ფანარმა ავსტრალიაში ფილარეტის სამრევლოები შემოიერთა
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სინოდმა განაცხადა, რომ ფილარეტ დენისენკოს პატრიარქად არასოდეს აღიარებდა, ისევე როგორც კიევის საპატრიარქოს არსებობას.
2022 წლის 9 მაისს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სინოდმა, პატრიარქ ბართლომეს ხელმძღვანელობით, დაადასტურა უმე(კ)-ის სამრევლოებისა და თემების „გადაცემა“ მათი ავსტრალიის არქიეპისკოპოსის იურისდიქციაში, იუწყება Romfea.gr.
ფანარმა თქვა, რომ ეს იმიტომ მოხდა, რომ „უკრაინის ავტოკეფალურ ეკლესიას (მეუ - რედ.) არ აქვს კანონიკური იურისდიქცია დიასპორაში, ავტოკეფალური ეკლესიის ტომოსის შესაბამისად“.
ასევე, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სინოდმა ცალ-ცალკე აღნიშნა, რომ ფილარეტ დენისენკოს არასოდეს სცნობდა „კიევის პატრიარქად“, ისევე როგორც კიევის საპატრიარქოს არსებობას. ამავდროულად, ფანარმა უწოდა უმე(კ)-ს ვიკარიატის დაარსებას ავსტრალიასა და ახალ ზელანდიაში "უკანონო და მიუღებელი, რომელიც არ არის აღიარებული მართლმადიდებლური ეკლესიის მიერ".
მანამდე უმე(კ) წერდა, რომ მასში შედიოდა ბერძნული თემები ავსტრალიასა და ახალ ზელანდიაში, რომელსაც ხელმძღვანელობდა "არქიმანდრიტი" ნექტარიოს ალექსანდრატოსი, რომელსაც ფანარიოტები სქიზმატიკოსად მიიჩნევენ. მოგვიანებით, ფანარის ავსტრალიის არქიეპისკოპოსმა გამოაცხადა, რომ ყველა ეს სამრევლო „შემოიერთა“.