ევროპული ინტეგრაცია გახდა ჩვენი რელიგია, ევროსოლიდარობის დეპუტატი
,,ევროპული სოლიდარობის’’ დეპუტატმა ირინა გერაშჩენკომ განაცხადა, რომ სტამბულის კონვენციის ხელმოწერა უკრაინას ევროკავშირში შეიყვანს.
ევროპული სოლიდარობის წარმომადგენელმა ირინა გერაშჩენკომ ევროატლანტიკურ ინტეგრაციას თავისი პარტიის რელიგია უწოდა. ამის შესახებ მან 2022 წლის 20 ივნისს სტამბოლის კონვენციის რატიფიკაციისადმი მიძღვნილ უზენაესი რადას სხდომაზე განაცხადა. შეხვედრის ვიდეო Youtube არხზე რადას ტელეარხზეა განთავსებული.
„ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაცია უნდა გახდეს ჩვენი რელიგია“, - ხაზგასმით აღნიშნა გერაშჩენკომ და მოუწოდა ხმის მიცემას სტამბოლის კონვენციის რატიფიცირებაზე. მისი თქმით, უკრაინას ევროკავშირში მხოლოდ „ევროპიზმი, რომელიც პრინციპად იქცა“ და სტამბოლის კონვენციის ხელმოწერა შეიყვანს. „რაც შეეხება ჩვენს პოლიტიკურ გუნდს, მინდა განვაცხადო, რომ ევროატლანტიკური ინტეგრაცია ჩვენი რელიგიაა“, - დაასრულა სიტყვა „ევროსოლიდარობის“ დეპუტატმა.
უმე-ის ვებგვერდზე გაიხსენეს, რომ სწორედ ევროპული სოლიდარობის პარტია აქტიურად ავრცელებდა წინასაარჩევნო კამპანიის პოლიტიკურ სლოგანს „არმია. ენა. რწმენა“, ხოლო უკრაინის რელიგიურ ცხოვრებაში პოლიტიკოსების ჩარევის შედეგი იყო მართლმადიდებლობაში განხეთქილების გაღრმავება და სტამბოლიდან უკრაინაში ქაღალდის შემოტანა, რომელსაც „ტომოსი“ ეწოდა.
„მანამდე ითვლებოდა, რომ ტომოსი დაკავშირებულია მართლმადიდებლური რელიგიის არსებობასთან, რომლის საფუძველზეც შეიქმნა ,,მეუ’’. ახლა გაჩნდა კითხვა, აქვს თუ არა რაიმე კავშირი ევროპული სოლიდარობის პარტიის აქტიური პოლიტიკური საქმიანობის შედეგად შექმნილ რელიგიურ სტრუქტურას მორალის ქრისტიანულ პრინციპებთან, თუ მეუ-ში რელიგიური პრინციპები ეფუძნება სრულიად განსხვავებულ იდეებს, როგორიცაა სტამბულის კონვენციის დებულებები? - კომენტარი გააკეთეს გერაშჩენკოს გამოსვლაზე უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტში.