მხოლოდ მორწმუნეებს შეუძლიათ გადაწყვიტონ უმე-ის ბედი, - ე. ბოგდანი
ელენა ბოგდანმა, სიტყვით გამოსვლისას საეკლესიო თემის გადაცემის შესახებ უმე-დან მეუ-ში ბელოგოროდკაში, სოფლის მცხოვრებლებს შეახსენა რელიგიის თავისუფლება.
რელიგიური თემის სხვა იურისდიქციაში გადაცემის საკითხზე ხმის მიცემის უფლება აქვთ მხოლოდ მორწმუნეებს, რომლებიც ესწრებიან ღვთისმსახურებას, იცავენ ეკლესიას და მონაწილეობენ მის ცხოვრებაში. უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ხელმძღვანელმა ოლენა ბოგდანმა სიტყვით მიმართა ბელოგოროდკას მცხოვრებლებს, რომლებმაც მოაწყვეს საეკლესიო საზოგადოების გადასვლა უმე-დან მეუ-ზე.
„რელიგიური საზოგადოება არის ხალხი, ვინც ესწრება მსახურებას ამ ტაძარში, წირავს ამ ტაძარს, აკეთებს იმას, რაც ამ ტაძარს აცოცხლებს. თუ რელიგიური საზოგადოება არ არის, მაშინ ტაძარი ცარიელია. შესაბამისად, დღეს, მოქმედი კანონმდებლობით, აქ უნდა მიიღონ გადაწყვეტილება იმ ადამიანებმა, რომლებიც წარმოადგენენ ამ ტაძრის მრევლს, ან მეცენატს, ან სხვაგვარად მონაწილე ამ ტაძრის რელიგიური ცხოვრებისა“, - აღნიშნა ბოგდანმა და გააფრთხილა მოქალაქეები ამ ტაძრის შედეგების შესახებ. ტაძრის უკანონო „გადაცემა“ იმ ადამიანების მიერ, რომლებსაც საერთო არაფერი აქვთ საეკლესიო საზოგადოებასთან.
„წარმოიდგინეთ სიტუაცია, როდესაც გადაწყვეტილება მიიღება რელიგიური თემისთვის. ეს საბოლოო ჯამში ნიშნავს, რომ ტაძარი ან დაცარიელდება, ან დაიხურება, ან უბრალოდ, მასში რელიგიური ცხოვრების გაგრძელებას ვეღარ შევძლებთ“, - აღნიშნა უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის უფროსმა.
ელენა ბოგდანმა ასევე გაიხსენა აუდიტორიის წინაშე თეოფანიის ტაძრის საბჭოს გადაწყვეტილებები, რომლებმაც გამოაცხადეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სრული დამოუკიდებლობა, მაგრამ ბელოგოროდკას მკვიდრებმა არ მოუსმინეს მას და დაიწყეს შეურაცმყოფელი ყვირილი საჯარო მოხელეს მისამართით.
„უმე-ის მორწმუნეები ასევე მსახურობენ უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში, UOC-ის მღვდლების ნათესავები ასევე მსახურობენ უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში. და სანამ უკრაინის საზოგადოებას ესმის ერთმანეთის, უსმენს ერთმანეთს, ჩვენ ყველანი ერთად უფრო ძლიერები ვართ, თორემ სხვაგვარად ჩვენი სისუსტე მტრის სასიკეთოდ იმოქმედებს“, - დაასრულა თავისი გამოსვლა ოლენა ბოგდანმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ელენა ბოგდანმა განაცხადა, რომ უმე-ის ტაძრების სახელის გადარქმევა ხელისუფლების მიერ სასურველ შედეგამდე არ მიგვიყვანს.