რივნის ეპარქიის პერენიატინის დალუქული ეკლესია ხელისუფლებამ მეუ-ს გადასცა
ხელისუფლებამ მეუ-ს წარმომადგენლებს გადასცა სამების ეკლესიის გასაღები სოფელ პერენიატინში, რომელიც ეკუთვნის უმე-ს.
2022 წლის 10 მაისს, რივნის რაიონის სოფელ პერენიატინის სამების ეკლესიაში, რომელიც დოკუმენტების თანახმად, ეკუთვნის უმე-ის რელიგიურ საზოგადოებას, მეუ-ს მხარდამჭერებმა შეასრულეს პირველი ღვთისმსახურება. ამის შესახებ ინფორმაციას რივნის ეპარქიის ოფიციალური ვებგვერდი ავრცელებს.
ტაძრის გასაღები, რომელიც 2022 წლის 28 აპრილს დალუქული იყო კონფესიონაშორისი დავის გამო, სქიზმატიკოსებს დუბნოს სამხედრო ადმინისტრაციის უფროსმა ვსევოლოდ პეკარსკიმ გადასცა.
რივნის ეპარქიის რელიგიათაშორისი დასახლების განყოფილების უფროსმა, დეკანოზმა ვიქტორ ზემლიანოიმ აღნიშნა, რომ ტაძრის მიტაცების ასეთი მაგალითებია პოროშენკოს ეპოქის რეიდერული სქემის აღდგენა, როდესაც იწვევენ არა რელიგიური თემის, არამედ სოფლის კრებას. ეს უკრაინის კანონმდებლობის დარღვევაა, რადგან კონფესიური კუთვნილების შეცვლის გადაწყვეტილება მხოლოდ რელიგიურ საზოგადოებას, ტაძრის მრევლს შეუძლია.
„სწორედ ამ შეხვედრის საფუძველზე (სოფლის თემი - რედ.) რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ჩინოვნიკებმა დაუშვეს რელიგიური თემის ხელახალი რეგისტრაცია, არ გაითვალისწინეს უმე-ის რელიგიური თემის მიმართვა ხელმოწერებით, რომ მათ მონაწილეობა არ მიუღიათ შეხვედრაში“, - განაცხადა მამა ვიქტორმა.
სოფლის კრებაზე მეუ-ზე გადასვლის კენჭისყრაში მონაწილეობა სხვა დასახლების მაცხოვრებლებმაც მიიღეს და სხდომის ოქმს ხელი მოაწერეს არასრულწლოვანებმა.
უმე-ის მორწმუნეები, რომლებიც ვარაუდობდნენ მოვლენების ასეთ განვითარებას, გასულ კვირას წავიდნენ სალოცავად პატარა სამლოცველოში.
”იმედი მაქვს, მას შემდეგ, რაც მეუ-ს ხალხი დაეპატრონება ტაძარს, ისინი შეწყვეტენ თავდასხმას უმე-ის მორწმუნეებზე და ჩვენ შევძლებთ ვილოცოთ, რადგან რელიგიის თავისუფლების უფლება გათვალისწინებულია უკრაინის კონსტიტუციით. მოვუწოდებ ხელისუფლების ყველა შტოს, უზრუნველყონ ჩვენთვის ეს უფლება“, - განაცხადა მღვდელმა ალექსანდრე გნესმა, წმინდა სამების ტაძრის წინამძღვარმა სოფელ პერენიატინში.
თავად მამა ალექსანდრე მის მიმართ გამოვლენილი აგრესიის გამო იძულებული გახდა ოჯახი გაეყვანა სოფლიდან.
შეგახსენებთ, რომ დამპყრობლები მღვდელს დაემუქრნენ, რომ ნაჭრებად დაჭრიდნენ და ჩემოდნით რუსეთში გაგზავნიდნენ.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეები სოფელ პერენიატინიდან არ აპირებდნენ სქიზმატიკოსებთან გადასვლას.