სერბეთის ეკლესია და მონტენეგროს ხელისუფლება ხელშეკრულებას მოაწერენ ხელს
სერბეთის პატრიარქი პორფირი და მონტენეგროს პრემიერ მინისტრი დრიტან აბაზოვიჩი შეთანხმდნენ, რომ ხელი მოეწერება შეთანხმებას ქვეყანაში სმე-ს პოზიციის შესახებ.
2022 წლის 30 ივნისს, ბელგრადის საპატრიარქო სასახლეში, სერბეთის პატრიარქმა პორფირიმ და მონტენეგროს პრემიერ-მინისტრმა დრიტან აბაზოვიჩმა განიხილეს ეკლესია-სახელმწიფოს შორის შეთანხმების ხელმოწერის მზადება. ამის შესახებ ინფორმაციას სერბეთის საპატრიარქოს პრესსამსახური ავრცელებს.
„ყველა ქვეყანაში არსებობს შეთანხმებები, რომლებიც არეგულირებს სახელმწიფოს ვალდებულებებს რელიგიურ თემთან მიმართებაში, მაგრამ, რა თქმა უნდა, რელიგიური თემის ვალდებულებებსაც სახელმწიფოსთან მიმართებაში. აღნიშნული შეთანხმება მონტენეგროში 2012 წელს დაიწყო. შემდეგ იყო შეფერხებები, იყო პრობლემები და, მადლობა ღმერთს, შარშან შევედით დასკვნით ფაზაში“, - განაცხადა სოკ-ის ხელმძღვანელმა შეხვედრის შემდეგ ჟურნალისტებთან საუბრისას.
პატრიარქ პორფირის თქმით, შეთანხმების ტექსტის დამტკიცება და მიღება შესაძლებელია წმინდა სინოდის მიერ დამტკიცების შემდეგ.
„თუ ღმერთი დაუშვებს, რომ ყველაფერი ისე მოხდება, როგორც უნდა იყოს, მაშინ ჩვენ მივაღწევთ შეთანხმებას ხელმოწერის თარიღზე, რომელიც, როცა ყველაფერი დასრულდება, შეიძლება იყოს მონტენეგროს სახელმწიფოსა და ჩვენს ეკლესიას შორის ურთიერთობების ნორმალიზაციის გვირგვინი. გასული წლიდან შევედით დასკვნით ეტაპზე“, - დასძინა სერბეთის ეკლესიის წინამძღვარმა.
დრიტან აბაზოვიჩმა ასევე გამოთქვა იმედი, რომ შეთანხმებას მალე მოეწერება ხელი და მისი მიღება დაიცავს როგორც სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის, ასევე სახელმწიფოს ინტერესებს, „რომელიც, მოგეხსენებათ, არის სეკულარული და არ სურს ნებისმიერი რელიგიური საზოგადოება ჩაერიოს საშინაო საქმეებში “.
„მოვიდა დრო, ვიმოქმედოთ სხვაგვარად და მივცეთ შანსი შერიგებისა ყველას საკეთილდღეოდ“, - განაცხადა მონტენეგროს პრემიერ-მინისტრმა.
ხელშეკრულება, რომელიც მზადდება პატრიარქისა და პრემიერ-მინისტრის ხელმოწერისთვის, შექმნილია მონტენეგროს სახელმწიფოსა და სერბეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას შორის ურთიერთობების დასარეგულირებლად.
როგორც მჟკ წერდა, 2021 წლის გაზაფხულზე ორივე მხარემ უკვე გამოაცხადა მზადყოფნა ხელი მოაწეროს შეთანხმებას, მაგრამ ეს არ მოხდა.