მიტ.ანტონიმ განუცხადა ევროკავშირის ელჩებს უმე-ის აკრძალვის მცდელობებზე
უმე-ის საქმეთამმართველმა მიმართა ევროკავშირის ქვეყნებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ელჩებს, სადაც აღნიშნა ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვის ან შეჩერების მცდელობებზე.
2022 წლის 16 ივნისს ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონიმ, უმე-ის საქმეთამმართველმა, მიმართა ევროკავშირის ქვეყნების, გაეროს, ეუთოს და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების ელჩებს წერილებით, სადაც ისაუბრა ადგილობრივების უკანონო გადაწყვეტილებების მრავალრიცხოვან შემთხვევებზე, უკრაინის მთავრობმ აკრძალოს ან შეაჩეროს უმე-ის საქმიანობა, იუწყება სსუგ-ს პრეს სამსახური.
ერთ-ერთი ასეთი გადაწყვეტილება მიიღო ბორისპოლის საქალაქო საბჭომ 2022 წლის 6 მაისს და ბროვარის საქალაქო საბჭომ 2022 წლის 13 ივნისს. როგორც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმეთამმართველმა, ვლადიკა ანტონიმ წერილში განაცხადა, ამჟამად უკრაინაში 36 ასეთი შემთხვევაა. უმე-ის საქმიანობის შეზღუდვის ან აკრძალვის შესახებ უკანონო გადაწყვეტილებები მიღებულ იქნა ვინიცას, ვოლინის, ჟიტომირის, ტრანსკარპატების, ივანო-ფრანკოვსკის, კიევის, ლვოვის, რივნის, სუმის, ტერნოპოლის, ხმელნიცკის და ჩერკასის რეგიონებში.
მიტროპოლიტმა ანტონიმ უცხოელი დიპლომატების ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ ასეთი აკრძალვები ეწინააღმდეგება მთელ რიგ საერთაშორისო სამართლებრივ ნორმებს:
ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენცია, რომლის მე-9 მუხლის პირველ პუნქტში წერია: „ყველას აქვს აზრის, სინდისისა და რელიგიის თავისუფლება; ეს უფლება მოიცავს თავისუფლებას, შეცვალოს თავისი რელიგია ან რწმენა და თავისუფლება, ცალკე ან სხვებთან ერთად, საჯარო თუ კერძო, გამოავლინოს თავისი რელიგია ან რწმენა თაყვანისცემის, სწავლებისა და მსახურების დროს“;
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის 1202 (1993) რეკომენდაციის (44-ე რეგულარული სესია) მე-15 პუნქტი ითვალისწინებს, რომ „საერო სახელმწიფომ არ უნდა დააკისროს რაიმე რელიგიური ვალდებულება თავის მოქალაქეებს. მან ასევე უნდა შეუწყოს ხელი ყველა აღიარებული რელიგიური თემის პატივისცემას და შეარბილოს მათი ურთიერთობა მთლიან საზოგადოებასთან“;
ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის კონფერენციაში მონაწილე ქვეყნების წარმომადგენელთა ვენის შეხვედრის დასკვნითი დოკუმენტი (1989 წლის 19 იანვარი), სადაც 16.1 პუნქტში წერია, რომ სახელმწიფო იღებს ვალდებულებას „გაიღოს ქმედითი ზომები პირთა ან დისკრიმინაციის აღსაკვეთად და აღმოსაფხვრელად. რელიგიის ან რწმენის საფუძველზე ადამიანის უფლებებისა და ძირითადი თავისუფლებების აღიარება, განხორციელება და სარგებლობა სამოქალაქო, პოლიტიკური, ეკონომიკური, სოციალური, კულტურული ცხოვრების ყველა სფეროში და მორწმუნეთა და არამორწმუნეებს შორის რეალური თანასწორობის უზრუნველსაყოფად.
ვლადიკა ენტონის თქმით, ადგილობრივი თვითმმართველობის ცალკეული ორგანოების აღნიშნული გადაწყვეტილებები „ასევე ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას. უკრაინის კონსტიტუციის 35 და მე-9 პუნქტი უკრაინის კანონის 8 „სამხედრო მდგომარეობის სამართლებრივი რეჟიმის შესახებ“, ვინაიდან ადგილობრივ ხელისუფლებას არა მხოლოდ არ შეუძლია აკრძალოს რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობა საომარი მდგომარეობის დროს, მათ უფლებაც კი არ აქვთ დააყენონ რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობის აკრძალვის საკითხი. .
„მიტროპოლიტმა ანტონიმ უცხოელ დიპლომატებს სთხოვა, ეცნობებინათ თავიანთი ქვეყნების მთავრობებს უკრაინაში ადამიანის უფლებების და სინდისისა და რელიგიის თავისუფლების უფლების დარღვევის აღნიშნული შემთხვევების შესახებ“, - ნათქვამია სსუგ-ში.
როგორც მჟკ წერდა, უმე-ის საქმეთამმართველმა მიმართა ზელენსკის ბორისპოლის ეპარქიაში შექმნილი ვითარების გამო.