მათ ხმა მისცეს მოედანზე: კიდევ ერთი ტაძარი გადაეცა მეუ-ს
ქალაქ ხმელნიცკის ლეზნევოს მიკრორაიონში, დეპუტატებმა, ადგილობრივებმა და მეუ-ს აქტივისტებმა მოაწყეს უმე-ის შუამავლობის ეკლესიის გადაცემა დუმენკოს სტრუქტურაში.
2022 წლის 19 მაისს ქალაქ ხმელნიცკის ლეზნევოს მიკრორაიონის მაცხოვრებლები შეიკრიბნენ სოკოლენოკის საბავშვო ბაღის მოედანზე, სადაც მათ გადაწყვიტეს შუამავლობის ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემა. podillyanews.com-ის ცნობით, შეხვედრის ორგანიზატორები იყვნენ ხმელნიცკის საოლქო საბჭოს თავმჯდომარე ალექსანდრე ჩერნიევიჩი და საკრებულოს დეპუტატი სერგი მანზიუკი. ამავდროულად, მანზიუკმა აუდიტორიას განუცხადა, რომ 2014 წლიდან ადგილობრივები მას სთხოვენ შუამავლობის ეკლესიის კიევის საპატრიარქოსთვის გადაცემას.
როგორც დეკანოზმა მიხაილ კოზოვოიმ, ხმელნიცკის დეკანოზმა განუცხადა მჟკ-ს, იმ მაცხოვრებლებისგან, რომლებიც არასოდეს ესწრებოდნენ წირვას, ორგანიზატორებმა აირჩიეს "რელიგიური თემის სამრევლო საბჭო" და ხმა მისცეს მეუ-ში გადასვლას. სტადიონზე ყველა დამსწრე რეგისტრირებული იყო პასპორტებით (დათვალეს 454 ადამიანი) და თითოეულმა ხელი მოაწერა ოქმს.
შუამავლის ეკლესიის ნამდვილ მრევლს არ მიუღია მონაწილეობა ამ "არჩევნებში" და მათ "სამარცხვინოები" უწოდეს, ხოლო უმე-ის მიმართ ბრალდებებს-ფარსი. ამ სიტყვების შემდეგ აუდიტორია აგრესიაზე გადავიდა და მორწმუნეები დაბრუნდნენ ტაძარში, სადაც ლოცულობდნენ და უგალობდნენ ყოვლადწმიდა ღვთისმშობელს, ხოლო ჩინოვნიკებმა თემი დაარეგისტრირეს მეუ-ში.
„მთელი ღონისძიება იყო ორგანიზებული იმავე სქემით, როგორც რუჟიჩნას მიკრორაიონში და მას იგივე ხალხი ხელმძღვანელობდა“, - განმარტა მამა მიხეილმა და დასძინა, რომ შეხვედრაზე იყო ადვოკატი ხმელნიცკის ეპარქიიდან, რომელსაც არ მისცეს ლაპარაკის საშუალება.
შეგახსენებთ, რომ ხმელნიცკის რუჟიჩნას მიკრორაიონის მცხოვრებლებმა, ქალაქის ხელისუფლების ხელმძღვანელობით, ღვთისმშობლის მიძინების ეკლესიის თემი მეუ-ს გადასცეს. ამის შემდეგ, ეკლესიის წინამძრვარმა, დეკანოზმა ვოლოდიმირ ზაიატსმა საჩივარი შეიტანა პოლიციაში, სადაც უკვე აღძრული იყო სისხლის სამართლის საქმე უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ქონების ჩამორთმევის ფაქტზე.
როგორც მჟკ იტყობინება, უფლებადამცველმა განმარტა, თუ როგორ უნდა მოიქცეს უმე-ის საზოგადოება, როდესაც მეუ ცდილობს ტაძარი უკანონოდ წაართმევას მრევლს.