მეუ-ში, უმე-ის საბჭოს შემდეგ, "ელიან კონკრეტულ წინადადებებს" დიალოგისთვის
2022 წლის 31 მაისს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საბჭოს გადაწყვეტილებებზე პასუხის გასაცემად "სინოდი" შეიკრიბა მეუ-ში. ამის შესახებ სტრუქტურის ვებგვერდი იუწყება.
„ეპისკოპოსებმა“ განაცხადეს, რომ უმე-ის საბჭომ საკმარისად მკაცრად არ დაგმო პატრიარქ კირილის პოზიცია უკრაინაში ომთან დაკავშირებით და არ გამოთქვამს „მოთხოვნებს შეცვალოს ეს პოზიცია“.
მათ ასევე ისაუბრეს მეუ-ში უმე-თან დიალოგის თემაზე. „მეუ-ს სინოდი გამოხატავს სიხარულს უმე-ის რელიგიური ასოციაციის მხრიდან ფუნდამენტური შეთანხმების გამო უკრაინის ორ მართლმადიდებლურ იურისდიქციას შორის დიალოგის აუცილებლობის შესახებ. ჩვენი მხრივ, კიდევ ერთხელ ვადასტურებთ, რომ ასეთი დიალოგი უნდა დაიწყოს წინაპირობებისა და ულტიმატუმის გარეშე. ჩვენ ველოდებით მეორე მხარის კონკრეტულ წინადადებებს დიალოგის პირველ ნაბიჯებთან დაკავშირებით და დიალოგის წარმართვაზე პასუხისმგებელი პირების დანიშვნასთან დაკავშირებით“, - წერს დუმენკო ვებგვერდზე.
შეგახსენებთ, რომ უმე-ის საბჭომ, რომელიც გაიმართა 2022 წლის 27 მაისს, წმინდა პანტელეიმონის ღვთისმშობლის მონასტერში, განსაზღვრა კონკრეტული პირობები, რომლითაც შესაძლებელია დიალოგი მეუ-სთან. მათ შორისაა უმე-ის ტაძრების ჩამორთმევის შეწყვეტა და დუმენკოს სტრუქტურის "იერარქების" ხელახალი ხელდასმა კანონიკური ეპისკოპოსებისგან.