მსვლელობისა და პანაშვიდის გარეშე: უმე-ისთვის „სპეციალური რეჟიმი“ შემოიღეს
შეპეტოვკას ხელისუფლებამ სხდომაზე მიიღო გადაწყვეტილება უმე-თვის „სპეციალური რეჟიმი“ შემოეღო, რაც ზღუდავს მას მონაწილეობა მიიღოს მემორიალებსა და მსვლელობებში.
2022 წლის 26 მაისს, შეპეტოვკას (ხმელნიცკის ოლქი) საქალაქო საბჭოს მორიგ სხდომაზე დეპუტატებმა გადაწყვიტეს ქალაქში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობაზე შეზღუდვების დაწესება. ამის შესახებ ქალაქის მერმა ვიტალი ბუზილმა Facebook-ის საკუთარ გვერდზე განაცხადა.
ოფიციალური პირის თქმით, რელიგიურ ნიადაგზე საზოგადოების განხეთქილების თავიდან აცილების მიზნით, საკრებულომ გადაწყვიტა დაეწესებინა შეზღუდვები უმე-ის საქმიანობაზე, როგორც ორგანიზაცია, რომელიც „უქმნის საფრთხეს უკრაინის ეროვნულ უსაფრთხოებას, სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას“.
„გადაწყვეტილება ითვალისწინებს მათი მუშაობისთვის სპეციალური რეჟიმის შემოღებას, მათ შორის რუსეთ-უკრაინის ომში დაღუპული უკრაინის მცველების საჯარო მემორიალურ მსახურებაში მონაწილეობის აკრძალვას, შეხვედრების, მიტინგების, მსვლელობისა და სხვა საჯარო ღონისძიებების გამართვას. შეპეტოვკას ქალაქის ტერიტორიული თემის საზღვრებში“, - წერს ბუზილი.
ასევე, შეპეტივკას საავადმყოფოს დირექტორისა და შეპეტივკას პირველი დახმარების ცენტრის დირექტორის მოთხოვნით, დეპუტატებმა შეწყვიტეს საიჯარო ხელშეკრულება ქალთა კონსულტაციის შენობის ნაწილზე, რომელიც წმიდა დიდმოწამე პანტელეიმონის მრევლს ეკავა. - "შენობის სიმცირის გამო."
გარდა ამისა, დეპუტატებმა აკრძალეს რუსული ენის შესწავლა „იძულებითი რუსიფიკაციის მრავალრიცხოვან ფაქტთან და რუსული საზოგადოების კულტურის ძალადობრივ გავრცელებასთან დაკავშირებით, რომელიც გაჯერებულია დიდი შოვინიზმითა და ფაშიზმით“.
შეგახსენებთ, რომ 7 მაისს, მეუ-ს აქტივისტები, შეპეტოვკას მერის, ვასილი ბუზილის ხელმძღვანელობით, შეეცადნენ დაეპყროთ უმე-ის წმინდა მიქაელის ტაძარი, მაგრამ მრევლი იცავდა ტაძარს. ეპისკოპოსმა ვიქტორმა (კოცაბა) მეუ-ის თავდამსხმელების ქმედებებს უკრაინის წინააღმდეგ დივერსია უწოდა.