რმე-ს სინოდმა ყირიმის ეპარქიები გადასცა "პატრიარქის დაქვემდებარებაში"
რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში, 2022 წლის 7 ივნისის სინოდის გადაწყვეტილებით, მათ შექმნეს ყირიმის მიტროპოლია.
2022 წლის 7 ივნისს მოსკოვში, პატრიარქ კირილის თავმჯდომარეობით, გაიმართა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის მორიგი სხდომა, რომელზეც განიხილეს ყირიმის ტერიტორიაზე მდებარე ეპარქიების სტატუსის საკითხი. იუწყება patriarchia.ru.
„ჯანკოის, სიმფეროპოლისა და ფეოდოსიას ეპარქიების ეპისკოპოსებმა მიმართეს მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის უწმიდეს პატრიარქ კირილს და წმინდა სინოდს მათზე მინდობილი ეპარქიების მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქისა და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის უშუალო იურისდიქციის ქვეშ გადაცემის თხოვნით “, - ნათქვამია სინოდის ჟურნალებში.
გამომდინარე იქიდან, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საბჭომ მიანიჭა ეპარქიის ეპისკოპოსებს უფლება, დამოუკიდებლად მიეღოთ გადაწყვეტილება ეპარქიის ცხოვრების გარკვეულ საკითხებზე, რომლებიც მიეკუთვნება წმინდა სინოდს ან უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარს, რმე-ის სინოდმა გადაწყვიტა:
„ცენტრალურ საეკლესიო ხელისუფლებასთან ეფექტური კანონიკური და ადმინისტრაციული კავშირის შენარჩუნების საჭიროებიდან გამომდინარე, ეპარქიებში საეკლესიო ცხოვრების საკეთილდღეო დინებისთვის, რომელსაც ემსახურება ზემოხსენებული ჯანკოის, სიმფეროპოლისა და ფეოდოსიას ეპარქიების მიღება პატრიარქ კირილის პირდაპირ კანონიკურ და ადმინისტრაციულ დაქვემდებარებაში “.
როგორც სინოდის გადაწყვეტილებებშია აღნიშნული, ეს გაკეთდა ამ ეპარქიებსა და კიევის მიტროპოლიას შორის რეგულარული კომუნიკაციის პრაქტიკული შეუძლებლობის გათვალისწინებით.
ყირიმის რესპუბლიკისა და ქალაქ სევასტოპოლის ტერიტორიაზე რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ ჩამოაყალიბა ყირიმის მიტროპოლია, როგორც ჯანკოის, სიმფეროპოლისა და ფეოდოსიის ეპარქიების ნაწილი, რომელსაც ხელმძღვანელობდა სიმფეროპოლისა და ყირიმის მიტროპოლიტი ლაზარე.
შეგახსენებთ, რომ საბჭომ, რომელიც გაიმართა 2022 წლის 27 მაისს ფეოფანიაში, გამოაცხადა უმე-ის სრული დამოუკიდებლობა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 29 მაისს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდმა ასევე გააკეთა განცხადება უმე-ის საბჭოსთან დაკავშირებით.