აშშ-ის იერარქები სთხოვენ ფანარს, გააუქმოს აღკვეთილი მღვდლის კურთხევა
ამერიკის შეერთებული შტატების მართლმადიდებელ ეპისკოპოსთა კონფერენციას დაშლის საფრთხე ემუქრებოდა რკეს-ში აღკვეთილი სასულიერო პირის ალექსანდრე ბელის შესაძლო კურთხევის გამო.
აშშ-ის მართლმადიდებელმა ეპისკოპოსებმა ანტიოქიის, სერბეთის, რუმინეთის, ბულგარეთის ეკლესიებიდან და ამერიკის მართლმადიდებლური ეკლესიებიდან კოლექტიური წერილი მისწერეს აშშ-ში ფანარის მთავარეპისკოპოსს ელპიდოფორს. იგი ეწინააღმდეგება ალექსანდრე ბელის იერარქიულ კურთხევას, რომელიც აღკვეთილია რმეს-ის(რუსეთის მართმადიდებლური ეკლესია საზღვარგარეთ) მიერ. წერილი National Herald-ის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
იერარქებმა აღნიშნეს, რომ თუ ბელის კურთხევა მოხდება, შეერთებული შტატების მართლმადიდებელ კანონიკურ ეპისკოპოსთა კრება არსებობას შეწყვეტს.
„გულის ტკივილით და დიდი დაბნეულობით შევიტყვეთ თქვენი უწმინდესობისგან რუსეთის ფარგლებს გარეთ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყოფილი სასულიერო პირის ალექსანდრე ბელის საეპისკოპოსო კურთხევის შესახებ, რომლის კანონიკური დისციპლინა და საბოლოო განთავისუფლება იქნა მიღებული და აღიარებული ყველა ჩვენგანის მიერ, როგორც კანონიკური აქტი. გარდა ჩვენი კანონიკური შეშფოთებისა, ჩვენ გვაქვს სერიოზული კითხვები მის პერსონაჟთან დაკავშირებით, რომელიც ეფუძნება წარსულ გამოცდილებას მასთან და მის ოჯახთან პირდაპირ და ირიბად. როგორც თქვენი ძმები და თანამოაზრეები წმიდა საკურთხეველთან, ჩვენ მოვალეობად მიგვაჩნია, რომ გთხოვოთ თქვენ და თქვენს საპატრიარქოს, გადახედოთ ამ გადაწყვეტილებას მართლმადიდებლური ერთიანობისა და კანონიკური წესრიგისადმი ჩვენი საერთო ერთგულების სახელით“, - ნათქვამია აშშ-ში ფანარის მთავარეპისკოპოსისადმი მიწერილ წერილში.
ალექსანდრე ბელი ცნობილია იმით, რომ, როგორც საზღვარგარეთ რუსული ეკლესიის სასულიერო პირი, ის ცდილობდა მოსკოვში საეპისკოპოსო კურთხევა მიეღო, როგორც გაირკვა, რმეს-ის სინოდის ყალბი გადაწყვეტილების საფუძველზე. იმ ფაქტმა, რომ ეპისკოპოსმა ელპიდოფორემ ის ამჟამინდელი წოდებით მიიღო, უკვე გამოიწვია დაძაბულობა საეკლესიო გარემოში აშშ-ში.
„ჩვენ უნდა მოვერიდოთ ყოველგვარ ქმედებას, რომელმაც შეიძლება საფრთხე შეუქმნას უფრო ფართო მართლმადიდებლურ ერთობას, რომელიც არსებობს ჩვენ შორის. როგორც თქვენმა უწმინდესობამ კარგად იცის, ბევრმა ჩვენგანმა ოფიციალურად გააპროტესტა ეგრეთ წოდებული სლავური ვიკარიატის შექმნა სწორედ იმის გამო, რომ ეს გავლენას ახდენს ჩვენს მართლმადიდებლურ ერთობაზე და ალექსანდრე ბელის კანონიკური სტატუსის შესახებ წამოჭრილი კითხვების გამო. ჩვენ შორის არიან ისეთებიც, ვინც აგიხსნათ, რომ შეუძლებელი იყო მასთან და ვიკარიატის წევრებთან კრება. ბუნებრივია, ასეთ შემთხვევაში, ჩვენ ვერ გავაგრძელებთ მონაწილეობას თავად კრებაში, თუ ეს ადამიანი ამაღლდება საეპისკოპოსო ხარისხში და ამით გახდება კრების წევრი. დიდი მწუხარებით იძულებულნი ვართ ეჭვქვეშ დავაყენოთ ჩვენი შესაძლებლობა, გავაგრძელოთ შეხვედრები პირად დონეზე, ისევე როგორც ძვირფასი საერთო მსახურება“, - ნათქვამია წერილში.
„გთხოვთ თქვენ და მსოფლიო საპატრიარქოს გადახედოთ ამ გადაწყვეტილებას, რომელიც საფრთხეს უქმნის ჩვენს ერთიანობას“, - მოუწოდებენ მთავარეპისკოპოს ელპიდოფორს იერარქები.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ფანარის მთავარეპისკოპოსი აშშ-ში შეცვლის პოლიტიკას სასულიერო პირების შევიწროების შესახებ.