ევროპის უკრაინული საზოგადოებები არ აღიარებენ ფანარის ძალაუფლებას, - უმე(კ)
აშშ-ში უმე(კ)-ის ვიკარიატის მდივანმა განაცხადა, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო აკრიტიკებს ფილარეტ დენისენკოს, რათა მიიზიდოს მხარდამჭერები უკრაინიდან.
უკრაინელები, რომლებიც იძულებულნი გახდნენ დაეტოვებინათ ქვეყანა და ეპოვათ თავშესაფარი ევროპაში, არ აღიარებენ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უზენაესობას, წერს თავის ფეისბუქის გვერდზე აშშ-სა და კანადაში ლიკვიდირებული უმე(კ)-ს ფილადელფიის „ეპისკოპოსის“ ვიკარიატის მდივანი ბოგდან ზგობა.
მისი აზრით, უკრაინელების მიერ ფანარის არ აღიარება განპირობებულია იმით, რომ „ეს კავშირი არის ზედაპირული, ფორმალური და არ შეესაბამება მათ რელიგიურ მრწამსს და მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან ურთიერთობის ხერხს“.
ზგობა ასევე მიიჩნევს, რომ უკრაინული დიასპორის საკითხი არ შეიძლება მიანდონ „ჩავარდნილ ინსტიტუტებს და არასანდო ლიდერებს, რომლებიც უარს ამბობენ საზღვარგარეთ უკრაინელი ხალხის ინტერესების დაცვაზე“.
მან აღნიშნა, რომ უმე(კ)-ის ხელმძღვანელს ფილარეტ დენისენკოს თავს დაესხა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო იმის გამო, რომ ამ უკანასკნელს სურდა უკრაინელი მომხრეების მოზიდვა.