როგორ იყენებს ფანარი უკრაინის ომს თავისი ძალაუფლების გასაძლიერებლად
პატრიარქი ბართლომე უკრაინის ომს საკუთარი მიზნების განსახორციელებლად იყენებს. ფოტო: СПЖ პატრიარქი ბართლომე უკრაინის ომს საკუთარი მიზნების განსახორციელებლად იყენებს. ფოტო: СПЖ
პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ უკრაინაში ომის გამო, ყველა ეკლესიამ უნდა აღიაროს მეუ. შესაძლებელია თუ არა მისი სიტყვების აღქმა მხოლოდ როგორც სურვილი, გააგრძელოს საკუთარი გავლენა უკრაინელი ხალხის ხარჯზე?
25 იანვარს კონფერენციაზე „უკრაინა - ავტოკეფალია და ომი, რომელმაც შეცვალა მსოფლიო“, ფანარის ხელმძღვანელმა არაერთი ხმამაღალი განცხადება გააკეთა. მისი ძირითადი თეზისები შემდეგია.
1. რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია ცდილობს დააწესოს ახალი ეკლესიოლოგია, რომელიც ანგრევს საეკლესიო წესრიგს. მაგრამ მან უნდა გაიგოს, რომ ფანარი არის მართლმადიდებლობის ერთიანობის ერთადერთი გარანტი. ფანარის გარეშე მართლმადიდებლობა ნაციონალიზმის მორევში ჩაეშვება.
2. ეს არა ფანარი, არამედ რმე ცდილობს პაპიზმის დამკვიდრებას. მას სურს მართლმადიდებლობა გადააქციოს „ეკლესიების კონფედერაციად“, რათა მართოს იგი.
3. უკრაინის საკითხზე არ არის საჭირო მართლმადიდებლური საბჭოები. ამის ნაცვლად, ეკლესიებმა უბრალოდ უნდა აღიარონ მეუ.
4. არ არსებობს მართლმადიდებლობის დაყოფა მეუ-ს გამო. პირიქით, ტომოსი „არის არსებითი წვლილი მართლმადიდებლობის ერთიანობაში, როგორც მართლმადიდებლური ეკლესიოლოგიის პრაქტიკული გამოხატულება“.
5. უკრაინაში ომია და ამიტომ ყველა ეკლესიამ უნდა აღიაროს მეუ და ეპიფანე დუმენკო. ამგვარად, ისინი „უკრაინის ხალხს დაუჭერენ მხარს“.
ვნახოთ, რა დგას ამ სიტყვების მიღმა და შეიძლება თუ არა პატრიარქ ბართლომეს განცხადებები მორალურად და გონივრულად გამართლებულად მივიჩნიოთ?
ახალი ეკლესიოლოგია?
ფანარის ხელმძღვანელის თქმით, რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია ცდილობს დააწესოს ახალი ეკლესიოლოგია, რომელიც ანგრევს საეკლესიო წესრიგს. „მაგრამ რმე-ს უნდა ესმოდეს, რომ მართლმადიდებლობის ერთიანობის ერთადერთი გარანტია ფანარიონია. მის გარეშე მართლმადიდებლობა ნაციონალიზმის მორევში ჩაეშვება“.
ეს განცხადება ეფუძნება ცრუ წინაპირობებს.
უპირველეს ყოვლისა, იმიტომ, რომ ფანარის წარმომადგენლები სერიოზულად ჩაერთნენ "უპირველესი თანასწორის გარეშე" იდეის აგებაში, რაც შეიძლება ჩაითვალოს ეკლესიის დოქტრინაში ახალი ელემენტების შეყვანად. აი მხოლოდ რამდენიმე ციტატა.
პატრიარქი ბართლომე: "მართლმადიდებლობა ვერ იარსებებს მსოფლიო საპატრიარქოს გარეშე... თუ მსოფლიო საპატრიარქო... დატოვებს მართლმადიდებლურ სცენას, ადგილობრივი ეკლესიები გახდებიან "ცხვრები მწყემსის გარეშე".
მთავარეპისკოპოსი ელპიდოფორე: „კონსტანტინოპოლის მთავარეპისკოპოსი და, შესაბამისად, მსოფლიო პატრიარქი პირველესია“.
მონემვასიისა და სპარტის მიტროპოლიტი ევსტათი: „თუმცა ზოგადად ქრისტეს მივიჩნევთ ჩვენი ეკლესიის მეთაურად. მაგრამ დედამიწაზე ეს არის მსოფლიო პატრიარქი. ”
თუ ეს არ არის ახალი ეკლესიოლოგია, მაშინ რა არის?
მეორეც, ნაციონალიზმის რაოდენობა, რომელსაც ჩვენ ვხედავთ თავად ბერძნულენოვან ეკლესიებში, ისევე როგორც მეუ-ში, მართლაც უზარმაზარია.
მაგალითად, მიტროპოლიტი მაქსიმ იანინი დარწმუნებულია, რომ ელინიზმის წყალობით სახარების ქადაგება შესაძლებელი გახდა და ალექსანდრიის პატრიარქი თეოდორე პირდაპირ მოუწოდებს სემინარიის კურსდამთავრებულებს გაავრცელონ არა ქრისტეს სიტყვა, არამედ ელინიზმი.
მათ არც მეუ ჩამორჩება. ასე რომ, დუმენკო აცხადებს, რომ ამაყობს იმით რომ არის "ბანდერა". და მისი ერთ-ერთი ქვეშევრდომი დარწმუნებულია, რომ უკრაინელი ნაცისტები СС დივიზიიდან "გალიცია" წმინდანები არიან.
ამიტომ, პატრიარქ ბართლომეს სიტყვები, რომ „ფანარის გარეშე მართლმადიდებლობა ნაციონალიზმის მორევში ჩაეშვება“, გაკვირვებას არ იწვევს.
გეოპოლიტიკა და ტომოსი
გამოსვლის დასაწყისშივე ფანარის ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ მეუ-სთვის ტომოსის მინიჭებას გეოპოლიტიკასთან არანაირი კავშირი არ აქვს. მართლა? ბოლოს და ბოლოს, ყველას კარგად გვახსოვს, თუ რა როლი ითამაშა აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტმა „უკრაინის ავტოკეფალიის“ მთელ ისტორიაში.
მაგალითად, პეტრო პოროშენკოს ხელისუფლებაში მოსვლამდე დიდი ხნით ადრე, უკრაინელი სქიზმატიკოსების მაშინდელი ხელმძღვანელი ფილარეტ დენისენკო 13-ჯერ გაემგზავრა შეერთებულ შტატებში, სადაც შეხვდა ბერძენ ლობისტებს და ამერიკელი პოლიტიკოსების წარმომადგენლებს, მათ შორის ჯო ბაიდენს. სამუელ ბრაუნბეკმა, აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის საერთაშორისო რელიგიის თავისუფლების ელჩმა, ყველაზე აქტიური მონაწილეობა მიიღო მეუ-სთვის ტომოსის მინიჭებაში. მაგალითად, ის 11 სექტემბერს ჩაფრინდა კიევში, მოლაპარაკებების მიმდინარეობისას სქიზმატიკოსების ერთიან რელიგიურ სტრუქტურაში გაერთიანების მიზნით.
უკვე „ავტოკეფალიის“ მინიჭების შემდეგ, საბერძნეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის კიტირას მიტროპოლიტმა სერაფიმემ განაცხადა, რომ შეერთებული შტატები ახდენდა ზეწოლას ადგილობრივ ეკლესიებზე და აიძულებდა მათ ეღიარებინათ მეუ-ს ტომოსი.
ეს არ დაუმალავს აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის მაშინდელ ხელმძღვანელს მაიკ პომპეოს, რომელმაც კიევში ვიზიტისას განაცხადა, რომ მისმა ქვეყანამ უზრუნველყო მეუ-ს საერთაშორისო აღიარება და მხარი დაუჭირა ეპიფანე დუმენკოს. აშშ-ს მხარდაჭერა კი არა ფილანტროპული, არამედ ზუსტად გეოპოლიტიკური ინტერესებით იყო უზრუნველყოფილი, რადგან, ათენში აშშ-ს ელჩის, ჯეფრი პიატის თქმით, „კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მხარდაჭერა აშშ-ს ეროვნული უსაფრთხოების საკითხია“.
ამიტომ, პატრიარქ ბართლომეს სიტყვები, რომ ტომოსი და ამერიკის საგარეო პოლიტიკა არანაირად არ არის დაკავშირებული, სიმართლეს არ შეესაბამება.
საუკეთესო დაცვა შეტევაა
2023 წლის 24 დეკემბერს აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილმა თანამშრომელმა ლარი ჯონსონმა თავის ბლოგში დაწერა სტატია, სადაც განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლება სტალინისტური მეთოდებით დევნის უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას.
Helleniscope-ის ამერიკული გამოცემის მთავარმა რედაქტორმა ნიკ სტამატაკისმა, ჯონსონის პუბლიკაციის მოლოდინში, პირდაპირ დაადანაშაულა პატრიარქი ბართლომე იმაში, რაც დღეს უკრაინაში ხდება. ის წერს: „ბართლომეს დაუსაბუთებელმა გადაწყვეტილებებმა და ქმედებებმა გაყო მართლმადიდებლობა, შეარყია ელინიზმის ძალაუფლება მთელ მსოფლიოში და პატრიარქს საშუალება მისცა ეხელმძღვანელა თავისი ექსტრავაგანტული ცხოვრების წესით“.
სტამატაკისი განაგრძობს: „რაზე ფიქრობს ის, როცა ისვენებს თავის 10 მილიონი დოლარიან ვილაში, რომელიც გადაჰყურებს ბოსფორს და ფიქრობს, როდის გამოიყენოს ჯაკუზი? არის თუ არა ის „კმაყოფილი“ იმ დარტყმებით, რაც მისმა „პოლიტიკამ“ უკრაინას მიაყენა? ეჭვიც არ შეგეპაროთ, „სიმართლის მზე“ - ქრისტე, რომლის დაბადებაც დღეს აღვნიშნეთ, მალე აღასრულებს მასზე სამართალს...“
Helleniscope არის ბერძნული დიასპორის ინგლისურენოვანი გამოცემა შეერთებულ შტატებში და ეს დიასპორა, თავის მხრივ, შორს არის ბოლო ადგილისგან ქვეყნის პოლიტიკაში. ამიტომ, ასეთი განცხადებები საკმაოდ ხელშესახები დარტყმაა ფანარის იმიჯსა და ავტორიტეტზე აშშ-ში. რა პასუხი გასცა პატრიარქმა?
ის მოქმედებდა მისი ამჟამინდელი მეგობრის, იეზუიტი ფრენსის საუკეთესო ტრადიციებით. მარტივად რომ ვთქვათ, თავის გამართლების ნაცვლად, პატრიარქმა ბართლომემ გადაწყვიტა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის დაებრალებინა უკრაინის ყველა უბედურება.
მისი აზრით, ომს რუსეთის ეკლესია ხელოვნურად უკავშირებს უკრაინის ავტოკეფალიას, რათა დაფაროს თავისი პასუხისმგებლობა და დიდი ამბიციები: „უკრაინელებსა და რუსებს შორის უფსკრული რუსეთმა გააღრმავა და არა უკრაინის ავტოკეფალიამ. რომელიც მიენიჭა ტანჯულ უკრაინელ ხალხს. რუსეთის რეაქცია მომდინარეობს უკრაინელი ხალხის დამორჩილების მცდელობიდან და ჯანსაღი საეკლესიო სინდისის არქონით“.
ჯერ ერთი, ავტოკეფალური განხეთქილება, ბოლოს და ბოლოს, არის სქიზმა უკრაინელ მართლმადიდებელ ხალხში, სქიზმა, რომელიც არ წარმოიშვა არც გუშინ ან ტომოსის მინიჭების შემდეგ.
მეორეც, „ავტოკეფალია“ მხოლოდ უკრაინელი ხალხის ნაწილს „მიენიჭა“.
მესამე, ეს არის ფანარი, რომელიც დაკავებულია უკრაინელებისთვის თავის „მოხვევით“, მუდმივად ხაზს უსვამს მის როლს ჩვენი ხალხის სულიერ განვითარებაში (ჩუმად 600 წლის განმავლობაში მისი იგნორირებით).
რაც შეეხება „სინდისს“... პატრიარქ ბართლომეს პირიდან მოვისმინეთ ასეთი ცალსახა სიცრუე ნათლად აჩვენებს, რომ მას სინდისთან დაკავშირებით სერიოზული პრობლემები აქვს.
ომი და მეუ-ს აღიარება
კიდევ ერთი რამ არის გასაკვირი: როგორ შეუძლია ადგილობრივი ეკლესიის მეთაური ასე ღიად მანიპულირებდეს ადამიანთა მწუხარებითა და ომით? მან განაცხადა, რომ რადგან უკრაინაში ომია, მაშინ ყველა ეკლესიამ უნდა აღიაროს მეუ და ეპიფანე დუმენკო. ამგვარად, ისინი „უკრაინის ხალხს დაუჭერენ მხარს“.
თუმცა, პირველ რიგში, არ შეიძლება ითქვას, რომ ომი შეიძლება გახდეს კანონის ან ეკლესიის წესების დარღვევის საბაბი. კანონები არ უნდა დაირღვეს არც მშვიდობიან გარემოში, არც ომში და არც სხვა დროს.
ამიტომაა, რომ პატრიარქ ბართლომეს ეს განცხადება აღიქმება, როგორც მცდელობა აიძულოს სხვა ეკლესიები აღიარონ მისი ავტორიტეტი, ეყრდნობოდნენ არა საეკლესიო ინსტიტუტებს, არამედ მხოლოდ სამხედრო რეალობას.
მეორეც, ტყუილია სიტყვები, რომ ,,მეუ-ს აღიარებით მხარს უჭერს უკრაინელ ხალხს“. იმის გამო, რომ უკრაინელი ხალხი ასევე არის უმე-ის მორწმუნე, რომელიც ჩვენს ქვეყანაში რამდენიმე მილიონია. სხვა ეკლესიები მხარს დაუჭერენ მათ მეუ-ს აღიარებით? ან იქნებ პირიქით, ისინი მხოლოდ უბიძგებენ ხელისუფლებას უმე-ის დაუყოვნებლივ განადგურებისკენ? პასუხი აშკარაა.
ყოველ შემთხვევაში, პატრიარქ ბართლომეს სიტყვის მოსმენისას იქმნება შთაბეჭდილება, რომ ის ცდილობს ომის თემა მაქსიმალურად გამოიყენოს საკუთარი ინტერესებისთვის. მისთვის ადამიანური მწუხარება, ტანჯვა და ცრემლები მხოლოდ იარაღებია, რომლითაც ცდილობს მართლმადიდებლობაში თავისი პოზიციის განმტკიცებას და „კონკურენტის“ დასუსტებას. იმის ნაცვლად, რომ მოუწოდოს თავის ქვეშევრდომებს მეუ-დან, ყოველ შემთხვევაში, ომის პირობებში, არ აღძრას სიძულვილი უმე-ის მორწმუნეების მიმართ, პატრიარქი ბართლომე მხარს უჭერს მათ ყოველმხრივ. მისი ბოლოდროინდელი განცხადებები იმის შესახებ, რომ მთელი კიევ-პეჩერის ლავრა უნდა ეკუთვნოდეს მეუ-ს, უბრალოდ შოკისმომგვრელია. ესმის თუ არა, რომ ამ შემთხვევაში მონასტრის ძმები უბრალოდ ქუჩაში აღმოჩნდებიან? რომ ლავრის ეკლესიების ათასობით მრევლი იძულებული იქნება ახალი სამრევლოების ძიებაში? რა თქმა უნდა, მას ესმის. და ბართლომეს ეს პოზიცია გასაკვირი არ არის. რადგან ფანარი ამას ადრეც აკეთებდა.
მაგალითად, გასული საუკუნის 20-იან წლებში, როდესაც ბოლშევიკებმა მოაწყვეს ეგრეთ წოდებული „ცოცხალი ეკლესია“, დაუპირისპირდნენ ისინი კანონიკურ რმე-ს. რუსეთის ეკლესიის მღვდლებისა და იერარქების წინააღმდეგ რეპრესიების მიმდინარეობისას, ფანარი მხარს უჭერდა "ცოცხალ საეკლესიო მსახურებს", რითაც მხოლოდ ამძიმებდა ვითარებას ქვეყნის შიგნით, რომელიც ომში იყო ჩაფლული. და ეს ყველაფერი მხოლოდ მისი ავტორიტეტის გასაძლიერებლად, თავისთვის გარკვეული პრეფერენციების მისაღწევად. იგივე ხდება ახლაც.
სამწუხაროდ, ჩვენ ვხედავთ, რომ მართლმადიდებლობის კრიზისი სულ უფრო მწვავდება. ომს, ტანჯვასა და მწუხარებას, ნაცვლად იმისა, რომ ქრისტიანები გააერთიანონ, ზოგიერთი მათგანი თავისი ინტერესების გასაძლიერებლად იყენებს. და რჩება მხოლოდ ლოცვა, რომ ამან არ გამოიწვიოს ახალი დაყოფა.