პატრიარქი ბართლომე: ჩვენი ამოცანაა ავაშენოთ ხიდები სარწმუნოებებს შორის
კონსტანტინოპოლის ეკლესიის წინამძღვარმა თქვა, რომ ფანარმა წამოიწყო რელიგიათაშორისი დიალოგი სამ მონოთეისტურ რელიგიას შორის.
კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ, საუდის არაბეთში, რიადში, რელიგიის მიმდევრებს შორის საერთო ღირებულებების ხელშეწყობის ფორუმზე გამოსვლისას, განაცხადა, რომ ფანარის ამოცანაა ხიდების აგება სხვადასხვა სარწმუნოებას შორის, იუწყება კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ოფიციალურ ვებგვერდზე.
სიტყვით გამოსვლისას პატრიარქმა ბართლომემ აღნიშნა, რომ ის საუბრობს „ეკუმენური საპატრიარქოს სახელით, რომელიც ეძღვნება დიალოგს და დაახლოებას, ხიდების აგებას სხვადასხვა სარწმუნოებას, კულტურასა და ხალხებს შორის, კაცობრიობასა და გარემოს შორის“.
მისი თქმით, ფანარმა „დაიწყო რელიგიათაშორისი დიალოგი სამ მონოთეისტურ რელიგიას შორის და განავითარა სხვა რელიგიათაშორისი პროექტები. ჩვენ ვაგრძელებთ ამ ძალისხმევას გულწრფელად და თავდაჯერებულად. ”
„თანამედროვე უზარმაზარი გამოწვევების გათვალისწინებით, მშვიდობისა და შერიგების ყველაზე შესაფერისი გზა არის გულწრფელი რელიგიათაშორისი დიალოგი და ურთიერთპატივისცემა“, - განაცხადა კონსტანტინოპოლის ეკლესიის წინამძღვარმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 2021 წლის 1 ნოემბერს პატრიარქმა ბართლომემ შეერთებულ შტატებში ვიზიტის დროს ებრაელებთან და მუსლიმებთან დიალოგის დაწყების შესახებ განაცხადა.