ანტიოქიის პატრიარქი უნეტარესს:თქვენთან ერთად ვტირით უკრაინაში გარდაცვლილებს
ანტიოქიის და სრულიად აღმოსავლეთის პატრიარქმა იოანე X-მ მხარდაჭერის სიტყვებით მიმართა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ონუფრის.
2022 წლის 6 ივნისს ანტიოქიის და სრულიად აღმოსავლეთის პატრიარქმა იოანე X-მ წერილი გაუგზავნა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ონუფრის უკრაინის ომთან დაკავშირებით. წერილი პატრიარქის ფეისბუქის გვერდზე გამოქვეყნდა.
„ჩვენ ვტირივართ თქვენს უნეტარესობასთან ერთად - როგორც თქვენ უნეტარესები ტიროდნენ ჩვენთან ერთად - ომის შედეგად თქვენი სამწყსოს და თქვენი უნეტარესის თანამემამულეების ტრაგიკული დაღუპვის გამო. ჩვენ გამოვლილი გვაქვს ეკლესიების ნგრევა, სასულიერო პირების, ბერების და მორწმუნეების სიკვდილი, მშვიდობიანი მოსახლეობის სხვა ქვეყნებში ჩასახლების ტკივილი“, - წერს ანტიოქიის პატრიარქი. მან ხაზი გაუსვა, რომ სულიერად უჭერს მხარს უმე-ის ლიდერს და მორწმუნეებს.
„ამ მძიმე წუთებში ჩვენი მუდმივი ლოცვა თქვენს უნეტარესობასთან და მთელ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან და მთელი ანტიოქიის ეკლესია ვევედრებით სულიწმიდას, განსაკუთრებით სულთმოფენობის ამ დღეებში, რომ აღადგინოს მშვიდობა და მოიტანოს განკურნება. დაე, უფალმა განაგრძოს თქვენი ხელმძღვანელობა უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაზე ამ რთულ დროს“, - მოუწოდა იოანე X-მ.