მიტროპოლიტმა ფილარეტმა ლვოვში უმე-ის აკრძალვას კრიმინალური და უკანონო უწოდა
ლვოვისა და გალიციის მიტ-მა ფილარეტმა აღნიშნა, რომ ლვოვის ხელისუფლების მიერ უმე-ის აკრძალვა არღვევს გაეროს ადამიანის უფლებათა დეკლარაციის დებულებებს და უკრაინის კანონებს.
2022 წლის 30 ივნისს ლვოვის საკრებულოს დეპუტატებმა მიიღეს უკანონო გადაწყვეტილება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვის შესახებ ლვოვის ქალაქის ტერიტორიული თემის ტერიტორიაზე. ლვოვისა და გალიციის მიტროპოლიტის განცხადები ტექსტი ლვოვის ეპარქიის ვებგვერდზეა გამოქვეყნებული.
მიტროპოლიტმა ფილარეტმა გაიხსენა, რომ ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციაში, რომელიც მიღებულ იქნა გაეროს გენერალური ასამბლეის მიერ 1948 წლის 10 დეკემბერს, მე-18 მუხლში ნათქვამია: „ყოველ ადამიანს აქვს აზრის, სინდისისა და რელიგიის თავისუფლების უფლება; ეს უფლება მოიცავს რელიგიის ან რწმენის შეცვლის თავისუფლებას, მარტო ან სხვებთან ერთად, საჯაროდ თუ კერძოდ, გამოავლინოს თავისი რელიგია ან რწმენა რელიგიურ და რიტუალურ სწავლებაში, თაყვანისმცემლობაში და დაცვაში“. ამრიგად, ვლადიკამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ აზრის, სინდისისა და რელიგიის თავისუფლება გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის მიერ აღიარებული ფუნდამენტური უფლებების ნაწილია.
უკრაინაში, დასძინა ვლადიკამ, აზრის, სინდისისა და რელიგიის თავისუფლების უფლება გათვალისწინებულია უკრაინის კონსტიტუციაში და უკრაინის კანონში „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“.
„მიგვაჩნია, რომ ლვოვის საკრებულოს დეპუტატები, როდესაც გადაწყვეტენ ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვას, არღვევენ კანონს, ეწინააღმდეგებიან საერთაშორისო სამართლის ნორმებს, უკრაინის კონსტიტუციას, უკრაინის კანონს „რელიგიური ორგანიზაციები სინდისის თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობის შესახებ“, რაც მიუღებელია“, - ხაზგასმით აღნიშნა უმე-ის იერარქმა. მან ლვოვის საკრებულოს გადაწყვეტილებას უწოდა "პირდაპირი ჩარევა ეკლესიის საქმეებში" და დასძინა, რომ "ადგილობრივი ხელისუფლების ასეთი უკანონო გადაწყვეტილებები მიიღება რაიმე სამართლებრივი საფუძვლის არარსებობის შემთხვევაში".
იერარქმა განმარტა, რომ უკრაინის კონსტიტუციის მე-19 მუხლის თანახმად, საჯარო ხელისუფლება, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები და მათი თანამდებობის პირები ვალდებულნი არიან იმოქმედონ მხოლოდ უკრაინის კონსტიტუციითა და კანონებით გათვალისწინებული უფლებამოსილების საფუძველზე უკრაინის კანონის 8 სტატიის 1-ლი მუხლის მე-9 პუნქტის მიხედვით „საომარი მდგომარეობის სამართლებრივი რეჟიმის შესახებ“, ადგილობრივ ხელისუფლებას საომარი მდგომარეობის დროს შეუძლია დააყენოს საკითხი მხოლოდ პოლიტიკური პარტიებისა და საზოგადოებრივი გაერთიანებების აკრძალვის შესახებ უკრაინის კონსტიტუციითა და კანონებით დადგენილი წესით და გზებით. მათ არ აქვთ უფლება აკრძალონ რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობა, რადგან რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობის შეწყვეტა შეიძლება მოხდეს მხოლოდ სასამართლოს გადაწყვეტილებით, თუ არსებობს შესაბამისი საფუძველი - როგორც ნათქვამია უკრაინის კანონის მე-16 მუხლში „სინდისისა და რელიგიური ორგანიზაციების თავისუფლების შესახებ“.
ვლადიკამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინის მოქმედი კანონმდებლობა და საომარი მდგომარეობაც კი არ აძლევს უფლებას ადგილობრივ ხელისუფლებას აკრძალოს რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობა. „ჩვენ ვაცხადებთ, რომ მსგავსი გადაწყვეტილებები არის სისხლის სამართლის, ბათილად ცნობა და აშკარად უკანონო საქციელი. შედეგად, ისინი ხდება ომის პირობებში ჩვენი სახელმწიფოს შინაგანი დასუსტების მიზეზი და მნიშვნელოვანი დაბრკოლება უკრაინაში მშვიდობის მისაღწევად, რომლისთვისაც ჩვენ ყველანი ვიბრძვით და რისთვისაც სისხლი იღვრება“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა ფილარეტმა.