ხელისუფლების დანაშაულები უმე-ის წინააღმდეგ: სამი აღიარება
უმე-ის თემების წინააღმდეგ განხორციელებულ რეპრესიებში ყველაფერი გეგმის მსგავსად მიმდინარეობს. ხელიუფლება და მეუ ყველგან ერთნაირ დანაშაულს სჩადიან. რომლები - ვაანალიზებთ კრასილოვის მაგალითზე.
უკრაინაში უმე-ის მიერ ეკლესიების ჩამორთმევა ხდება ისე ურცხვად და თამამად, რომ ამას აშკარად გულახდილად აღიარებენ თვით ქალაქების მერებიც კი. მაგალითი დღეს არის კრასილოვი, ხმელნიცკის ოლქი. აქ, 23 ივნისის საღამოს, ხელისუფლებამ მოაწყო აღდგომის ტაძრის აღება. მეტიც, ხელისუფლების მონაწილეობა სულაც არ არის გადაჭარბებული.
კრასილოვის მთავარმა კომისარმა მოიყვანა 6 სამხედრო ტყვიამფრქვევით. ტაძრის კარები რკინის საჭრელით გაჭრა პირადად ხმელნიცკის კომუნალური კომპანიის ელექტროტრანსის დირექტორმა სერგეი ბობუხმა და ყველაფერს ხელმძღვანელობდა მერის მოადგილე მარინა სლობოდიანიუკი, საკრებულოს დეპუტატი იულია ბაბიჩუკი და საკრებულოს მდივანი ირინა მოროზოვიჩი.
მაგრამ ტაძრის მიტაცება ვერ მოხერხდა. მრევლი ტაძრის მიმართულებით გარბოდა და სალოცავს იცავდა.
ახლა კი, ყველაფერი ნაბიჯ-ნაბიჯ, თუ რატომ ხდება ეს ყველაფერი უმე-ს ტაძრის ირგვლივ, არის კანონის 100%-იანი დარღვევა, რაზეც ადრე თუ გვიან, ხელისუფლება და, კერძოდ, კრასილოვის მმართველობა პასუხს აგებს.
დარღვევა პირველი: უმე-ის უკანონო აკრძალვა და მიწის ჩამორთმევა.
ნილა ოსტროვსკაია, კრასილოვის მერი: „ჯერ კიდევ აპრილში, დეპუტატებთან ერთად, რიგგარეშე სხდომაზე მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ მოსკოვის საპატრიარქო აკრძალულიყო ჩვენი თემის ტერიტორიაზე. ჩვენ შევწყვიტეთ მოსკოვის საპატრიარქოს ეკლესიებთან არსებული მიწის ნაკვეთების მუდმივი სარგებლობის ხელშეკრულება“.
მიუხედავად მრავალი გადაწყვეტილებისა ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონში, უმე-ის „აკრძალვები“ აბსოლუტურად უკანონოა. ეკლესიის აკრძალვა მხოლოდ რადას შეუძლია და მხოლოდ სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ.
ის, რომ ეს უკანონოა, განაცხადა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელმა ელენსკიმ, გაეროს უმაღლესი კომისრის ანგარიშშიც კი დაწერა.
იგივეა მიწის ჩამორთმევასთან დაკავშირებით. მიწის ჩამორთმევა შესაძლებელია მხოლოდ სასამართლოს გზით. ოსტროვსკაია კამერების წინ აღიარებს, რომ მისმა საკრებულომ გადააჭარბა უფლებამოსილებას.
ნილა ოსტროვსკაია, კრასილოვის მერი: „ჩვენ გარკვეულწილად დავარღვიეთ ჩვენი უფლებამოსილება. სახელმწიფო დონეზე ეს ეკლესია (უმე - რედ.) არ არის აკრძალული. ხოლო ჩვენ ავკრძალეთ თემის ტერიტორიაზე“.
და ეს არის აქტივობა ნომერი 1.
დარღვევა მეორე: გაყალბება, რელიგიური თემის ყალბი შეკრებების ჩატარება
ნილა ოსტროვსკაია, კრასილოვის მერი: „კრასილოვის მაცხოვრებლები მივიდნენ საერთო კრებაზე, გამოთქვეს სურვილი, მოაწერონ ხელი და დაადასტურონ, რომ უმე გადაეცეს მეუ-ს. ეკლესიის შენობის მახლობლად, თუმცა ქალაქის მცხოვრებლები არც შეუშვეს ტერიტორიაზე, შედგა კრება და შეგროვდა ხელმოწერები, რომ ეს ეკლესიაც გადაეცა მეუ-ს“.
მივაქციოთ ყურადღება 2 პუნქტს.
- ოსტროვსკაია ამბობს, რომ ხმას მისცა არა მრევლმა, არამედ ქალაქის მოსახლეობამ.
- ხმის მიცემა მოხდა ჭიშკართან, გზაზე, რადგან რელიგიური თემის წევრები მათ ტაძარში არ უშვებდნენ. და რაც მთავარია, ოსტროვსკაია კამერის წინ ამბობს, რომ "არ არის ნებაყოფლობითი გადაყვანა", რომ რელიგიურ საზოგადოებას არ სურს გადასვლა მეუ-ში.
ნილა ოსტროვსკაია: ”სამწუხაროდ, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდლებს და მრევლს ნამდვილად არ სურთ ნებაყოფლობით გადასვლა მეუ-ში. მართალია არაერთხელ შევხვდი მღვდელს და დავარწმუნე, მაგრამ, სამწუხაროდ, ნებაყოფლობითი გადასვლა არ ხდება“.
აქ ლოგიკა მარტივია – თუ საზოგადოებას არ სურს კონფესიის შეცვლა, მაშინ ხალხი, რომელიც ტაძარში იჭრება დამპყრობლები და დამრბევები არიან.
და ეს არის აღიარება ნომერი 2
დარღვევა მესამე: რელიგიათშორისი სიძულვილის გაღვივება
ნილა ოსტროვსკაია: ”სამწუხაროდ, ჩვენ მივედით იმ სიტუაციამდე, როდესაც ისინი, ვინც იყვნენ მეგობრები, თუნდაც ნათესავები და ნაცნობები, ახლა ჩხუბობენ ეკლესიის თემაზე. და ეს ძალიან, ძალიან ცუდია. ჩვენ უნდა შევინარჩუნოთ ერთობა, არ დავთესოთ მტრობა“.
თავად მერი აღიარებს, რომ მისმა ქმედებებმა და მისი ქვეშევრდომების ქმედებებმა ქალაქში მტრობის ზრდა გამოიწვია. ანუ ხალხი მშვიდად ცხოვრობდა და როცა ხელისუფლებამ ქალაქის ზოგიერთი მცხოვრები სხვებს დაუპირისპირა, მტრობა დაიწყო. და ეს არ არის მხოლოდ ცარიელი სიტყვები.
”ჩვენ ამოვკვეთავთ მოსკოვის ყველა მღვდელს” - ასეთი წარწერა გამოჩნდა კრასილოვის ტაძრის გალავანზე. საომარ ქვეყანაში კი, როცა სიძულვილი ფაქტიურად ჰაერში ტრიალებს, ამის განხორციელება მარტივად შეიძლება, უკვე არსებობს პრეცედენტები. უფრო მეტიც, ყველა ცენტრალურმა მედიამ, მრევლის მიმართ სიძულვილის გასაღვივებლად, შეთხზა ყალბი ცნობები, თითქოს უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცი დაკრძალეს აღდგომის ტაძარში და მორწმუნეები მის ოჯახს "სირცხვილი" შეძახილით დახვდნენ. სინამდვილეში კი, არავითარი პანაშვიდი არ ყოფილა და მრევლი აპროტესტებდა ტაძრის მიტაცებას.
ICTV: "რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მხარდამჭერებმა არა მხოლოდ დაიცვეს ტაძარი, არამედ შეურაცხყვეს დაღუპული დამცველების ხსოვნა".
TSN: "მოსკოვის საპატრიარქოს წარმომადგენლებმა შურაცხყვეს სამხედროები."
და კრასილოვი მხოლოდ საილუსტრაციო მაგალითია იმისა, რასაც ხელისუფლება, მეუ-ს წევრები და მედია აკეთებენ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ტაძრების გარშემო. და მიუხედავად იმისა, რომ ახლა მხოლოდ უმე-ის წარმომადგენლები ასამართლებენ და აპატიმრებენ, ეს ყოველთვის ასე არ იქნება. და ჩვენ წინ არის სისხლის სამართლის საქმეების ფართომასშტაბიანი სერია.