პროვოკაცია ჩაიშალა - პერეიასლავის საეკლესიო საზოგადოება დარჩა უმე-ს ერთგული
პერეიასლავის უმე-ის სამების ეკლესიის მრევლმა დაადასტურა თავიანთი ერთგულება უმე-ის მიმართ, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის მეთაურობით.
2022 წლის 22 ივნისს, კიევის რეგიონის ქალაქ პერეიასლავში, მეუ-ს მხარდამჭერებმა, ქალაქის ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, მოაწყვეს ტერიტორიული საზოგადოების შეხვედრა სამების ეკლესიის უმე-დან მეუ-ში გადასაყვანად, მაგრამ მრევლი არ დაემორჩილა პროვოკაციას და გამართეს შეხვედრა, რათა დაედასტურებინათ ერთგულება უმე-ის მიმართ. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
ტერიტორიული საზოგადოების შეხვედრა გაიმართა ქალაქის კულტურის სახლში, რომელიც ორგანიზებული იყო პერეიასლავის საკრებულოს ოფიციალური პორტალით. დაახლოებით 80 ადამიანი მივიდა ღონისძიებაზე და მისცა ხმა უმე-ის სამების ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემას.
სამების მრევლის ჭეშმარიტმა მორწმუნეებმა კრება გამართეს და თავიანთი წესდების შესაბამისად მისცეს ხმა. 160 მრევლი ერთხმად გამოვიდა თემის არსებული სტატუსის შენარჩუნებისა და სქიზმატებთან გადასვლის წინააღმდეგ. კენჭისყრის შედეგები ოქმში ჩაიწერა. ამის შემდეგ სამების ტაძარში წაიკითხეს აკათისტი და ტაძრის წინამძღვარმა, პერეასლავ-ხმელნიცკის პირველი ოლქის დეკანოზმა, არქიმანდრიტმა ნილმა (სემენეცმა) მადლობა გადაუხადა ყველას მხარდაჭერისთვის.
”არსებობს ინფორმაცია, რომ მეორე დღეს, მეუ-ს მხარდამჭერები გეგმავენ მორიგი პროვოკაციის მოწყობას - ადგილობრივ მიძინების ეკლესიაში,” - ნათქვამია უმე-ის ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტის ვებსაიტზე.
როგორც მჟკ წერდა, 2022 წლის 20 მაისს პერეიასლავის საქალაქო საბჭომ აკრძალა უმე-ის საქმიანობა ქალაქში.