ფილარეტის პრაქტიკა: უმე-მ კომენტარი გააკეთა მეუ-ს პრეტენზიებზე ლავრაზე
უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა კომენტარი გააკეთა მეუ-ს „სინოდის“ 2022 წლის 23 მაისის გადაწყვეტილებაზე, რომლის დროსაც მათ შექმნეს რელიგიური ორგანიზაცია სახელწოდებით „კიევ-პეჩორის ლავრა“ და მიმართეს უკრაინის მინისტრთა კაბინეტს თხოვნით ზემო ლავრის ერთ-ერთი ტაძრის მეუ-ს გამოყენებაზე გადაცემის შესახებ. კომენტარის ტექსტს უმე-ის ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტი აქვეყნებს.
„კიევ-პეჩორის ლავრაში მეუ-ს მამათა მონასტრის დაარსების გადაწყვეტილებით, მეუ-ს სინოდი ფაქტობრივად იმეორებს უმე-ის მამათა მონასტრის სახელს, რომელიც ამჟამად მოქმედებს კიევ-პეჩორის ლავრაში. ასევე, ეს გადაწყვეტილება ადასტურებს მეუ-სგან ეკლესიის ძარცვის მტაცებლურ პოლიტიკას წმიდა სინოდის დონეზე, რომელიც შემოღებულ იქნა უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის სამხედრო აგრესიის დაწყებიდან, რაც გულისხმობს ეკლესიებისა და რელიგიური ტერიტორიების უკანონო მიტაცებას. უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის კუთვნილი ორგანიზაციები. მსგავსი ან იდენტური სახელწოდებით პარალელური საეკლესიო ნაგებობების შექმნის პრაქტიკა დაინერგა ფილარეტის (დენისენკოს) დროს, რელიგიური თემების ქონების მიტაცების მიზნით“, - ნათქვამია კომენტარში.
უმე აღნიშნავს, რომ კიევ-პეჩორის ლავრაში 90-იანი წლებიდან მოყოლებული, უმე-ის მონასტრის მორწმუნეთა და ბერების ძალისხმევით აღდგა ეკლესიები, კელიები და ლიტურგიული ცხოვრება მონასტერში, რაც დღემდე გრძელდება.
იურიდიული დეპარტამენტი ეყრდნობა უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის სტატისტიკას, რომლის მიხედვითაც, 2021 წლის 1 იანვრის მდგომარეობით, მეუ-ში რეგისტრირებულია 79 მონასტერი, 233 ბერი, რაც შეადგენს 2,9 ადამიანს ერთ მონასტერზე. ეს იმაზე მეტყველებს, რომ დღეს მეუ-ს არ სჭირდება ახალი მონასტრების ჩამოყალიბება, რადგან დუმენკოს მიმდევრებს შორის არ არის დიდი რაოდენობით ხალხი, ვისაც სურს სამონასტრო ცხოვრება და სტრუქტურის მონასტრების უმეტესობა მხოლოდ ქაღალდზეა ფიქსირებული.
„ამ კუთხით, ჩვენ მიდრეკილნი ვართ დავასკვნათ, რომ მეუ-ს სინოდის გადაწყვეტილება მონასტრის შექმნის შესახებ არის ხელოვნური მონასტრის ჩამოყალიბების კიდევ ერთი მცდელობა, რომელიც მიზნად არ ისახავს სამონასტრო ცხოვრების ორგანიზებას, მაგრამ ქმნის რელიგიურ ნიადაგზე მტრობის პოტენციურ საფრთხეს. ”, - შეაჯამა უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა.
შეგახსენებთ, რომ მეუ-მ შექმნა სტრუქტურა "კიევ-პეჩორის ლავრა" და მათ სურთ ერთ-ერთი ტაძრის გამოყენება.