წმინდა სინოდმა მოუწოდა პრეზიდენტს შეწყვიტოს უკანონობა უმე-ის მიმართ
წმინდა სინოდის სხდომაზე უმე-ის ეპისკოპოსებმა მიმართეს პრეზიდენტ ზელენსკის თხოვნით, მიიღოს ზომები ეკლესიის წინააღმდეგ კანონდარღვევის აღმოსაფხვრელად.
2022 წლის 12 მაისს უმე-ის წმინდა სინოდმა მიმართა უკრაინის პრეზიდენტს ვოლოდიმერ ზელენსკის ეკლესიის წინააღმდეგ უკანონო ქმედებების შეწყვეტის თხოვნით, იტყობინება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
სინოდის წევრებმა გამოთქვეს შეშფოთება უკრაინაში რელიგიურ ნიადაგზე სიძულვილისა და მტრობის აღძვრის შემთხვევების გახშირების გამო. მაგალითად, უზენაეს რადაში განსახილველად იქნა წარდგენილი საეკლესიო კანონპროექტები; რეგიონებში ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები ცდილობენ უკანონოდ აკრძალონ ან შეზღუდონ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის რელიგიური თემების საქმიანობა; ადგილობრივი ხელისუფლების მდუმარე თანხმობით ან ღია ჩარევით ხდება უმე-ის ეკლესიების ჩამორთმევა.
სინოდმა განაცხადა, რომ ყველა ეს ფაქტი პეტრო პოროშენკოს პრეზიდენტობის დროს მცდარი რელიგიური პოლიტიკისა და უკრაინის ე.წ. მართლმადიდებლური ეკლესიის დესტრუქციული იდეოლოგიის შედეგია.
წმინდა სინოდმა მიმართა უკრაინის პრეზიდენტს ვლადიმირ ზელენსკის თხოვნით, ჩაერიოს სიტუაციაში, შეწყვიტოს რელიგიური სიძულვილი უკრაინულ საზოგადოებაში და მიიღოს ზომები უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ უკანონო ქმედებების აღმოსაფხვრელად.
ასევე, უმე-მა ოფიციალურად მიმართა უკრაინის გენერალურ პროკურორს ირინა ვენედიქტოვას ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ ეკლესიის წინააღმდეგ უკანონო ქმედებების გამოძიების მოთხოვნით.
შეგახსენებთ, რომ უკრაინის ზოგიერთ რეგიონში ხელისუფლება ცდილობს კანონიერად აკრძალოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია და მხარი დაუჭიროს მეუ-ს მხარდამჭერებს, რომლებიც იტაცებენ უმე-ის ეკლესიებს.
როგორც მჟკ წერდა, მართმადიდებელმა ადვოკატებმა ხელისუფლებისა და საზოგადოების ყურადღება გაამახვილეს უმე-ის წინააღმდეგ მიმართულ უკანონო ქმედებებზე.