ლავრასთან დგომის ქრონიკები: 5 აპრილი
5 აპრილის დილა დაიწყო იმ ამბებით, რომ მრავალჭირნახულ ხმელნიცკის ეპარქიაში ახალი ეპისკოპოსი, მთავარეპისკოპოსი ვიქტორი (კოცაბა) ჩამოვიდა. მეუფე მოვიდა ეპარქიაში, რომელიც ერთ-ერთი პირველი იყო, ვინც თანამედროვე მდევნელების მართლაც ძლიერი დარტყმის ქვეშ მოექცა. მით უფრო სასიხარულო იყო იმის დანახვა, რომ უამრავი მღვდელი და საერო პირი შეხვდა თავის ეპისკოპოსს.
ლავრის წინ მოედანზე მორწმუნეებმა გადაწყვიტეს აქტივისტებისთვის გადაეცათ გონიერი ყაჩაღის პატარა ხატები მკაფიო გზავნილით - მოინანიონ ეკლესიის წინააღმდეგ მტრობა.
ამ დროს კი გაჩნდა ინფორმაცია, რომ ლვოვის წმინდა გიორგის საკათედრო ტაძარში აქტივისტები მივიდნენ. მათ ჩაშალეს ლიტურგია და მორწმუნეებთან ჩხუბი სწორედ ეკლესიაში მოაწყვეს. თავდამსხმელების ქმედებებს მხარი სამართალდამცავებმა დაუჭირეს.
რეიდერებთან ერთად მოვიდა მეუ-ს "მღვდელი", რომელმაც მაშინვე "წირვა" ჩაატარა. ამის შემდეგ პოლიციამ ამომრჩევლებთან ერთად რეალური საზოგადოება ქუჩაში გააძევა.
სამხარეო სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა მაქსიმ კოზიცკიმ სიამაყით გამოაცხადა ჩატარებული ღონისძიების შესახებ: „ახლა ეკლესია წყვეტს აქ ე.წ. მოსკოვის საპატრიარქოს არსებობას. მრევლი გადაწყვეტს მეუ-ში გადასვლას. ვიმედოვნებ, რომ უახლოეს მომავალში ეს ეკლესია გახდება მეუ-ს გარნიზონის ეკლესია“.
ლვოვში კიდევ ერთი ეკლესია დაზიანდა - წმინდა უფლისწული ვლადიმირის სახელობის ტაძარი სიხივზე. ვანდალებმა კვერცხები დაუშინეს ამ ტაძრის ჯვარცმას.
ამავდროულად, მოვიდა შეტყობინება, რომ ტაძრის აღება ასევე იგეგმებოდა ჩერნივცის რაიონში, სოფელ ზადუბროვკაში, სადაც უმე-ის მორწმუნეები 1000 დღეზე მეტი ხნის განმავლობაში იცავდნენ ტაძარს.
უფრო მეტიც, როგორც პირველ შემთხვევაში, ასევე მეორე შემთხვევაში, რაიდერები მოქმედებდნენ არა მხოლოდ განსაკუთრებით თავხედურად, არამედ განსაკუთრებით ცინიკურად. მაგალითად, თუ ლვოვში ისინი მივიდნენ ტაძარში ლიტურგიის დროს, მაშინ ზადუბრივკაში გამოიყენეს უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცის დაკრძალვა ტაძრის ასაღებად. სწორედ იმ მომენტში, როდესაც ტაძრის ეზოში პანაშვიდი იმართებოდა, რომელიც უმე-სა და მეუ-ს თემების ურთიერთშეთანხმებით დაიხურა, მიღბიანმა მამაკაცებმა ეკლესიის კარზე საკეტები გაწყვიტეს.
ამ დროს ლავრასთან შედარებით სიმშვიდე იყო. უმე-ის მხოლოდ რამდენიმე მუდმივი მოწინააღმდეგე მივიდა, რომელთაგან ბევრს მორწმუნე უკვე ცნობს და ესალმება კიდეც.
არ იყვნენ კომისიის წარმომადგენლები, რომელსაც უნდა ჩაებარებინათ შენობები უმე-სგან (მორწმუნეები მანამდე ლავრაში არ უშვებდნენ). მაგრამ უსაფრთხოების ძალებმა კიდევ უფრო გაძლიერეს დაცვა ლავრის მიმდებარე ტერიტორიის გასაკონტროლებლად. ახლა პოლიცია ამოწმებს ყველა მანქანას, რომელიც ლავრასთან გადის ან მის მახლობლად ჩერდება.
ამის მიუხედავად, მონასტერთან ჩვეულებისამებრ გამოჩნდნენ აშკარა ფსიქიკური პრობლემების მქონე ახალი „აქტივისტები“.
კიევის სასულიერო აკადემიის ცნობით, კომისიის წარმომადგენლებს სურდათ ამ საგანმანათლებლო დაწესებულების საერთო საცხოვრებელში შესვლა შესაბამისი დოკუმენტაციის გარეშე.
16:00 საათზე რაიდერებმა დაიწყეს შეკრება ღვთისმშობლის შობის ეკლესიაში. ასევე, ტერნოპილში მოწამე ვერას, ნადეჟდას, ლიუბოვისა და მათი დედის სოფიას სახელობის ტაძრის მახლობლად აქტივისტების მცირე ჯგუფი გამოჩნდა.
როგორც მოგვიანებით გაირკვა, ხმელნიცკის ღვთისმშობლის შობის ტაძრის ხელში ჩაგდება ადგილობრივი ხელისუფლების ინიციატივით მოხდა, რაც გასაკვირი აღარ არის.
მაგრამ ლავრის მახლობლად, უნიატი მღვდელი ნიკოლაი მედინსკი გამოჩნდა მეგაფონით და უმე-ის მორწმუნეებისთვის უკვე ნაცნობი შეურაცმყოფელი სიტყვებით.
უკვე საღამოს გახდა ცნობილი, რომ ხმელნიცკიში ღვთისმშობლის შობის ტაძრის დაცვა მოხერხდა. ანალოგიურად, რადიკალებმა წარმატებას ვერ მიაღწიეს არც ტერნოპოლის საკათედრო ტაძართან.
უმე-ის მორწმუნეები აგრძელებენ თავიანთი სალოცავების დაცვას. გრძნობენ დაღლილობას? არა. ჩვენი ოპონენტები გრძნობენ. მათ უჭირთ, სცივათ, სველდებიან, დაღლილები არიან. მაგრამ ლავრის დამცველები, როცა სცივათ - ლოცვით თბებიან, როცა წვიმს _ მადლობას უხდიან ღმერთს და როცა დაღლილობას გრძნობენ სხეულში - უხარიათ, რომ უფალმა ღირსჰყო გაუძლონ ყველაფერს მხოლოდ და მხოლოდ მისთვის.
პავლე მოციქულის ეპისტოლე ფილიპელთა მიმართ: „ ყველაფერი შემიძლია ჩემს განმამტკიცებელ ქრისტეში. “ (ფილიპ. 4:13). და ეს სიტყვები, ეჭვგარეშე, ახლა შეიძლება გაიმეოროს ჩვენი ეკლესიის ყველა მართლმადიდებელმა მორწმუნემ.
რადგან ვიცით, რომ მხოლოდ იესო ქრისტეს გაძლიერებით გადავლახავთ ყველა სირთულეს. სხვაგვარად არ შეიძლება.