რადას კომიტეტმა მოითხოვა რუსეთის აგრესიაში ჩართული კონფესიების აკრძალვა
რადას ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის სახელმწიფო კომიტეტმა შესთავაზა რადას აიკრძალოს რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებულ აგრესიაში ჩართული ორგანიზაციების საქმიანობა.
ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტმა მიმართა უმაღლეს რადას წინადადებით, რომ კანონიერად აიკრძალოს რუსეთის ფედერაციის აგრესიაში პირდაპირ თუ ირიბად მონაწილე რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობა. შესაბამისი წინადადებები წარმოდგენილი იყო კომიტეტის რეკომენდაციებში, რომელიც ჩამოყალიბდა მოსმენების შედეგად თემაზე: „უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების საფრთხეების შესახებ, რომლებიც დაკავშირებულია აგრესორული სახელმწიფოს ტერიტორიაზე შტაბ-ბინის მქონე რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობასთან“. 2022 წლის 30 მაისი. დოკუმენტი გამოქვეყნდა უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სიტყვის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ვებგვერდზე.
უმაღლეს რადას ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის სახელმწიფო კომიტეტმა შესთავაზა უმაღლეს რადას აეკრძალოს რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებულ აგრესიაში ჩართული ორგანიზაციებს საქმიანობა.
ჰუმანიტარფგული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტმა მიმართა უმაღლეს რადას წინადადებით, რომ კანონიერად აიკრძალოს რუსეთის ფედერაციის აგრესიაში პირდაპირ თუ ირიბად მონაწილე რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობა. შესაბამისი წინადადებები წარმოდგენილი იყო კომიტეტის რეკომენდაციებში, რომელიც ჩამოყალიბდა მოსმენების შედეგად თემაზე: „უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების საფრთხეების შესახებ, რომლებიც დაკავშირებულია აგრესორული სახელმწიფოს ტერიტორიაზე შტაბ-ბინის მქონე რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობასთან“ 2022 წლის 30 მაისიდან. დოკუმენტი გამოქვეყნდა უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სიტყვის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ვებგვერდზე.
„რეკომენდებულია უზენაეს რადამ განიხილოს და დაამტკიცოს კანონპროექტი რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის აკრძალვის შესახებ, რომელთა უფლებამოსილი პირები მსჯავრდებულნი არიან ეროვნული უსაფრთხოების საფუძვლების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულისთვის და რომელთა საქმიანობა მიმართულია ქმედებების ან/და უმოქმედობის განდიდების, გამართლებისკენ. პირები, რომლებმაც განახორციელეს ან ახორციელებენ შეიარაღებულ აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ, ამართლებენ აღიარონ კანონიერად ან არ აღიარონ რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ, აღძრას რელიგიური სიძულვილი“, - ნათქვამია დოკუმენტის ტექსტში.
უმაღლესი რადას კომიტეტი ასევე გვთავაზობს შექმნას უკრაინის უმაღლესი რადას დროებითი საგამოძიებო კომისია, რომელიც „გამოიძიებს რელიგიური ორგანიზაციების წარმომადგენლების თანამშრომლობის ფაქტებს უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის სამხედრო აგრესიის დროს“.
როგორც მჟკ წერდა, 2022 წლის 30 მაისს რადას კომიტეტმა განიხილა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მხრიდან ეროვნული უსაფრთხოებისთვის საფრთხეები.