ვერავინ დაადანაშაულებს უმე-ს განხეთქილებაში, - მიტროპოლიტი კლიმენტი
ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა კომენტარი გააკეთა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საბჭოს გადაწყვეტილებებზე.
უმე-ის ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ნიჟინისა და პრილუკიის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა განაცხადა, რომ უმე-ის საბჭოს გადაწყვეტილებები არ ეწინააღმდეგება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საეკლესიო სტრუქტურის კანონიკურ ნორმებს, მაგრამ ხაზს უსვამს მის დამოუკიდებელ სტატუსს. . ამის შესახებ მან Klymenko Time-თან ინტერვიუში განაცხადა.
ფეოფანიაში საბჭოზე კომენტირებისას, ვლადიკამ გაიხსენა, რომ 1990 წელს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ისტორიული საბჭოს გადაწყვეტილებაში არის ორი ტერმინი, რომელიც გამოიყენება უკრაინის ეკლესიასთან მიმართებაში - "დამოუკიდებელი" და "თავისუფალი". თუმცა, მთელი ამ ხნის განმავლობაში უმე-ის წესდებაში იყო გარკვეული პუნქტები, რომლებიც არ იძლეოდა მისი სტატუსის ცალსახად შეფასებას.
”მაგალითად, იყო პუნქტები, რომლებმაც ადგენდნენ, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია თავის საქმიანობაში ხელმძღვანელობს უმე-ის სინოდებისა და საბჭოებისა და რმე-ის სინოდებისა და საბჭოების გადაწყვეტილებებით. ეს პუნქტი ეწინააღმდეგება ეკლესიის ავტონომიისა და დამოუკიდებლობის კონცეფციას. მიუხედავად იმისა, რომ პრაქტიკაში უმე წინა წლებში არ აღიქვამდა სავალდებულო ყველა ნორმას, რომელიც განისაზღვრა რმე-ის მმართველ ორგანოებში, მაგრამ საბჭოს გადაწყვეტილებით, რომელიც გაიმართა 27-ში, ძირითადი დოკუმენტების ფაქტორები რაც განსაზღვრავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სტატუსს, ნათლად იყო იდენტიფიცირებული“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა კლიმენტმა.
უმე-ის საბჭოს გადაწყვეტილებებზე საუბრისას, ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ ეკლესია არ ამახვილებს ყურადღებას იმაზე, თუ როგორ იქნება ეს აღქმული გარე სამყაროს მიერ.
„მას შემდეგ მეტ-ნაკლებად შეგვიყვარებენ - ეს არ არის ის ფაქტორი, რომელიც გავლენას ახდენს ეკლესიის გადაწყვეტილების მიღებაზე“, - განმარტა მან. - გადაწყვეტილებები, რომლებსაც ეკლესია იღებს, უპირველეს ყოვლისა, მიმართულია მის შიგნით ცხოვრებაზე. საბჭომ იპოვა შესაძლებლობა თავისი გადაწყვეტილებები ისე ჩამოეყალიბებინა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მთლიანობა შენარჩუნებულიყო. ამავდროულად, გარე ფაქტორები ძალიან განსხვავებული და ზოგჯერ დიამეტრალურად საპირისპიროა, რომლებიც სხვადასხვა რეგიონში განსხვავებულ ზეგავლენას ახდენენ ეკლესიაზე.
ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ კრებაზე მიღებული გადაწყვეტილებები არავის არ უბიძგებდა ეკლესიის წიაღი დაეტოვებინათ და, შესაბამისად, აღმოჩენილიყვნენ განხეთქილებაში და საეჭვო კანონიკურ სტატუსში.
„უკრაინის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ ყველაფერი გააკეთა იმისთვის, რომ ის ვერავინ დაადანაშაულოს განხეთქილებაში. ყველა გადაწყვეტილება იყო ძალიან მნიშვნელოვანი“, - აღნიშნა უმე-ის ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა.
შეგახსენებთ, რომ საბჭომ, რომელიც გაიმართა 2022 წლის 27 მაისს ფეოფანიაში, გამოაცხადა უმე-ის სრული დამოუკიდებლობა.