ონუფრი უმე-ს წინააღმდეგ კამპანიაზე: უკრაინელები იყოფიან ჩვენებად და სხვებად
ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებმა და მათმა თანამდებობის პირებმა მიიღეს 20-ზე მეტი უკანონო გადაწყვეტილება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ადგილობრივი რელიგიური თემების საქმიანობის აკრძალვის ან შეზღუდვის შესახებ. ამის შესახებ უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ სასულიერო და საერო კრების დაწყებამდე ისაუბრა, იუწყება უმე-ის ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტი.
ასევე, დაფიქსირდა ჩვენს ეკლესიებზე 40-ზე მეტი თავდასხმა და დაპირისპირების 15-ზე მეტი შემთხვევა, ეკლესიების დალუქვა, 50 რელიგიური გაერთიანება იძულებული გახდა ძალით გადასულიყო უკრაინის ე.წ. მართლმადიდებლურ ეკლესიაში.
„სხვა აღმსარებლობის წარმომადგენლები, ცალკეული დეპუტატები და საჯარო მოხელეები, თავიანთი უფლებამოსილების და სამსახურებრივი მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებისას, ჩვენს ეკლესიას უკანონო და უსაფუძვლო ბრალდებებს უყენებენ. ყველამ იცის, რომ ეს ბრალდებები სიმართლეს არ შეესაბამება. თუმცა, ასეთი მიკერძოებული განცხადებები, რომელიც აგებულია ემოციებზე და არა არგუმენტებზე, ემსახურება პოლიტიკური ლოზუნგების საფუძველს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვასთან დაკავშირებით“, - განაცხადა მისმა უნეტარესმა.
უმე-ს გაიხსენა, რომ 2022 წლის 22 მარტს უკრაინის უმაღლესმა რადამ დაარეგისტრირა კანონპროექტი No7204 „უკრაინის ტერიტორიაზე მოსკოვის საპატრიარქოს აკრძალვის შესახებ“, რომელიც ითვალისწინებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვას. დოკუმენტის მიხედვით, მისი მიღების შემდეგ, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მთელი საეკლესიო ქონების ინვენტარიზაცია და ნაციონალიზაცია ხდება 48 საათის განმავლობაში უკრაინის მინისტრთა კაბინეტის მიერ დადგენილი წესით. კიევ-პეჩორის წმინდა მიძინების ლავრა, წმინდა მიძინების პოჩაევის ლავრა, წმინდა მიძინების სვიატოგორსკის ლავრა და სხვა ეროვნული მნიშვნელობის არქიტექტურული ძეგლები, რომლებიც საკუთრებაშია ან გამოიყენება ეკლესიის მიერ, ხდება სახელმწიფოს საკუთრება და სარგებლობის ხელშეკრულებები გაუქმებულია.
„უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ათასობით სამრევლო და სხვა რელიგიური ორგანიზაცია შეიქმნა და მოქმედებს უკრაინის კანონმდებლობის შესაბამისად. ჩვენი ეკლესიების ძალოვანი სტრუქტურების მიერ არაერთი შემოწმებისა და ჩხრეკისას, ე.წ. აქტივისტების განცხადებით, ანტისახელმწიფოებრივი მოქმედების ნიშნები არ დაფიქსირებულა. თუმცა, ეს ხელს არ უშლის ეკლესიიდან შორს მყოფ ადამიანებს, გააგრძელონ ღია ანტიეკლესიური კამპანია. ფრონტზე შეიარაღებული დაპირისპირებიდან სისხლისღვრის დროს, ადგილობრივი თემების ტერიტორიებზე, შორეული ფაქტების გამო, უკრაინელები იყოფიან მეგობრებად და მტრებად“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ.
მისი თქმით, ადგილობრივი თვითმმართველობა მიზანმიმართულად არღვევს სახელმწიფოს ეკლესიისგან გამიჯვნისა და კანონის წინაშე ყველას თანასწორობის კონსტიტუციურ პრინციპს, იმ დროს, როდესაც რელიგიის თავისუფლება არ აძლევს სახელმწიფოს უფლებას, უპირატესობა მისცეს ერთ რელიგიურ ორგანიზაციას და შეზღუდოს სხვისი უფლებები. უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რელიგიური თემები მუდმივ ზეწოლას განიცდიან სახელმწიფო ხელისუფლებისა და რეიდერების მხრიდან.
„მსგავსი გადაწყვეტილებების მიღების უკანონობის სამართლებრივ სირთულეებს რომ არ ჩავუღრმავდე, აღვნიშნავ, რომ ყველაზე მტკივნეული ის არის, რომ უკრაინელები სჩადიან დანაშაულს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლის მიმართ“, - დასძინა წინამძღვარმა.
მანამდე მჟკ-მ გვაუწყა, რომ მიტროპოლიტმა ონუფრიმ განაცხადა ომის დროს უმე-ის სასულიერო პირებისა და საერო პირების მონაწილეობაზე ჰუმანიტარული და სოციალური საქმიანობის მასშტაბების შესახებ.