საქმეთამმართველმა ადგილობრივ ეკლესიებს აცნობა უკრაინაში უმე-ს ზეწოლაზე
ბორისპოლისა და ბროვარის მიტ-მა ანტონიმ ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიების წინამძღვრებსა და იერარქებს მისწერა ბორისპოლის ეპარქიაში და უკრაინაში არსებულ მოვლენებზე.
2022 წლის 20-21 ივნისს, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონიმ, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმეთამმართველმა, გაუგზავნა წერილები რიგი ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღოლებსა და იერარქებს, სადაც მან აცნობა ბორისპილის ბოლო მოვლენების შესახებ ეპარქიაში და საერთოდ უკრაინაში. ამის შესახებ ბორისპოლის ეპარქიის ვებგვერდი იუწყება.
წერილები გაეგზავნა ანტიოქიის, იერუსალიმის, სერბული, რუმინული, ბულგარული, ქართული, პოლონური, ალბანური, ჩეხეთ-სლოვაკეთის, ამერიკის მართლმადიდებლური ეკლესიების მეთაურებს, აგრეთვე ამ ეკლესიების იერარქებს, მათ შორის კვიპროსის ეკლესიის ზოგიერთ იერარქს, რომელსაც ვლადიკა პირადად იცნობს.
მიტროპოლიტმა ანტონიმ წინამძღვრებსა და უცხოელ მართლმადიდებელ იერარქებს პეტრე-პავლობის მარხვის დაწყება მიულოცა და სინანულით აღნიშნა, რომ „სხვადასხვა ანტიეკლესიური ძალები აგრძელებენ ქვეყანაში შექმნილი მძიმე ვითარების გამოყენებას საკუთარი მიზნებისთვის“.
ვლადიკა ანტონიმ, როგორც ბორისპოლის ეპარქიის ეპისკოპოსმა, თქვა, რომ მის ეპარქიაში „ხუთი საქალაქო და სოფლის საბჭოების გადაწყვეტილებით, ადგილობრივი ხელმძღვანელობის ზეწოლის ქვეშ და ნამდვილი მრევლის აზრის იგნორირებით, მიიღეს პოპულისტური და უკანონო გადაწყვეტილებები ამ თემების ტერიტორიაზე უმე-ს საქმიანობის აკრძალვის შესახებ“. ზოგადად, უკრაინაში ასეთი 36 შემთხვევაა.
ასევე, უმე-ის საქმეთამმართველმა თავის წერილში ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარეობს ახალი "უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის" მხარდამჭერების მიერ უმე-ის ტაძრების ძალადობრივი მიტაცებები.
„სულ 250 ტაძარი აიღეს და გადასვლის მხოლოდ 53 შემთხვევაა დაფიქსირებული. აღნიშნულ აღმსარებლობაში ამა თუ იმ მრევლის „გადაყვანის“ მცდელობა სხვა არაფერია, თუ არა ეკლესიის ღია დარბევა და ეს კეთდება „მეუ“-ს სასარგებლოდ. მიუხედავად ამ უკანასკნელის დეკლარაციული განცხადებებისა დიალოგისთვის მზადყოფნისა, რეალურ ცხოვრებაში აღნიშნული მტრული ქმედებები გრძელდება, რაც შეუძლებელს ხდის დიალოგის დაწყებას“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ანტონიმ.
წერილში ხაზგასმულია, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდლები და მორწმუნეები ბევრ სოფელში და პატარა ქალაქში იძულებულნი არიან მოაწყონ დროებითი შენობები ღვთისმსახურებისთვის და სარჩელი შეიტანონ, ხოლო მცირერიცხოვანი ხალხი ესწრება ღვთისმსახურებას შერჩეულ ეკლესიებში. ყველა ეს გადაწყვეტილება უმე-ის აკრძალვისა და მეუ-ს მხარდამჭერების მიერ ტაძრების ჩამორთმევის მიზნით ხდება, უკრაინელებს შორის განხეთქილებისა და მტრობის დათესვისა და მათი ძალადობრივი კონფლიქტების პროვოცირების მიზნით, რითაც ძირს უთხრიან ქვეყნის მთლიანობას შიგნიდან.
„როგორც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ადმინისტრატორმა, ღია წერილით მივმართე ჩვენს პრეზიდენტს ვ.ა. ზელენსკის, ასევე ევროპისა და სხვა ქვეყნების ელჩებს უკრაინაში და საერთაშორისო უფლებადამცველ ორგანიზაციებს. თუმცა, ამ დროისთვის, ჩვენ ჯერ არ მიგვიღია რაიმე მკაფიო პასუხი და ჯერ კიდევ ვერ ვხედავთ სახელმწიფოს მხრიდან შესაბამის ქმედებებს, რაც გავლენას მოახდენს ქვეყანაში ამ მდგომარეობის ნორმალიზებაზე“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ანტონიმ. ამავდროულად, ვლადიკას თქმით, მიუხედავად ზემოაღნიშნული განსაცდელებისა, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია აგრძელებს თავისი მისიის შესრულებას უკრაინელ ხალხში, დახმარებას უწევს ომის შედეგად დაზარალებულ ყველა ადამიანს, ლტოლვილებს და ხსნის საზოგადოებებს საზღვარგარეთ იმ მორწმუნეებზე ზრუნვისთვის, რომლებიც იძულებულნი გახდნენ დაეტოვებინათ ქვეყანა.
თავის წერილში უმე-ის საქმეთამმართველი სთხოვდა ადგილობრივი ეკლესიების მართლმადიდებელ იერარქებს ლოცვა აღევლინათ ბორისპოლის ეპარქიის სასულიერო პირებისა და მორწმუნეებისთვის, ისევე როგორც მთელი უკრაინელი ხალხისთვის.
შეგახსენებთ, რომ უკრაინაში უმე-ის აკრძალვის მცდელობებთან და ეკლესიების ჩამორთმევასთან დაკავშირებით, მიტროპოლიტმა ანტონიმ მიმართა უკრაინის პრეზიდენტს, ევროკავშირის ელჩებს და საერთაშორისო ორგანიზაციებს.
როგორც მჟკ-მ ადრე გვაუწყა, ბორისპოლის საკრებულოს დეპუტატებმა გადაწყვიტეს "შეაჩერონ უმე(კ)-ის საქმიანობა" ომის მიმდინარეობის მანძილზე.