რმე-ს მღვდელი: წინააღმდეგი ვარ გაყოფის, მაგრამ ავტოკეფალია დაეხმარება უმე-ს
მღვდელმა პაველ ოსტროვსკიმ განაცხადა, რომ თუ უმე ავტოკეფალური იქნებოდა, მაშინ ბევრი მეუ-დან დაიწყებდა გადასვლას.
თუ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია კანონიკური გზით მიიღებს ავტოკეფალიას, ეს ხელს შეუწყობს ქვეყანაში სიწყნარესა და სიმშვიდეს. ამის შესახებ რმე-ის სასულიერო პირმა პაველ ოსტროვსკიმ დეკანოზ მაქსიმიან უმე-ის ოდესის ეპარქიის მისიონერული განყოფილების ხელმძღვანელთან, პოგორელოვსკისთან დიალოგის დროს განაცხადა.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმა აღნიშნა, რომ ეკლესიაში ყველა განხეთქილება განპირობებულია ბოროტი სულებით და არა სულიწმიდით: „ეკლესიის არსებობის დასაწყისიდანვე ეშმაკი მუშაობდა, რათა დაენერგა პრინციპი „დაყავი და იბატონე.” მან აღნიშნა, რომ ახლა მართლმადიდებლობა დაყოფილია 15 ადგილობრივ ეკლესიად, რაც არც თუ ისე ბევრია, მაგრამ ამ რაოდენობითაც კი უჭირს მისი წარმომადგენლების შეკრება და თუ კიდევ უფრო მეტი იქნება, ეკლესიის ერთიანობა დაიწყებს ნგრევას.
„სიტყვის „ეკლესიის“ არსი კრებაშია. მე კი პირიქით, არ გავყოფდი, არამედ გავაერთიანებდი. მაგრამ თუ ავიღებთ საკითხს უკრაინის ადგილობრივი ეკლესიის შესახებ (ჩემი პირადი აზრი), მაშინ ეპარქიების, სამრევლოების, მორწმუნეების რაოდენობის გათვალისწინებით, იმ სულიერი ტრადიციების გათვალისწინებით, რაც არსებობს უკრაინაში, ისტორიის გათვალისწინებით, რომელიც არც კი არის რუსეთის იმპერიასთან დაკავშირებული, ბოლო მოვლენების გათვალისწინებით (მიმდინარეობს ომი), მაშინ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ადგილობრივ საბჭოში რომ გამგზავნიდნენ, უთუოდ ხმას მივცემდი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიას. ეს ხელს შეუწყობს მშვიდობასა და სიწყნარეს“, - განაცხადა მამა პაველმა.
მღვდელი თვლის, რომ ავტოკეფალია უკრაინაში თვით მართლმადიდებლების გაერთიანებას შეუწყობს ხელს.
”ვფიქრობ, თუ უმე ავტოკეფალური იქნებოდა, თუ იგი მიიღებდა სრულ ავტოკეფალიას კანონიკური გზით, მაშინ ბევრი მეუ-დან დაიწყებდა იქ მოსვლას”, - აღნიშნა მღვდელმა.
როგორც მჟკ-მ ადრე გვაუწყა, მღვდელმა პაველ ოსტროვსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინელ ხალხზე შეურაცხმყოფელი საუბარი მიუღებელია.