ივანო-ფრანკოვის მერმა გადაწყვიტა "ეკლესიების რელიგიათაშორისი საბჭოს" შექმნა
ივანო-ფრანკოვსკის მეთაურმა რუსლან მარცინკოვმა გამოაცხადა გადაწყვეტილება საეკლესიო საბჭო შექმნას რელიგიათა შორის კონფლიქტების მოსაგვარებლად.
2022 წლის 30 ივნისს ივანო-ფრანკოვსკის მერმა რუსლან მარცინკოვმა ისაუბრა იმაზე, რომ მისი ინიციატივა იყო ქალაქში საეკლესიო საბჭოს შექმნა, სადაც მან მიიწვია ყველა კონფესიის, რელიგიური მოძრაობისა და ასოციაციის წარმომადგენლები. საბჭო მერის დაქვემდებარებაში იმუშავებს. ამის შესახებ მარცინკოვმა ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე დაწერა.
„ჩვენი ძალა ერთობაშია“, მერმა აღნიშნა, რომ „ყოველდღიურ რელიგიურ ცხოვრებაში ჩნდება უარყოფითი მომენტები, საკამათო საკითხები, რომლებიც საჭიროებს ერთობლივ ანალიზს, განხილვას და გადაწყვეტას“. მათი გადასაჭრელად იქმნება საეკლესიო საბჭო. საბჭოს სხვა მიზნებს შორის მერმა დაასახელა „კონფლიქტური სიტუაციებისა და გაუგებრობების თავიდან აცილება, ერთი სწორი ტაქტიკის შემუშავება ქალაქის ყველა მაცხოვრებლის სულიერი მოთხოვნილებების დასაკმაყოფილებლად, მათი უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვაში და სამხედროებთან ურთიერთგაგება კაპელანის სფეროში."
მარცინკოვმა აღნიშნა, რომ „მტერი შეიძლება ცდილობდეს სასწორის თავის სასარგებლოდ გადახრას ჩვენს სახელმწიფოში არსებული სიტუაციის შერყევით, <...> თუნდაც რელიგიური ფაქტორის გამოყენებით“. მან გაიხსენა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ივანო-ფრანკოვსკი მრავალკონფესიური ქალაქია, ის „შეესაბამება რელიგიური თავისუფლების საერთაშორისო სტანდარტებს და უკრაინის მოქმედ კანონმდებლობას ყველა რელიგიური უპირატესობის მორწმუნეების უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის თვალსაზრისით გამონაკლისის გარეშე“.
„რელიგიური ორგანიზაციების (ეპარქიები, სამრევლოები) წარმომადგენლების საკონტაქტო ნომერია 0968549412“, - განაცხადა მარცინკოვმა. მჟკ-ს კორესპონდენტმა დარეკა ამ ნომერზე, მაგრამ მას უთხრეს, რომ ეს იყო კერძო ნომერი, რომელსაც არანაირი კავშირი არ ჰქონდა მითითებულ ორგანიზაციასთან.
შეგახსენებთ, რომ რომან მარცინკოვი დიდი ხანია მოუწოდებდა უმე-ის მორწმუნეებს გადასულიყვნენ მეუ-ში და 2022 წლის 25 ივნისს, მისი გადაწყვეტილებით უმე-დან მეუ-ში"გადაიყვანა" ერთადერთი ეკლესია - ივანო-ფრანკოვსკში მდებარე შობის საკათედრო ტაძარი, რომლის საზოგადოებამ, თუმცა, უარყო მისი სიტყვები და დაადასტურა უმე-ის ერთგულება.
როგორც მჟკ წერდა, ივანო-ფრანკოვსკის შობის საკათედრო ტაძრის საზოგადოებამ პოლიციას მიმართა მეუ-ში "გადაყვანის" გამო.