რომის პაპმა გამოავლინა თავის დამოკიდებულება ლგბტ კათოლიკეების მიმართ
რომის პაპმა ფრანცისკემ განაცხადა, რომ ეკლესია ყველა თავის შვილს ერთნაირად მოუწოდებს, მიუხედავად მათი ორიენტაციისა. ამის შესახებ იტყობინება outreach.faith, კათოლიკური ლგბტ რესურსი, რომელიც ახლახანს გახსნა ვატიკანმა. პორტალის მთავარმა რედაქტორმა ჯეიმს მარტინმა ჰკითხა, რას ეტყვის პონტიფიკი ლგბტ თემის წარმომადგენლებს, რომელიც ეკლესიამ უარყო.
„მინდა მათ ეს აღიქვან არა როგორც „ეკლესიის უარყოფა“, არამედ „ეკლესიაში მყოფი ხალხის“. ეკლესია დედაა და აერთიანებს ყველა თავის შვილს, მაგალითად, აიღეთ იგავი დღესასწაულზე მიწვეულთა შესახებ: „მართალი და ცოდვილი, მდიდარი და ღარიბი და ა.შ.“ (მათეს სახარება, 22:1-15; ლუკას სახარება 14:15-24). „რჩეული“ ეკლესია, „წმინდა სისხლის“- არის არა დედა ეკლესია, არამედ სექტაა“, - უპასუხა რკე-ის ხელმძღვანელმა.
პაპის თქმით, ღმერთის სტილია „სიახლოვე, წყალობა და სინაზე“.
სხვათა შორის, ქრისტიანობით დაინტერესებულ ჰომოსექსუალებსა თუ ტრანსგენდერებს პაპმა ურჩია, წაეკითხათ ,,წმიდა მოციქულთა საქმენი’’. „იქ ისინი იპოვიან ცოცხალი ეკლესიის გამოსახულებას“, - თქვა რომის პაპმა ფრანცისკემ.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ რომის პაპმა აუდიენციისთვის ოთხი ტრანსგენდერი მიიღო და მათ სკვნილები აჩუქა.