მეუ-ს აქტივისტის პროვოკაცია იასინში მღვდლის წინააღმდეგ ვიდეოზეა ასახული
ხუსტის ეპარქიის სოფელ იასინიაში, მეუ-ს „მღვდლის“ მეგობარმა იმიტაცია გააკეთა,თითქოს უმე-ის მღვდლის მანქანამ დაარტყა, რომელმაც უარი თქვა სქიზმატიკებთან გადასვლაზე.
სათვალთვალო კამერებმა ამიერკარპატების რეგიონის სოფელ იასინიაში დააფიქსირეს მეუ-ს აქტივისტის პროვოკაცია ადგილობრივი ეკლესიის მღვდლის, დეკანოზ ვიტალი კემინის მიმართ, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ხუსტის ეპარქიის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის სახელობის ტაძარში, 2022 წლის 30 აპრილს. იუწყება უმე-ის სინოდალური ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტი.
ვიდეოში კარგად ჩანს, რომ მამაკაცი განზრახ ჩაუვარდა მამა ვიტალის მანქანას.
მღვდლის თქმით, ის, როგორც იასინის საეკლესიო ოლქის დეკანოზი, სოფლის უფროსის მოწვევით მივიდა იასინის ერთიანი ტერიტორიული საზოგადოების ადმინისტრაციაში. მაგრამ ჩინოვნიკმა ის გარეთ გაიყვანა მეუ-ს მხარდამჭერებთან შესახვედრად.
„სოფლის საბჭოში მივედი, საიდანაც სოფლის თავმა 70 განრისხებულ სქიზმატიკოსებთან გამიყვანა, მათი ოთხი „მღვდელიც“ ახლდათ, მათ შორის ე.წ. „დეკანოზი“ და დაიწყო: რატომ არ გადადიხარ მეუ-ში, , გვემუქრებოდნენ, რომ მოგვკლავდნენ, გადაგვაგდებენ მდინარეში, ”- თქვა დეკანოზმა ვიტალი კემინმა.
უმე-ის მღვდელმა უარი თქვა ხელი მოეწერა კანონიკური ეკლესიიდან გასვლის განცხადებაზე და დახია, რის შემდეგაც ჩაჯდა მანქანაში, რომელზეც მეუ-ს აქტივისტებმა კვერცხები და ქვები ესროლეს. ”და როგორც კი დავიწყეთ გასვლა, დავინახეთ, როგორ მოვარდა ჩემს მანქანას ჟურაკოვსკი იაროსლავი, მეუ-ს ერთ-ერთი ”მღვდლის” ახლო მეგობარი, რომელიც აქ იყო,” - თქვა მამა ვიტალიმ.
მღვდელი მანქანიდან გადმოიყვანეს და ცემა დაუწყეს, მაგრამ პოლიცია დროულად ჩაერია და განყოფილებაში გადაიყვანა, საიდანაც ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის სახელობის ეკლესიაში მიიყვანეს, სადაც 200-ზე მეტი მრევლი იყო უკვე შეკრებილი.
შემდგომში, მეუ-ს ტრანსკარპატების „იერარქის“ ვარსონოფი რუდნიკის წინადადებით, ადგილობრივმა მედიამ გაავრცელა ყალბი ინფორმაცია, რომ უმე-ს მღვდელი იყო დამნაშავე ამ უბედურ შემთხვევაში.
იასინის ღვთისმშობლის შობის ეკლესიის საზოგადოებამ მიმართა პოლიციის უფროსს, რათა მან თავისი წვლილი შეიტანოს ამ საქმის ჭეშმარიტ გამოძიებაში.
იმავე დღეს, მეუ-ს აქტივისტებმა სცადეს იასინში უმე-ის ტაძრის ხელში ჩაგდება. თუმცა, პოლიცია მივიდა და შეძლეს თავდამსხმელების ეკლესიიდან გაყვანა.