ბობრიციაში ტაძრის მეუ-ში გადასვლას უნიატებმა და ბუდისტებმა მისცეს ხმა
კიევის რეგიონში, ბობრიცაში, უმე-ის შუამავლობის ეკლესიის წინამძღვარმა თქვა, თუ როგორ ცდილობდა 250 „ახალი მრევლი“ სხვა სარწმუნოებიდან, მოეწყოთ ტაძრის „საზოგადოების კრება“.
დეკანოზმა როსტისლავ კორჩაკმა, კიევის რაიონის სოფელ ბობრიცას შუამავლობის ეკლესიის წინამძღოლმა ესაუბრა მჟკ-ს ეკლესიის სქიზმატიკებისთვის „გადაცემის“ მცდელობების შესახებ. მღვდლის თქმით, 2022 წლის 5 ივნისს, მეუ-ს მხარდამჭერები მივიდნენ შუამავლობის ეკლესიაში და მოიყვანეს დაახლოებით 250 ადამიანი, რომლებიც მართლმადიდებლების როლს ასრულებდნენ. მღვდელმა თქვა, რომ შეხვედრაზე დუმენკოს მომხრეების გარდა მოვიდნენ „მართლმადიდებელი ბუდისტები“ და უნიატები, რომლებმაც თავი ასე წარადგინეს: „ბერძენი კათოლიკეები „მოსკოვის ეკლესიის“ წინააღმდეგ“.
”ზოგადად, ამ ადამიანების აღმსარებლობის საკითხი გადაწყდა საკმაოდ მარტივად - დამსწრეებს უბრალოდ ჰკითხეს: ”მართლმადიდებელი ხარ?”, ბრბო კი ერთხმად ყვიროდა ”დიახ”. კითხვა, ესწრებიან თუ არა ადგილობრივ ტაძარში წირვას, ე.ი. მისი მრევლები არიან თუ არა, არც კი დაუსვამთ“, - აღნიშნა მამა როსტისლავმა და დასძინა, რომ ამდენი „მრევლი“ თავის ტაძარში არასდროს უნახავს.
მღვდელმა განმარტა, რომ მას არ სურდა ამ შეხვედრაზე წასვლა, რათა არ დაეკანონებინათ ეს მისი თანდასწრებით, მაგრამ მაინც გადაწყვიტა ამ "ვეჩეს" მონაწილეებისთვის ეჩვენებინა უმე-ის ახალი სტატუსის დამადასტურებელი დოკუმენტები 2022 წლის 27 მაისის ადგილობრივი საბჭოს შემდეგ და ადასტურებს, რომ ეკლესია არის სრულიად დამოუკიდებელი და თავისუფალი. მან აუდიტორიას უთხრა, რომ მათ შეხვედრას აზრი არ აქვს, რადგან უკრაინაში „მოსკოვის ეკლესია“ არ არის. - ავუხსენი და მაშინვე წამოვედი, - დაამატა წინამძღვარმა.
მამაოს თქმით, ადგილობრივი ხელისუფლება სიტყვიერად არ უჭერს მხარს ეკლესიების ძალადობრივ მიტაცებას, მაგრამ პირად საუბარში ისინი მღვდლებს „მტკიცედ ურჩევენ“ გადავიდნენ მეუ-ში, „მოსკოვთან ურთიერთობის გზები იპოვონ“. ამ რეკომენდაციებიდან გამომდინარე, დეპუტატები აწყობენ შეხვედრებს და უმე-ის ეკლესიებს გადასცემენ მეუ-ს. ბელოგოროდსკის სოფლის საბჭოში, რომლის ადმინისტრაციულ საზღვრებში შედის ბობრიცა, ჩამოყალიბდა დეპუტატთა კოალიცია, რომელსაც ხელმძღვანელობს მეუ-ს "მღვდელი", რომელიც აღძრავს რელიგიურ სიძულვილს და ცილისწამებს უმე-ს ეკლესიის მრევლში.
საზოგადოებრივი აზრის „გასაღვივებლად“ დეპუტატები მანიპულაციურ ხერხებს იყენებენ, აღნიშნა სასულიერო პირმა. „ისინი სვამენ კითხვას: მოსკოვის საპატრიარქოს უჭერთ მხარს თუ მეუ-ს? და ისინი იღებენ სასურველ შედეგს. სწორი იქნება კითხვა დაისვას ასე: თქვენ მეუ-ს უჭერთ მხარს, თუ უმე-ს?”
მამა როსტისლავმა ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ გადაიყვანეს კიევის რეგიონის ბუჩას რაიონში უმე-ის ეკლესიები მეუ-ში: მაგალითად, გორენიჩში, სქიზმატიკოსებმა მოაწყვეს ჩხუბი ტაძრის მახლობლად. ”მათ მრევლ ქალბატონს პირზე ხელი მოჭირეს, რომელიც ცდილობდა მოლაპარაკებას მოძალადეებთან, გატეხეს მიკროფონი - და ახლა ითვლება, რომ ეკლესია ნებაყოფლობით გადავიდა მეუ-ში,” - თქვა მღვდელმა. სოფელ ლუკაში კი ფიქტიურ „სათემო კრებაზე“ ცდილობდნენ წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის მიტაცებას, მაგრამ მამა ვლადიმერმა გასაღებები არ მისცა, ახლა მას ემუქრებიან.
ამჟამად ბობრიცას შუამავლობის ეკლესიის აღების საფრთხე ისევ არსებობს, ის მხოლოდ დროებით გადაიდო, ხაზგასმით აღნიშნა დეკანოზმა.
როგორც მჟკ წერდა, მრევლმა განაცხადა, რომ მეუ ემზადებოდა ბობრიცაში უმე-ის შუამავლობის ეკლესიის დასაპყრობად.