კოსოვის მერმა გამოაცხადა უმე-ს მორწმუნეების რუსეთში დეპორტაციის აუცილებლობა
ივანო-ფრანკოვსკის ოლქის ქალაქ კოსოვის საკრებულოს ხელმძღვანელმა იური პლოსკონოსმა ხოტინის ეპისკოპოს ბენიამინისადმი (ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიის დროებითი ადმინისტრატორი) მიწერილ წერილში განაცხადა, რომ ის „მზადაა ყოველმხრივ წვლილი შეიტანოს უმე-ის მორწმუნეების რუსეთის ფედერაციაში დეპორტაციისათვის. წერილს რესურსი firtka აქვეყნებს.
უმე-ის ეპისკოპოსისადმი გაგზავნილ წერილში ი. პლოსკონოსი აღშფოთებული იყო, რომ თეოფანიაში კრების შემდეგ, მიტროპოლიტი ონუფრი პატრიარქ კირილს იხსენიებს, განაცხადა, რომ რუსეთის თავდასხმის მიზეზი უკრაინაზე, სავარაუდოდ, უმე-ის საქმიანობა იყო და ასევე იტყობინება „ცნობილ შემთხვევებზე“, როდესაც მღვდლები, სავარაუდოდ, ჯაშუშების, მსროლელების, ცეცხლის გამღვივებლის და სხვათა როლს ასრულებდნენ.
პლოსკონოს ცნობით, კოსოვოში უმე-ის სულიწმინდის ეკლესია, რომელიც ომის დაწყებიდან დაკეტილი იყო, მანამდე არალეგალურად მოქმედებდა და ამიტომ ახლა მისი გახსნის საფუძველი არ არსებობს. ხოლო პლოსკონოსმა შესთავაზა ეკლესიის მრევლის დეპორტაცია რუსეთში: „ჩვენ მზად ვართ ყველანაირად დავეხმაროთ მათ... გადავიდნენ რუსეთის ფედერაციაში საცხოვრებლად. ბოლოს და ბოლოს, რუსეთის ფედერაციის მთავრობამ მიიღო სხვადასხვა პროგრამა იმ მოქალაქეებისთვის, რომლებიც თავს "რუსული სამყაროს" ნაწილად თვლიან. მათ შორისაა თანამემამულეთა დაბრუნების ხელშეწყობის პროგრამა ,, შორეული აღმოსავლეთის ჰექტარი’’, ,, არქტიკული ჰექტარი’’ და ა.შ.
შეგახსენებთ, რომ ადრე ივანო-ფრანკოვსკში უმე-ის შობის საკათედრო ტაძრის საზოგადოებამ მიმართა პრეზიდენტს თხოვნით, შეეჩერებინა ქალაქის მერის თვითნებობა, რომელმაც გამოაცხადა მათი ტაძრის მეუ-სთვის გადაცემა.