კანონპროექტი უკრაინაში რმე-ის აკრძალვის შესახებ: რაში მდგომარეობს ინტრიგა
უმაღლეს რადას წარედგინა კანონპროექტი, რომელმაც, არსებითად, უნდა გაამყაროს პრინციპი: „ვისიც არის ძალაუფლება, რწმენაც - მისია“, როგორ დავაბრუნoთ უკრაინა განვითარებით საუკუნეების უკან. მოდით გავარკვიოთ.
ნოემბერში უკრაინაში უეცრად დაიწყო კამპანია უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ. ეს დაიწყო ლავრაში "რუსული" სიმღერის ირგვლივ სკანდალის პროპაგანდით, ახლა კი მას მხარს უჭერს სბუ-ს ჩხრეკა კიევში და უკვე რამდენიმე ეპარქიაში. პარალელურად, მედიასა და სოციალურ ქსელებში ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანია მიმდინარეობს უმე-ის წინააღმდეგ. 2022 წლის 23 ნოემბერს სბუ-ს ოფიცრებმა ჩაატარეს "კონტრდაზვერვის მოქმედებები" კიევ-პეჩორის ლავრაში, ზვერინეცკის მონასტერში, სარნის ეპარქიის ადმინისტრაციასა და მონასტრებში. 25 ნოემბერს უპრეცედენტო ჩხრეკა ჩატარდა ჩერნივცის ეპარქიაში, 28-ში - ივანო-ფრანკოვსკში, ასევე პოჩაევის სემინარიაში. სბუ-ს "ნადავლი" მცირეა, მაგრამ თითოეულ ჩხრეკას თან ახლავს "გამარჯვებული" ცნობები სისხლის სამართლის საქმეების აღძვრის შესახებ. პარალელურად, კეთდება „ექსპერტების“ განცხადებები უმე-ის აკრძალვის აუცილებლობის შესახებ და რეგისტრირდება ანტიეკლესიური პეტიციები. და ეს ყველაფერი ძალიან სწრაფი ტემპით.
მაგრამ უმე-ისთვის მთავარი დარტყმა საკანონმდებლოა. უმაღლეს რადაში შევიდა 8821-ე კანონპროექტი „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის სფეროში ეროვნული უსაფრთხოების განმტკიცების შესახებ“. მისი ავტორია მ.კნიაჟიცკი, ევროპული სოლიდარობის დეპუტატი პ.პოროშენკოს პარტიიდან. განმარტებით ბარათში ამ კანონის მიღების აუცილებლობა ასე აიხსნება: „როდესაც რუსული რაკეტები უტევს უკრაინის ქალაქებს და ჩვენი ჯარისკაცები და მშვიდობიანი მოქალაქეები სიცოცხლეს სწირავენ, რმე თავისი სტრუქტურებისა და ცალკეული პირების მეშვეობით უკრაინის ტერიტორიაზე ავრცელებს „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგიას, ამართლებს რუსეთის აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ და მშვიდობიანი მოსახლეობის დაღუპვას“. ეს არის მხოლოდ ერთი ფრაზა საკმაოდ ვრცელი ახსნა-განმარტებიდან, ის არჩეულია მაგალითად, როგორც ყველაზე დამახასიათებელი. უმე კანონპროექტში არ არის ნახსენები, მაგრამ ყველას კარგად ესმის, ვის წინააღმდეგ არის მიმართული ეს ყველაფერი. როგორ შეიძლება მოკლედ კომენტარი გააკეთდეს ამაზე?
ჯერ ერთი, უმე არის უკრაინის საზოგადოების ნაწილი და საკმაოდ მნიშვნელოვანი ნაწილი. რუსული რაკეტები ასევე კლავენ უმე-ის მორწმუნეებს და ტოვებენ საცხოვრებლის, ელექტროენერგიის და სხვა საარსებო საშუალებების გარეშე, ისევე როგორც სხვა მოქალაქეებს. უმე-ის მორწმუნეები აგრესორს ისევე ებრძვიან და უკრაინისთვის სიცოცხლეს წირავენ, როგორც სხვა უკრაინელები. რუსმა ჯარებმა გაანადგურეს უმე-ის ასზე მეტი ეკლესია. სვიატოგორსკის ლავრას მაინც შეხედეთ!
მეორეც, არიან თუ არა "რუსული სამყაროს" მომხრეები უმე-ის მორწმუნეებს შორის? დიახ, არიან, როგორც ხელისუფლების წარმომადგენლებს შორის, პოლიციელებს, ეროვნული გვარდიის თანამშრომლებს და ა.შ. არის თუ არა ეს ამ ორგანოების კანონით აკრძალვის მიღების საფუძველი? კითხვა რიტორიკულია.
მესამე, თავად კანონპროექტი შედგენილია საკმაოდ ეშმაკურად - მასში არსად არის ნახსენები უმე, მაგრამ მგონი არავის ეპარება ეჭვი, ვისკენ არის მიმართული კანონპროექტი სინამდვილეში. რიგითი მაცხოვრებლების თვალში, "რუსული სამყაროს" გამავრცელებლები არიან ისინი, ვისაც უპოვეს რამდენიმე გაზეთი "რუსული ცნობარი". უმნიშვნელოა, რომ ეს ხალხი აგზავნის საკვებს და საჭირო ნივთებს მრავალტონიანი სატვირთო მანქანებით, რათა მხარი დაუჭირონ უკრაინელ ჯარისკაცებს და ომში დაზარალებულ მოქალაქეებს. არ აქვს მნიშვნელობა, რომ ისინი აკურთხებენ თავიანთ მრევლს იარაღით ხელში უკრაინის დასაცავად და მღვდლები ხშირად აგზავნიან საკუთარ შვილებს ომში და კუბოებს იღებენ უკან.
მაგრამ დავუბრუნდეთ კანონპროექტს. არსებითად, იგი გვთავაზობს ორი პუნქტის ლეგიტიმაციას: პირველი, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და ყველა ორგანიზაციის საქმიანობის აკრძალვა უკრაინის ტერიტორიაზე ამა თუ იმ გზით, და მეორე, მეუ-ს მიენიჭოს ექსკლუზიური უფლება ეწოდოს "მართლმადიდებელი".
რმე-ს აკრძალვა
რმე– ის საქმიანობის აკრძალვა ჩამოყალიბებულია კანონპროექტის 4-ე მუხლის მიხედვით: „რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის, რელიგიური ორგანიზაციების (ასოციაციების) საქმიანობა, რომლებიც უშუალოდ ან სხვა რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) შემადგენელი ნაწილია, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სტრუქტურის ნაწილია. ასევე აკრძალულია რელიგიური ცენტრები (დეპარტამენტები), რომლებიც შედიან ან აღიარებენ (აცხადებენ) რაიმე ფორმით დაქვემდებარებას რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის კანონიკურ, ორგანიზაციულ და სხვა საკითხებში, აკრძალულ იქნას უკრაინის ტერიტორიაზე.
ომის პირობებში და რუსეთის ფედერაციის აგრესიისადმი რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ხელმძღვანელობის მხარდაჭერის გათვალისწინებით, ეს აკრძალვა შეიძლება გარკვეულწილად გამართლებული ჩანდეს, მაგრამ ფაქტია, რომ არ არსებობს რელიგიური ორგანიზაციები, რომლებიც უკრაინაში ფუნქციონირებს და ამავე დროს არის რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სტრუქტურის ნაწილი.
ზოგადად, უმე დამოუკიდებელია რმე-ისგან 1990 წლიდან, როდესაც კიევის ლეგიტიმური მიტროპოლიტის ფილარეტის (დენისენკოს) მმართველობის დროს იგი დამოუკიდებელი და თავისუფალი გახდა მმართველობით. და თუ გარკვეული მომენტები (მაგალითად, კიევის ახლად არჩეული მიტროპოლიტის პატრიარქის კურთხევა) ადრე ვინმეს შეიძლება მოეჩვენოს დაქვემდებარების ელემენტად, მაშინ 2022 წლის 27 მაისს ფეოფანიაში უმე-ის საბჭოს გადაწყვეტილებების შემდეგ, არავითარ შემთხვევაში, გარდა ევქარისტიისა (თუნდაც კანონიკური), უმე და რმე არ არის დაკავშირებული.
მაშინ კანონპროექტის ავტორები ვის კრძალავენ უკრაინაში? იმისდა მიუხედავად, რომ როგორც ნორმატიული დოკუმენტები, ასევე უმე-ის წმიდა სინოდის და მისი ლიდერის განცხადებები და ღვთისმსახურების თავისებურებები მოწმობს უმე-ის სრულ დამოუკიდებლობაზე, მისი მტრები შეგნებულად უწოდებენ მას უმე-მს და რმე-ს სტრუქტურას. ანუ კანონპროექტის საშიშროება ის არის, რომ უმე უბრალოდ შეიძლება "ჩათვალონ" რმე-ის ნაწილად და, შესაბამისად, აიკრძალოს მისი საქმიანობა.
კიდევ უფრო ბუნდოვანია. კანონპროექტის მე-3 გვერდის ფორმულირება: „უკრაინის ტერიტორიაზე აკრძალულია უცხოური რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობა, რომლებიც პირდაპირ ან ირიბად, მათ შორის მათი ლიდერების საჯარო განცხადებებით, მხარს უჭერენ შეიარაღებულ აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ“.
ისევ, ფაქტობრივად, სრულიად გონივრული პოზიციაა, რომ არა საფუძვლიანი შიში, რომ უმე-ის მტრები სკრუპულოზურად ეძებენ რაიმე საბაბს, იერარქების ან მღვდლების რაიმე განცხადებას, რათა მთელი უმე აკრძალონ.
სიტყვა "ირიბად" იძლევა ძალიან ფართო შესაძლებლობებს. მაგალითად, ასე შეიძლება აიკრძალოს უბკე (როგორც რკე-ის ნაწილი) პაპ ფრანცისკეს ბოლო განცხადებების საფუძველზე რუსული კულტურის სიყვარულის შესახებ და რომ ომი პროვოცირებული იყო რუსეთის კარიბჭესთან ნატოს ყეფით.კანონპროექტის „უცხო რელიგიური ორგანიზაციების“ ფორმულირება ცოტა გაუგებარია - ბოლოს და ბოლოს, უმე ნამდვილად არ ექვემდებარება ამას. მაგრამ, შსაძლებელია, კანონპროექტზე მუშაობისას ეს ზედამხედველობა გამოსწორდება და სიტყვა „უცხო“ მოიხსნება.
"მართლმადიდებლური" მხოლოდ მეუ-ში
თუ რაიმეს განხილვა მაინც შეიძლება უკრაინის ტერიტორიაზე რმე-ის აკრძალვების საკითხზე, მაშინ დებულება, რომ მხოლოდ მეუ-სთან დაკავშირებულ ორგანიზაციებს შეიძლება ეწოდოს "მართლმადიდებლური", აბსოლუტურად აბსურდული და მიუღებელია.
კანონპროექტის მე-2 პუნქტის ფორმულირება ასეთია: „რელიგიური ორგანიზაცია, მათ შორის რელიგიური თემი, თავის დასახელებაში (სრულად და შემოკლებით) იყენებს სიტყვას „მართლმადიდებელი“ ან „მართლმადიდებლური“ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს რელიგიური ორგანიზაცია უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას დაქვემდებარებული იქნება. <...> უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მმართველი ორგანოს გადაწყვეტილებით, სიტყვა „მართლმადიდებელი“ ან „მართლმადიდებლური“ შესაბამის შემთხვევებში შეიძლება გამოიყენონ სხვა რელიგიურმა ორგანიზაციებმაც“.
ანუ საქმე გვაქვს არანაკლები მართლმადიდებლობის „პრივატიზების“ მცდელობასთან ერთი სტრუქტურის - მეუ-ს მიერ. მართლმადიდებელი რომ ეწოდოს, უნდა გადავიდეს სერგეი დუმენკოს მმართველობის ქვეშ, რომელსაც ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიების უმეტესობა წმინდა ორდენების გარეშე პირად მიიჩნევს.
გავიხსენოთ მხოლოდ ერთი ასეთი განცხადება:
„მთელი დროის განმავლობაში, სანამ ბატონი ფილარეტი გადაყენებული იყო და ანათემას გადაცემული, ის ასრულებდა არაკანონიკურ ხელდასმებს. მაშასადამე, მის მიერ აღსრულებული კურთხევები არის ბათილი, ცარიელი, ღმრთიურ მადლსა და სულიწმიდის მოქმედებას მოკლებული. მათ შორის, მის მდივან სერგეი დუმენკოს, ამჟამად მიტროპოლიტ ეპიფანეს თანმიმდევრულად კურთხევა დიაკვნად, მღვდელმთავრად და ბოლოს, ეპისკოპოსად.
ტირანიისა და სრულიად ალბანეთის მთავარეპისკოპოსის ანასტასიუსის ეპისტოლედან (ალბანეთის ეკლესიის წმიდა სინოდის სახელით) კონსტანტინეპოლის პატრიარქ ბართლომესადმი
ახლა კი ამ ადამიანს, ს.დუმენკოს, არა მხოლოდ უნდა სცემდნენ პატივს, როგორც კანონიერ ეპისკოპოსს, არამედ უნდა დაადგინონ, ვინ არის მართლმადიდებელი და ვინ არა. ამაზე არ ფიქრობდნენ არა მხოლოდ ბიზანტიის იმპერატორები და შუა საუკუნეების უფრო დაბალი ტიტულის მქონე მმართველები, არამედ რუსეთის მმართველებიც, რომლებსაც ახლა ასე აკრიტიკებენ. მე-16 საუკუნეში გამოცხადდა პრინციპი: „ვისიც არის მმართველობა, რწმენაც მისია“, უფრო სწორად, „ვისი მიწაცაა, რწმენაც მისია“ („cujus regio, ejus religio“), რომელმაც საფუძველი ჩაუყარა კონფესიურ დაპირისპირებებს და ომებს საუკუნეების მანძილზე. ახლა კი სურთ მისი აღორძინება უკრაინაში. Რისთვის? ერთმანეთს გადაკიდონ უკრაინული საზოგადოება, რომელსაც დღეს ასე სჭირდება ერთიანობა მტრის, მომავალი მძიმე ზამთრისა და სხვა გამოწვევების წინაშე?
და სად ჩანს, რომ 21-ე საუკუნეში სახელმწიფო განსაზღვრავს ვინ არის მართლმადიდებელი და ვინ არა მართლმადიდებელი?! სად ჩანს, რომ ხელისუფლების წარმომადგენლები ან თუნდაც სახალხო დეპუტატები ადგენენ, რა არის კანონიკური და რა არა კანონიკური?! განა უკრაინა არ არის კანონიერი ძალა, რომლის კონსტიტუცია აფიქსირებს ეკლესიის სახელმწიფოსგან გამიჯვნის პრინციპს და ყოველი მოქალაქის უფლებას სინდისისა და მსოფლმხედველობის თავისუფლებაზე?! შეიძლება თუ არა სახელმწიფო ჩაითვალოს დემოკრატიულად, თუ ის ასე ღიად ერევა საეკლესიო საქმეებში?! რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის აკრძალვაც კი ქრებოდა სახელის „მართლმადიდებლური“ აკრძალვის პერსპექტივამდე.
უპირველეს ყოვლისა, უნდა გამოვხატოთ მტკიცე პროტესტი მართლმადიდებლობის ერთ-ერთი ყველაზე მრავალრიცხოვანი უკრაინული აღმსარებლობის პრივატიზების მცდელობებზე (მოდით, კანონიკურობაზე არ ვისაუბროთ). იმედი ვიქონიოთ, რომ სახალხო დეპუტატებს ესმით ასეთი წინადადებების აბსურდულობა და მხარს არ დაუჭერენ. ეს იქნება აშკარა გადაბიჯება უკრაინის კონსტიტუციაზე, რომელიც ყველა მოქალაქეს აძლევს თავისუფლებას, გამოაცხადოს ესა თუ ის რწმენა ან საერთოდ არ აღიაროს რომელიმე.
სახელმწიფოს და მით უმეტეს, სერგეი დუმენკოს არ ევალება, დაადგინოს, ვინ არის მართლმადიდებელი და ვინ არა, ვის შეიძლება ეწოდოს მართლმადიდებელი და ვის ეკრძალება.
მეორეც, მოწოდება უკრაინაში რმე-ის საქმიანობის აკრძალვის შესახებ აბსოლუტურად უსარგებლოა. უბრალოდ იმიტომ, რომ რმე ისედაც არანაირ საქმიანობას არ აწარმოებს უკრაინაში. ცალკე მომენტია უმე-ს თემების აქტიურობა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან არის განცხადებები, რომ მათ მოსკოვის საპატრიარქო მართავს. მაგრამ ჩვენ ყველას გვესმის, რომ ეს არის იგივე ოპერიდან, როგორც რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო ორგანოების საქმიანობა ამ ტერიტორიებზე.
მესამე, კანონპროექტის მიღება იმ ფორმით, რომლითაც იგი წარდგენილია განსახილველად, აუცილებლად მისცემს იარაღს უმე-ის მტრებს მის წინააღმდეგ ბრძოლაში. მიუხედავად იმისა, რომ კანონპროექტის ტექსტში არ არის ნახსენები უმე, მაინც შესაძლებელი იქნება მისი "წოდება" რმე-ის ფილიალად უკრაინაში, მიუხედავად იმისა, რომ ეს არ შეესაბამება რეალურ მდგომარეობას.
მეოთხე, განმარტებით ჩანაწერში ავტორები მოიხსენიებენ ლიტვის გამოცდილებას: „რმე-ის, მისი სტრუქტურებისა და ორგანიზაციების საქმიანობა, რომლებიც ინარჩუნებენ რმე-ის ნებისმიერ დაქვემდებარებას, სრულად უნდა აიკრძალოს უკრაინის ტერიტორიაზე. ასეთი აკრძალვა შეესაბამება ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის პრაქტიკულ განხორციელებას, კერძოდ, სინდისის თავისუფლებას, რაც ადასტურებს ლატვიის საკანონმდებლო გამოცდილებას, სადაც საკანონმდებლო დონეზე მიიღეს გადაწყვეტილება ლატვიის მართლმადიდებლური ეკლესიის რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიისგან გამოყოფის შესახებ”.
რა თქმა უნდა, შეიძლება ვიკამათოთ იმ ფაქტზე, რომ ეს "შეესაბამება საერთაშორისო სამართლის პრაქტიკულ განხორციელებას ადამიანის უფლებათა სფეროში", მაგრამ თუ ეს ნამდვილად გარდაუვალია, მიიღეთ კანონი უმე-ის რმე-ისგან გამოყოფის შესახებ. ეს არ ეწინააღმდეგება არა მხოლოდ უმე საბჭოს ფეოფანიაში 2022 წლის 27 მაისის დადგენილებას, არამედ გარკვეულწილად რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოსთა საბჭოს 1990 წ. გადაწყვეტილებას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის შექმნის შესახებ.
მეხუთე, არ შეიძლება უარვყოთ, რომ უმე-ის წინააღმდეგ კამპანია ჰყოფს უკრაინულ საზოგადოებას და არა აერთიანებს მას. უმე-ის მილიონობით მორწმუნე არ არის თანამშრომელი, არ არიან მეორე რანგის მოქალაქეები და არ არიან უუფლებო ადამიანები. მათ აქვთ თავიანთი რწმენისა უფლება და დაიცავენ ამ უფლებას ყველა კანონიერი საშუალებით.
და დასასრულს, მინდა დავუსვა კითხვა უმე-ის არაკეთილმოსურნეებს: მართლა ფიქრობთ, რომ უმე-ს არ შეეძლო, როგორც ეს თქვენ გსურთ, შეუერთდეს მეუ-ს მთელი თავისი მრავალმილიონიანი წევრებით და შთანთქოს იგი უბრალოდ რიცხობრივი უპირატესობის გამო? შეეძლო და როგორ! მაგრამ ამ შემთხვევაში, თავად მართლმადიდებლური სარწმუნოების გაწირვა მოუწევს და უმე არ დაუშვებს ამას. ამიტომ უმჯობესი იქნება მისთვის იტანჯოს, გაუძლოს დევნას, შევიწროებას, უსამართლობას, მაგრამ არ უღალატოს ქრისტეს და მის ეკლესიას, რომელიც ადამიანთა სულის ერთადერთი ხსნის კიდობანია.