ვ.კოცაბა - მაკედონიის ეკლესიის აღიარებაზე: ფანარმა სერბებს ზურგში დაარტყა
ეპისკოპოსი ვიქტორი თვლის, რომ მაკედონიის ეკლესიის ზიარებაში მიღება ფანარის მიერ მოხდა ისე ნაჩქარევად, რომ ჩნდება ეჭვი, რომ ეს ნაბიჯი არ იყო გააზრებული.
საერთაშორისო ევროპულ ორგანიზაციებში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ბარიშევის ეპისკოპოსმა ვიქტორმა (კოცაბა) კომენტარი გააკეთა 9 მაისს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სინოდის მიერ მაკედონიის ეკლესიის ევქარისტიულ ზიარებაში მიღების შესახებ. სერბეთის საპატრიარქოსთან დიდი ხანია განხეთქილებაშია.
„ზოგიერთები ამბობენ, რომ სტამბოლმა გადაწყვიტა სერბეთის ეკლესიის „ინიციატივის წართმევა“, ამ უკანასკნელის პოზიციის შესუსტებით. მართლაც, 2022 წლის 6 მაისს ზვორნიცასა და ტუზლას ეპისკოპოსმა ფოტიუსმა განაცხადა, რომ სერბეთის ეკლესიამ და ე.წ. „მაკედონურმა ეკლესიამ“ ხანგრძლივი შესვენების შემდეგ განაახლეს დიალოგი. მან მოუწოდა "ვილოცოთ 1967 წლის განხეთქილების მოგვარებისათვის", რადგან "განხეთქილების განკურნება იქნება ეკლესიის და ორი მოძმე ხალხის სასიკეთოდ", - დაწერა ეპისკოპოსმა ვიქტორმა ტელეგრამის არხზე.
„მას შემდეგ, რაც სერბეთის ეკლესიამ განაახლა განხეთქილების განკურნების საკითხი მაკედონიის კანონიკურ ტერიტორიაზე, ფანარიოტებმა მას ზურგში დანა ჩაარტყეს. „მაკედონური ეკლესიის“ ზიარებაში მიღება ისე ნაჩქარევად მოხდა, რომ ჩნდება ეჭვი ამ ნაბიჯის მოუმზადებლობაზე და ფანარის „მომენტის დაჭერის“ ბანალურ სურვილზე. ფანარის გადაწყვეტილება სერბეთის ეკლესიისთვის დარტყმაა. იქმნება შთაბეჭდილება, რომ ის არ იყო ნაკარნახევი „ერთობის გამოცდილებით“, რაც არანაირად არ შეესაბამება სქიზმატიკოსთა აღიარებას მაკედონიის კანონიკური ეკლესიის ცოდნისა და მონაწილეობის გარეშე, არამედ მიღებულია იმ მიზეზით, რომ კიდევ ერთხელ აჩვენა მზადყოფნა ისარგებლოს შესაძლებლობით და გაზარდოს თავისი გავლენა ნებისმიერი გზით და გააძლიეროს პოზიციები მართლმადიდებლურ სამყაროში. თუნდაც ეკლესიის კანონების და ძმური ურთიერთპატივისცემის ელემენტარული წესების ხარჯზე“, - ხაზგასმით აღნიშნა უმე-ის იერარქმა.
შეგახსენებთ, რომ სერბულმა მედიამ გააკრიტიკა ფანარის მიერ მაკედონიის ეკლესიის აღიარება და მას შიდა საქმეებში ჩარევა უწოდა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2022 წლის 9 მაისს, ფანარი შევიდა ევქარისტიულ ზიარებაში მაკედონიის ეკლესიასთან და უწოდა მას "ოჰრიდის მთავარეპისკოპოსობა".