სვიატოგორკის ლავრის დაბომბვის შემდეგ ზელენსკიმ უმე-ს "დასკვნისკენ" მოუწოდა
სახელმწიფოს მეთაურს მიაჩნია, რომ რუსეთის ყველა იერარქი, რომელიც მხარს უჭერს უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიას, უნდა დაგმოს უმე.
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მოუწოდა უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას გამოიტანოს "გადამწყვეტი დასკვნები" რუსული ჯარების მიერ სვიატოგორსკის ლავრის ყველა წმინდანის ტაძრის დაწვის შემდეგ.
საღამოს თავის ვიდეომიმართვაში სახელმწიფოს მეთაურმა განაცხადა, რომ „დონეცკის ოლქში, სვიატოგორსკის ლავრაში, რუსული საარტილერიო დაბომბვის შედეგად, დაიწვა სვიატოგორსკის ყველა წმინდანის სამონასტრო კომპლექსი“.
მან გაიხსენა, რომ ეს ლავრისთვის პირველი დარტყმა არ არის. „ოთხშაბათს ლავრას სამი ბერი რუსული დაბომბვის შედეგად დაიღუპა. იძულებული არიან ღვთისმსახურება ჩატარდეს სარდაფში. არტილერიის ხმაური და რუსული ჭურვების „ჩამოყრა“ ლავრაში მუდმივად ხდება“.
ზელენსკიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს არის უკრაინის სამი ლავრიდან ერთ-ერთი. „ეს არის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ლავრა, რომელიც მოსკოვში დღემდე რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან ასოცირდება. ესეც არ აჩერებს რუსულ ჯარს. ისინი მზად არიან გადაწვან ყველაფერი - მართლმადიდებლური ეკლესიები და ყველაფერი სხვა უკრაინაში.
სახელმწიფოს მეთაურმა აღნიშნა, რომ რუსი პროპაგანდისტები უკრაინელებს ადანაშაულებენ ხანძარში, „თუმცა სვიატოგორიეში ბერები და საეროები მშვენივრად ხედავდნენ, რომ ეს რუსული არტილერის დაბომბვის შედეგია“.
„მე მჯერა, რომ პროპაგანდისტების ამ ტყუილმა, დაბომბვამ და რუსეთის მართლმადიდებლური იერარქების მხარდაჭერამ უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიაში - ამ ყველაფერმა უნდა აიძულოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია უფრო გადამწყვეტი დასკვნებისკენ და თითოეული მათგანის მკაფიო დაგმობაზე, ვინც აგრესიას ეთანხმება.