უკრაინის ელჩმა ვატიკანში მოუწოდა ლავრის ტაძრების ნაწილი გადაეცეს მეუ-ს
ანდრეი იურაშმა ჩამოთვალა კიევ-პეჩორის ლავრის ეკლესიები, რომლებიც, მისი აზრით, უკრაინის მთავრობას შეუძლია მეუ-ს საკუთრებაში გადასცეს.
უკრაინის ელჩმა ვატიკანში ანდრეი იურაშმა ისაუბრა იმაზე, თუ რომელ ეკლესიებზე აქვს პრეტენზია კიევ-პეჩორის ლავრაში მეუ-ს, იტყობინება Apostrophe.
”დღეს ლავრა ორი ნაწილისგან შედგება - ქვედა ლავრა, რომელიც 2013 წელს, მიკოლა აზაროვის მთავრობაში მოსვლიდან სულ რაღაც ერთ კვირაში გრძელვადიანი იჯარით გადაეცა უმე-ს და ზემო ლავრა- რომელიც არის აბსოლუტურად სახელმწიფო საკუთრება, ის ეკუთვნის კიევ-პეჩორის ლავრის სახელმწიფო ეროვნულ ნაკრძალს და, ამრიგად, სახელმწიფო რჩება ზემო ლავრის ტერიტორიაზე არსებული ყველა შენობის აბსოლუტურ მმართველად და მფლობელად. <...> შესაბამისად, იურიდიული თვალსაზრისით, აბსოლუტურად არანაირი დაბრკოლება არ არსებობს, რომ სახელმწიფომ საბოლოოდ გადაწყვიტოს და განახორციელოს ეს გადაწყვეტილება“, - განაცხადა იურაშმა.
ვატიკანში უკრაინის ელჩმა ჩამოთვალა ის ობიექტები, რომლებიც, მისი აზრით, შეიძლება გახდეს მეუ-ს საკუთრება, თუ მინისტრთა კაბინეტი მიიღებს შესაბამის გადაწყვეტილებას. უპირველეს ყოვლისა, მან მოუწოდა ბერესტოვზე მდებარე მაცხოვრის ეკლესია, რომელიც მდებარეობს ლავრას კომპლექსის გარეთ, გადაეცეს დუმენკოს სტრუქტურას.
„გარდა ამისა, არის ობიექტები, რომლებსაც არცერთი ეკლესია არ იყენებს და რომლებიც გადაცემისას ვერ შექმნიან კონფლიქტურ სიტუაციებს, მაგალითად, სამების კარიბჭის ეკლესია ლავრის ქუჩის მთავარ შესასვლელთან. ეკონომიკურ კარიბჭესთან ასევე არის ყველა წმინდანის კარიბჭის ეკლესია. ან სახელმწიფო სახსრების ხარჯზე აღდგენილი ზემო ლავრის მიძინების ტაძარი. ის სახელმწიფო საკუთრებაშია და სახელმწიფოს შეუძლია განსაზღვროს ამ ტაძრის სტრუქტურების გამოყენების პროცედურა“, - დასძინა იურაშმა.
როგორც მჟკ წერდა, 2022 წლის 23 მაისს მეუ-მ შექმნა კიევ-პეჩორის ლავრას სტრუქტურა და მათ სურთ მიიღონ ერთი ეკლესია.