ფანარი და ლიტვა: რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნგრევა გრძელდება?
ფანარის მეთაური განწყობილია დაიქვემდებაროს ლიტვა? ფოტო: СПЖ ფანარის მეთაური განწყობილია დაიქვემდებაროს ლიტვა? ფოტო: СПЖ
ლიტვის ეკლესიამ თვითმმართველობის სტატუსის მოთხოვნით მიმართა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას, ხოლო 21 მარტს ფანარის წინამძღვარი ლიტვაში ჩავიდა. რას ნიშნავს ეს ვიზიტი და რას უნდა ველოდოთ შემდეგში?
2023 წლის 21 მარტს პატრიარქი ბართლომე ვიზიტით ლიტვაში ჩავიდა. ერთი დღით ადრე ლიტვის მიტროპოლიტ ინოკენტის წერილი გამოჩნდა ლიტვის მართლმადიდებლური არქიეპისკოპოსის ვებსაიტზე, სადაც მან გამოხატა "კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეთაურის მაღალი ღირსების პატივისცემა". მოგვიანებით ცნობილი გახდა, რომ ბართლომე ლიტვის მართლმადიდებელ სასულიერო პირებთან შეხვედრას გეგმავს. ძნელი მისახვედრი არ არის, რომ ამ ვიზიტის მთავარი მიზანია ლიტვის ეკლესიის გამოყოფა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან და მისი ხელახალი დაქვემდებარება ფანარისთვის. მით უმეტეს, რომ ქალკიდონის მიტროპოლიტი ემანუელი ფანარის უფროსთან და მეუ-ს ტომოსის ისტორიის მთავარ შემსრულებელთან ერთად ჩავიდა
ასე რომ, გამართავენ "მოლაპარაკებას". რა თქმა უნდა, ხელისუფლების დახმარების გარეშე. ფანარიოტები საერთოდ არ მოქმედებენ, თუ ქვეყნის ხელისუფლება მათ მხარეს არ არის. სწორედ ამიტომ, ჩამოსვლისთანავე ფანარმა და ლიტვამ ხელი მოაწერეს თანამშრომლობის ხელშეკრულებას.
დაქვემდებარების სქემა
ფანარიოტთა „მუშაობის“ სქემა მარტივია. თავიდან, ფანარის „დასავლელი პარტნიორები“ ცალკე ქვეყანაში იცავენ „რელიგიურ თავისუფლებებს“ და იმორჩილებენ პოლიტიკოსებს. უეცრად ისინი იწყებენ ინტერესს საეკლესიო საკითხებით და ყველაზე ინტენსიურად - იურისდიქციის საკითხით.
შემდეგ ეკლესიის იერარქებს ადანაშაულებენ პატრიოტიზმის ნაკლებობაში, „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგიის მხარდაჭერაში და აგრესორი ქვეყნისთვის მუშაობაში. მათ ემუქრებიან სალოცავების ჩამორთმევით, გადასახლებით, უფლებების შეზღუდვით, ეკლესიის აკრძალვით.
იერარქები იმართლებენ თავს და თანხმდებიან გარკვეულ კომპრომისებზე. თუმცა, არანაირი კომპრომისი და პატიოსნების მტკიცებულება არ იმუშავებს. იმიტომ, რომ პოლიტიკოსების ამოცანა მეორეა - მიაღწიონ არა კომპრომისებს, არამედ ეკლესიის დისკრედიტაციას.
გარკვეული პერიოდის განმავლობაში სკრუპულოზურად და მეთოდურად იქმნება „აუცილებელი“ საზოგადოებრივი აზრი, რომ ეკლესია მტერია და ქვეყანაში მისი ადგილი არ არის. გარდა ამისა, ისინი საქმეში ჩართავენ მედიასა და რადიკალებს, რომლებიც ფაქტიურად „კოშმარებს უწყობენ“ მორწმუნეებს და სასულიერო პირებს.
აქ უზარმაზარ მხარდაჭერას იღებენ ადგილობრივი სქიზმატები, ანუ კანონიკური სამღვდელოების რიგებიდან „პატრიოტები“, რომლებიც არ ეწინააღმდეგებიან „სახელმწიფო ინტერესებს“. ისინი მთელი ზალით ყვირიან ეკლესიის „პრობლემებზე“, ეკლესიის იერარქებს ზოგადად და მტკიცებულების გარეშე ადანაშაულებენ „არასწორობაში“, სპეცსამსახურებს მიმართავენ „აკრძალვის“ და „დასჯის“ მოთხოვნით.
რელიგიურ სფეროში ვითარება კრიტიკულ ზღვარს აღწევს. ახლა კი, როცა ნიადაგი მზად არის, სქემაში ჩნდება ფანარი, რომელიც ამ მდგომარეობას „არეგულირებს“. მაგალითად, დუმენკო ამას პირდაპირ, გამონაკლისის გარეშე აღიარებს.
ოჰრიდის მთავარეპისკოპოსის სტეფანეს წერილში ეპიფანე წერს, რომ ფანარმა მიიღო პასუხისმგებლობა „მამათაგან“ გადაეჭრა „ეკლესიის ცხოვრებაში წარმოქმნილი რთული საკითხები და მიეღო გადაწყვეტილება, რომელსაც განხეთქილების შედეგად გამოწვეული ჭრილობებისგან განკურნება მოაქვს."
გაუგებარია, როგორი „მამები“ არიან ისინი, ვინც ფანარს ასეთი „პასუხისმგებლობა“ დააკისრა. მაგრამ სრულიად გასაგებია, რომ ფანარი ყველა „პრობლემას“ მხოლოდ თავის სასარგებლოდ წყვეტს. მაგრამ ეს ვის აინტერესებს?
ზემოაღნიშნული სქემა საკმაოდ წარმატებით შემუშავდა უკრაინის მაგალითზე. ახლა, როგორც ჩანს, მათ გადაწყვიტეს გამოიყენონ ის სხვა ეკლესიებზე, რომლებიც კავშირშია რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან ან მის იურისდიქციაშია. დიახ, მსგავსი პროცესები ახლა მიმდინარეობს მოლდოვაში და არ გაგვიკვირდება, თუ გარკვეული პერიოდის შემდეგ პატრიარქი ბართლომე კიშინიოვში ჩავა.
ამ სქემის მიზანიც ნათელია - ის შეასუსტებს (და კიდევ უკეთესი - გაანადგურებს) რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას და აამაღლებს ფანარს. აშკარაა, რომ რუსეთის ეკლესიის სასულიერო პირებს დიდი წვლილი შეაქვთ იმაში, რაც ხდება, მაგრამ ისიც აშკარაა, რომ ფანარი ახლა ცდილობს იმდენის მოტეხვას, რისი გადაყლაპვაც შეუძლია.
ფანარის ლიტვისადმი დამოკიდებულების შესახებ
ლიტვაში, ამ დროისთვის, აღწერილი სქემის ერთ-ერთი ბოლო ეტაპი დაიწყო. იქ ეკლესიის აზრს არავინ ითვალისწინებს და ფანარის მეთაურს ქვეყანაში საეკლესიო იერარქები კი არა, ხელისუფლება იწვევს. ასე იყო უკრაინაში და ასე ხდება ლიტვაში.
მაგალითად, ბართლომე ლიტვის პრემიერ-მინისტრმა მიიწვია, აეროპორტში კი მას ლიტვის საგარეო საქმეთა სამინისტროს უფროსის მოადგილე დახვდა.
ჩამოსვლისთანავე, პატრიარქმა ბართლომემ და ლიტვის ხელისუფლებამ ხელი მოაწერეს ხელშეკრულებას თანამშრომლობის შესახებ. ლიტვის პრემიერის თქმით, ეს შეთანხმება არის ქვეყანაში პარალელური სტრუქტურის შექმნის საფუძველი. ანალოგიურ შეთანხმებას, როგორც გვახსოვს, ერთ დროს უკრაინის ხელისუფლებამაც მოაწერა ხელი. რა გამოვიდა ამ „თანამშრომლობით“ – ახლა ყველა ვხედავთ.
თავის მხრივ, მეუფე ინოკენტიმ ალბათ ლოდინის პოზიცია აირჩია. მას არ სურს პირდაპირ კონფლიქტში შევიდეს ბართლომესთან (ისევ, ხელისუფლებასთან არც თუ ისე კარგი ურთიერთობის გამო, რომელიც ბოლო დროს ძალიან გართულდა) და, ამავე დროს, არ სურს მასთან ძალიან მჭიდრო კომუნიკაცია. მას არ შეუძლია მთლიანად იგნორირება გაუკეთოს ამ ვიზიტს, მაგრამ ვერც სიხარულით მიესალმება. სწორედ ამიტომ, ეპისკოპოსმა ინოკენტიმ თავის წერილში ხაზგასმით აღნიშნა, რომ იგი პირადად პატრიარქ ბართლომეოს მიმართ არ გამოხატავს პატივისცემას,არამედ მისი „მაღალი წოდების“ მიმართ.
მაგრამ ბართლომე პატივს სცემს ლიტვის ეკლესიას? არა. ის უკვე უყურებს მას, როგორც თავის ბოკლენდს. მაგალითად, სულ ცოტა ხნის წინ მან „აღადგინა“ სასულიერო პირთა წმინდა წესრიგი, რომელიც მანამდე აკრძალული იყო ლიტვის მთავარეპისკოპოსის სინოდის მიერ.
ლიტვის ეკლესიამ არ აღიარა ფანარის გადაწყვეტილება, ვინაიდან „წმინდა წოდებიდან გაძევება არის არა დისციპლინური, არამედ მისტიური აქტი“ და ის, თავის მხრივ, „საბოლოო და შეუქცევადია“.
მაგრამ რა კავშირი აქვს ფანარის საეკლესიო კანონებს და ეკლესიის პოზიციას, რომლის ჩახშობაც ფანაროტებმა გადაწყვიტეს? მით უმეტეს, თუ მათ მხარს დაუჭერს ხელისუფლება, რომელიც თავად ეკლესიის ნგრევას უზრუნველყოფს და „დისიდენტს“ პირს მოუკუმავს.
ტომოსი თუ თვითმმართველობის აქტი?
ამავე დროს, თავად ლიტვის ეკლესიაში არის ძალიან ძლიერი მოძრაობა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან დამოუკიდებლობისთვის. მაგრამ ამავდროულად, ლიტვის ეკლესიაში ფანარზე დამოკიდებულების მომხრეები თითქმის არ არიან.
და აქ ბევრი რამ არის დამოკიდებული იმაზე, ვინც პირველ ნაბიჯს გადადგამს. ჯერ კიდევ გასული წლის მაისში, ვილნისა და ლიტვის მიტროპოლიტმა ინოკენტიმ მოსკოვის საპატრიარქოს მიმართა ლიტვის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის დამოუკიდებლობის სტატუსის მინიჭების მოთხოვნით. ეს მას შემდეგ მოხდა, რაც რამდენიმე სასულიერო პირმა წამოიწყო ლიტვის მართლმადიდებლური ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოდან გამოყოფის ინიციატივა გამოთქვა.
რამდენიმე დღის წინ მიტროპოლიტმა ინოკენტიმ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია განიხილავს ლიტვის ეკლესიის მოთხოვნას თვითმმართველობის სტატუსის შესახებ: „კიდევ ერთი ნაბიჯი გადაიდგა ლიტველის მიერ თვითმმართველი ეკლესიის კანონიკური მართლმადიდებლური ეკლესიისტატუსის მოპოვებისკენ. ხუთშაბათს, 16 მარტს, მოსკოვის წმინდა დანიელის მონასტერში წმინდა სინოდის სხდომაზე მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება ვილნისა და ლიტვის მიტროპოლიტ ინოკენტის მიმართვის შესახებ, ვილნა-ლიტვიისთვის ეპარქიისთვის თვითმმართველი ეკლესიის სტატუსის მინიჭებაზე.
ავტოკეფალია არა, მაგრამ მაინც
მაგრამ ბართლომეს შეუძლია შესთავაზოს ტომოსი - იგივე, რაც მან შესთავაზა მეუ-ს. ტომოსი, სადაც ნათლად იქნება გაწერილი ლიტვის ეკლესიის დამოკიდებულება კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოზე. ყველა შედეგით - ლიტვის საზღვრებს გარეთ სამრევლოების გახსნის შეუძლებლობა, ფანარისგან მშვიდობის მიღებით და ყველა მათი მოქმედების სავალდებულო კოორდინაციით. გასაგებია, რომ ლიტველი პოლიტიკოსები მოსკოვისგან სწორედ ამ "დამოუკიდებლობის" ვარიანტს დააყენებენ. ის ფაქტი, რომ ამ ვარიანტს უსაფრთხოდ შეიძლება ეწოდოს "სტამბულის კაბალა", მათ არ აინტერესებთ, რადგან მათ საერთოდ არ აინტერესებთ ეკლესია.
რას აირჩევს მიტროპოლიტი ინოკენტი?
ძნელი განსასჯელია. რადგან ჩვენ არ ვიცით ყველაფერი, რაც ლიტვაში ხდება, მაგრამ მხოლოდ ვარაუდი შეგვიძლია. დიდი ალბათობით, ეპისკოპოსი გადაწყვეტს, რაც შეიძლება ფრთხილად იმოქმედოს და დაელოდება რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსთა საბჭოს გადაწყვეტილებას.