმხილველების თქმით, რადიკალებმა ერთ-ერთ მორწმუნეს ჯვარი ისე დაარტყეს, რომ მან გონება დაკარგა, რის შემდეგაც მსვლელობის მონაწილეებმა პოლიცია გამოიძახეს, რომელმაც უსაფრთხო დერეფანი მოაწყო და დაცვის ქვეშ, უმე-ის მრევლი ავტობუსით გამოიყვანეს.
”მეუ-მ თავი გამოიჩინა. დაამტვრიეს ჯვრები, ამსხვრეეს ხატები, სცემეს ქალები და ბავშვები. ქრისტე აწამეს პარასკევს <…> ჩვენც გვცემეს, კვერცხები დაგვიშინეს და გვაფურთხეს. ჩვენ დღეს ქრისტესთვის ვეწამეთ და ბედნიერები ვართ“, - წერს მარია.
„ჩვენ ვიყავით, ვართ და ვიქნებით მეუ-ს ერთგული, ღვთისთვის, რწმენისთვის მოწამეობრივად მოვკვდებით, მაგრამ განხეთქილებაში არ წავალთ. მთელმა მსოფლიომ ნახა, როგორ სცემენ უკრაინელები უკრაინელებს, სირცხვილია“, - წერს მსვლელობის მონაწილე ანატოლი ვაჩილიამ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე.
პოლიციის თანამშრომლებმა, მოწმეების ვიდეომასალის შესწავლისას, აღძრეს სისხლის სამართლის საქმე.
მჟკ ასევე იტყობინება, რომ 2022 წლის 29 აპრილს, მეუ-ს მხარდამჭერებმა სცადეს იასინში ღვთისმშობლის შობის ტაძრის ხელში ჩაგდება, მაგრამ მისულმა პოლიციამ შეძლო თავდამსხმელების განდევნა ეკლესიიდან.