რმე-ს სასულიერო პირი: უმე-ში ზიარების შეუძლებლობა საბჭოს შემდეგ, შეცდომაა
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენელი თვლის, რომ თუ ევქარისტიული ზიარების გაწყვეტა არ გამოცხადდა, მაშინ ხალხი კიდევ ერთხელ არ უნდა შერცხვეს.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმა პაველ ოსტროვსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში ზიარების დაუშვებლობაზე საუბარი შეუძლებელია.
თავის YouTube არხზე დიალოგის დროს დეკანოზ მაქსიმიან პოგორელოვსკისთან, უმე-ის ოდესის ეპარქიის მისიონერული განყოფილების ხელმძღვანელთან, მამა პაველმა აღნიშნა, რომ მან შეცვალა აზრი უმე-ის ეკლესიებში ზიარებასთან დაკავშირებით.
მან თქვა, რომ მანამდე სრულად დაუჭირა მხარი მამა გეორგი მაქსიმოვის აზრს, რომელიც ამტკიცებდა, რომ ფეოფანიაში კრების შემდეგ, უმე-ის იმ ეკლესიებში, სადაც პატრიარქ კირილს არ იხსენიებენ, შეუძლებელია ზიარება.
თუმცა, მოგვიანებით მამა პაველმა გადაიფიქრა: „მიხეილმა, კიეველმა ერისკაცმა, ადგილი მიმიჩინა. მან თქვა, რომ ზიარების დაუშვებლობაზე რაც დავწერე იყო შეცდომა. ამის შესახებ მოგვიანებით ტელეგრამაში დავწერე და ვაღიარე, რომ ეს მართლაც ჩემი შეცდომა იყო და მზად ვარ კიდევ ერთხელ განვაცხადო, რომ ამ მხრივ ჩემი და მამა გეორგი მაქსიმოვის აზრის არ ემთხვევა ერთმანეთს.
მისი თქმით, „თუ ევქარისტიული ზიარების გაწყვეტა არ არის გამოცხადებული, მაშინ არ არის საჭირო ხალხის კიდევ ერთხელ შერცხვენა. მეტიც, უკრაინაში უკვე საკმაო სირცხვილია, იმ გაგებით, რომ ომი მიმდინარეობს“.
ჯერჯერობით, უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან დაკავშირებით არანაირი გადაწყვეტილება არ არის მიღებული, დარწმუნებულია მღვდელი პაველი, მაშინ შესაძლებელია ზიარება უმე-ის ეკლესიებში.
თავის მხრივ, მამა მაქსიმიანემ აღნიშნა, რომ მღვდელ გიორგი მაქსიმოვის ან მღვდელ არტემი ვლადიმიროვის რადიკალური განცხადებები უმე-თან, მის მორწმუნეებთან და უკრაინასთან დაკავშირებით მიუღებელია, რადგან ისინი განხეთქილების პროვოცირებას ახდენენ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მღვდელ მაქსიმიან პოგორელოვსკის თქმით, რკე-თან მიმართებაში უმე-ის მიმართ უნდა არსებობდეს სიყვარულის კანონი და არა დაქვემდებარება.