მუსლიმები, ებრაელები, რკე, უბკე და მეუ ერთად ელოცულობდნენ ლვოვის ტაძარში
მუფთი მურატ სულეიმანოვი ეკუმენურ ლოცვაზე უბკე-ის ტაძარში. ფოტო: скриншот ютуб-канала მუფთი მურატ სულეიმანოვი ეკუმენურ ლოცვაზე უბკე-ის ტაძარში. ფოტო: скриншот ютуб-канала
ლვოვის უბკე-ის "გარნიზონის" ტაძარში ქალაქის კონფესიების მონაწილეობით ეკუმენური ლოცვა ჩატარდა.
2022 წლის 6 მაისს, ლვოვის უბკე-ის "გარნიზონის" ტაძარში ჩატარდა ეკუმენური ლოცვა, რომელშიც მონაწილეობდნენ მეუ, უბკე, რკე, სომხური ეკლესიის "იერარქები", ებრაელები, პროტესტანტები და ასევე მონაწილეობა მიიღო ისლამის იმამმა. ღონისძიების პირდაპირ ტრანსლაციას აწარმოებდა უბკე-ის რესურსი „პირდაპირი ტრანსლაცია“.
ლოცვა დაიწყო ტრადიციული ძახილით: „კურთხეულ არს უფალი ჩვენი, აწ და მარადის“, აღდგომის ტროპარი, „წმინდა სამება“ და ა.შ. შემდეგ უკრაინისთვის ლოცვა აღავლინეს კონფესიის წევრებმა: ალექსანდრე კუსი (რკე ), "მიტროპოლიტები" მაკარი მალეტიჩი და დიმიტრი რუდიუკი (მეუ), კარაპეტ ღარიბიანი (სომხური ეკლესია), მურატ სულეიმანოვი (ისლამი), ოლეგ ბოდნარი (ევანგელურ ქრისტიან ბაპტისტები), ვლადიმერ იაკივივი (ევანგელისტური რწმენის ქრისტიანები) , მიხაილ გორდუსი (იუდაიზმი).
წირვას ლვოვის მერი ანდრეი სადოვი, ქალაქისა და რეგიონული ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლები, სამხედრო მოსამსახურეები ესწრებოდნენ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ფანარის თანახმად, ეკუმენიზმი სჭირდება ყველას, ვინც საკუთარ თავს ქრისტიანს უწოდებს.