მაკედონიის ეკლესიის მეთაურმა თქვა, რომ ტომოსს ფანარს სთხოვს
ოჰრიდის მთავარეპისკოპოსი სტეფანე დარწმუნებულია, რომ ავტოკეფალიის მინიჭების უფლება მხოლოდ პატრიარქ ბართლომეს აქვს.
მაკედონიის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა, მთავარეპისკოპოსმა სტეფანმა განაცხადა, რომ ოჰრიდის მთავარეპისკოპოსი მსოფლიო საპატრიარქოს ტომოსის ავტოკეფალიას სთხოვს, რადგან ეს ერთადერთი ეკლესიაა, რომელსაც აქვს უფლება ასეთი დოკუმენტების წარდგენა ტრადიციებისა და კანონების შესაბამისად. ამის შესახებ doxologiainfonews.com ბერძნულ გამოცემა To Vima-სთვის ოჰრიდის მთავარეპისკოპოს სტეფანეს ინტერვიუზე დაყრდნობით იუწყება.
ასევე, მაკედონიის ეკლესიის მეთაური ელოდება, რომ ფანარის ტომოსს ყველა ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესია მიიღებს. იერარქის თქმით, ოჰრიდის მთავარეპისკოპოსის მიზანია „ყველას მიერ აღიარებული რეალური ავტოკეფალიის“ მოპოვება.
კანონიკური ტრადიცია ძალაში რჩება, რომ მხოლოდ მსოფლიო საპატრიარქო იძლევა ავტოკეფალიის ტომოსს, ხოლო სხვა ეკლესიები პატივისცემით იღებენ მას“, - დარწმუნებულია ოჰრიდის მთავარეპისკოპოსი.
შეგახსენებთ, რომ 2022 წლის 5 ივნისს სერბეთის პატრიარქმა პორფირიმ მთავარეპისკოპოს სტეფანეს მაკედონიის ეკლესიის ავტოკეფალიის ტომოსი გადასცა.