რომის პაპმა თქვა, რომ კიევში წასვლამდე პუტინს უნდა შეხვდეს
რკე-ის ხელმძღვანელი მზად არის მოსკოვში წავიდეს რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტთან სასაუბროდ, მაგრამ, პონტიფის თქმით, კრემლი არ ადასტურებს მზადყოფნას შეხვედრისთვის.
რომის პაპმა ფრანცისკემ იტალიურ გაზეთ Corriere Della Sera-სთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ უკრაინაში ვიზიტამდე მას ჯერ ვლადიმერ პუტინთან შეხვედრა სურს.
"მე გავგზავნე (უკრაინაში - რედ.) კარდინალები მიხაელ ჩერნი და კარდინალი კონრად კრაევსკი, რომლებიც იქ მეოთხედ წავიდნენ", - თქვა რომის კათოლიკური ეკლესიის მეთაურმა. მაგრამ ვგრძნობ, რომ ჩემი წასვლა საჭირო არ არის. ჯერ მოსკოვში უნდა წავიდე, პუტინს უნდა შევხვდე“.
პაპის თქმით, ომის მეოცე დღეს, რომელიც მან 90-იან წლებში რუანდაში სამოქალაქო კონფლიქტს შეადარა, კრემლს სთხოვა შეხვედრა. მაგრამ პასუხი ჯერაც არ მიუღიათ.