ბილა-ცერკვას საკათედრო ტაძარი: დაპყრობა მათგან, ვინც შეურაცჰყობს ქრისტეს სიწმინდეს
2023 წლის 10 ივლისს ბილა ცერკვაში მოხდა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ფერისცვალების საკათედრო ტაძრის მეუ-ს „მღვდლების“ მიერ სკანდალური მიტაცება.
გამთენიისას, დილის 6 საათზე, სპორტული აღნაგობის ახალგაზრდების ჯგუფი სპეცრაზმის მხარდაჭერით ტერიტორიაზე შევიდა და მრევლს შესასვლელი გადაუკეტა. მეტიც, არც კი მალავდნენ, რომ მართლმადიდებლობასთან არანაირი კავშირი არ ჰქონდათ.
რეიდერი, რომელიც მრევლს არ უშვებდა საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე: „შენ შეცდი, რადგან მე პროტესტანტი ვარ“.
ტაძრის მრევლი: "მაშ, პროტესტანტო, წადი შენს პროტესტანტულ ეკლესიაში, რატომ გვართმევ ტაძარს?"
ორმა რეიდერმა სამი საათის განმავლობაში გააღო საკათედრო ტაძრის გვერდითი კარები - ჯერ საფქვავით, შემდეგ კი უროსა და ლომის დახმარებით. პოლიციამ მრევლის წინააღმდეგ ცრემლსადენი გამოიყენა, ისინი ცდილობდნენ ტაძრის მიტაცებისთვის ხელი შეეშალათ.
ტაძრის მიტაცების ოპერაციას ხელმძღვანელობდა "მღვდელი" და ამავე დროს ბელოცერკოვსკის საქალაქო საბჭოს დეპუტატი ნიკოლაი გოპაინიჩი. და ეს იყო მისი მეორე მცდელობა.
პირველი მან მოაწყო გვიან ღამით 4 ივლისს. ახალგაზრდების იგივე ჯგუფი აძვრა ღობეზე და კარების ძალით გაღებას ცდილობდა. მაგრამ მათ ხელი შეუშალა მრევლმა და პოლიციამ, რომლებიც ჯერ კიდევ ასრულებდნენ კანონს. 10 ივლისს პოლიცია უკვე მთლიანად რეიდერთა ინტერესებს იცავდა. ტაძარი აიღეს. ტაძრის მიტაცება არ მომხდარა უბრალო მიზეზით. იგი მომზადდა მეუ-ს სპიკერისთვის, ევსტრატი ზორიასთვის, რომელიც დუმენკომ ახლახან დანიშნა ბილა ცერკვას ეპისკოპოსად.
ზორიას არასოდეს უმსახურია ბელა ცერკვაში, მას აქ სამწყსო არ ჰყავს. უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას კი, პირიქით, ასობით მრევლი ჰყავს საკათედრო ტაძარში. ახლა ისინი იძულებულნი არიან იმსახურონ ქუჩაში, საკუთარი ეკლესიის გალავანთან, სადაც 35 წელია ლოცულობენ. ბევრი მთელი ცხოვრების განმავლობაში. მათთვის ეს არის სალოცავი, რომლის დაკარგვაც ტრაგედიის ტოლფასია.
ვნახოთ, როგორ უვლის მეუ ამ სალოცავს.
შეუძლია თუ არა მღვდელს უროთი ჩამოაგდოს ტაძრის კარები? მართლმადიდებლობასთან დაკავშირებული ნებისმიერი ადამიანი იტყვის, რომ ეს შეუძლებელია. და ეს არ იქნება სწორი. ანდრეი მისკო, მეუ "მღვდელი" სოფელ სტავიშჩედან, მთავარი ფიგურა აღმოჩნდა. მას ეხმარებოდნენ ბილა ცერკვას სასულიერო პირები მაქსიმ მატვიჩუკი, მიხაილ კრეჩკოვსკი და ზორიას სხვა ხელქვეითები. პრაქტიკულად სწორედ მათი ძალისხმევით გატეხეს ტაძრის კარი.
საკათედრო ტაძარი ბილა ცერკვაში:
მაგრამ მთავარი ის კი არ არის, რას აკეთებ, არამედ ის, თუ როგორ აჩვენებს ამას მედია. გოპაინიჩი საკურთხეველში უშვებს TSN-ის თანამშრომელ გოგონას, რათა მან ყველაფერი კარგად გადაიღოს და შექმნას მისთვის საჭირო სურათი. და მხოლოდ უმე-ის მორწმუნეებისა და მღვდლების აღშფოთებამ აიძულა იგი გამოეყვანა გოგონა სამსხვერპლოდან, რომელიც პრაქტიკულად საკურთხევლის სივრცის ნაწილია.
მალე სოციალურ ქსელში გამოჩნდა ქალების ფოტოები, რომლებიც ტაძარს სროლის შემდეგ ასუფთავებდნენ. ყურადღება მიაქციეთ მათ გარეგნობას. ასევე, ერთ-ერთი დამლაგებელი შედის იმ საკურთხეველში, სადაც TSN-ის კორესპონდენტი ავიდა. და არ არის გამორიცხული, რომ ამ ქალბატონებმა საკურთხეველიც არ დაალაგეს.
ეს ყველაფერი უკვე საკმაოდ ნათლად მეტყველებს იმაზე, თუ როგორ ეპყრობა მეუ სალოცავებს. მაგრამ მთავარი წინ არის. 2023 წლის 26 თებერვალს ფეისბუქზე გავრცელდა ბილა ცერკვას შუამავლობის ეკლესიაში გადაღებული კადრები, უმე-ის ტაძრის მიტაცების ორგანიზატორის, დეპუტატი „მღვდლის“ ნიკოლაი გოპაინიჩის წირვის ფრაგმენტი.
რა ხდება აქ? გოპაინიჩი გამოდის სამი წლის ბავშვის ზიარებისთვის. მას არ სურს ზიარება. შემდეგ „მღვდელი“-დეპუტატი ჯერ მას პურს და სასმელს სთავაზობს. ბიჭი წყალს სვამს და ჭიქას ბარძიმში აგდებს. რას აკეთებს გოპაინიჩი? თასს სწვდება, ჭიქას ამოიღებს და მაგიდაზე დებს. სტიქაროსანმა ეს ჭიქა ჯერ გვერდზე გადაწია, შემდეგ კი წყალი ჩაასხა და დანარჩენებს მისცა დასალევად.
სცადეთ ჭიქა ღვინოში ჩააგდეთ. რა მოხდება? ჭიქის კედლებზე აუცილებლად ჩამოვა ღვინო ზოლებად და წვეთებად, რომლებიც ჩამოიწურება და იატაკზე დაეცემა.
რა თქმა უნდა, წყლის წვეთები იყო ამ შუშის ჭიქის კედლებზეც, რომლებიც ჯერ მაგიდაზე დაეცა, შემდეგ კი სხვა მრევლის ხელებზე. სავარაუდოა, რომ წვეთები დაეცა იატაკზეც. შემდეგ ეს ჭიქა დანარჩენ გასარეცხ ჭიქებთან ერთად ლანგარზე მოათავსეს.
წარმოუდგენელია, ეს არც გოპაინიჩს და არც ტაძარში მყოფ სხვას არ ანაღვლებდა.
ასევე ყურადღება მიაქციეთ იმ ფაქტს, რომ მეუ-ს "მღვდელი" ზიარების მისაღებად გამოდის ბაღდადის და სტიქაროსნების გარეშეც. მაგრამ როგორ არის ეს შესაძლებელი? ყოველივე ამის შემდეგ, როდესაც ბავშვებს არ სურთ ზიარება, ისინი ზურგს აქცევენ, წინააღმდეგობას უწევენ და არის საშიშროება, რომ ისინი ქრისტეს სისხლს იატაკზე დაასხამენ.
და ეს არის უდიდესი ღირებულება მთელ სამყაროში. არაფერია უფრო მაღალი ვიდრე ქრისტეს სისხლი და ხორცი. მეუ-მ იცის ამის შესახებ? რა თქმა უნდა.
2022 წლის დეკემბერში ტრაგიკული ინციდენტი მოხდა უმე-ის ლიტურგიაზე კიევ-პეჩერის ლავრის სატრაპეზო ეკლესიაში. ერთ-ერთი ეპისკოპოსი შეუძლოდ გახდა და მან მიტროპოლიტ ონუფრის უბიძგა. ზიარების წმიდა ნაწილები წინამძღვარს სამოსელზე გადაეყარა. მაშინ ამან გამოიწვია ქილიკი "პატრიოტული" მედიის ბანაკში და მეუ-ს წევრებს შორის.
ყველა ერთმანეთს ეჯიბრებოდა ძველი „სასწავლო ამბების“ ციტირებით, რომლის მიხედვითაც „თუ რამე ღვთაებრივი სისხლიდან, მღვდელმსახურს დაუდევრობის გამო დაეღვარა, ის სასიკვდილოდ შესცოდავს“.
ამას ციტირებდა ევსტრატი ზორიაც, რომელმაც ამ ფაქტს თავის ფეისბუქზე სამი პუბლიკაცია მიუძღვნა. მისი აზრით, მიტროპოლიტი ონუფრი ნამდვილად ცოდვილია: „მსახურების წიგნი ყოველ ასეთ მოვლენას ცოდვად განმარტავს. ასეთ რამეებთან შეგუება ნამდვილად ვერ მოახდენს მათ ნორმალიზებას’’.
და წმინდა ძღვენის დაღვრა მოხდა მრავალ ეკლესიაში, მიუხედავად სასულიერო პირთა ყოველგვარი სიფრთხილისა და პატივისცემისა. ყოველი ასეთი შემთხვევა ტრაგედიაა. „სასწავლო ამბები“ განსაზღვრავს განსაკუთრებულ ზომებს ძღვენის წვეთის დაღვრის შემთხვევაშიც კი, რაც ეკლესიაში უპირობოდ სრულდება. მაგალითად, როდესაც კამენეც-პოდოლსკის ტაძარში ერთი წვეთი იატაკზე დაეცა, მღვდელმა დაიჩოქა და ენით ფრთხილად ალოკა. უფრო მეტიც, ეს ფილა იატაკიდან ამოიღეს, ხელშეუხებელ ადგილას დადეს და ახლით შეცვალეს. ვატყობთ თუ არა მსგავს ფრთხილ მოპყრობას გოპაინიჩის ჩატარებულ წირვაზე შუამავლობის ტაძარში? სამწუხაროდ არა.
მსახურების წიგნში წმინდა ძღვენის დაღვრა მღვდელს ცოდვად მიეწერება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს მოხდა „დაუდევრობით“. და თუ ზორიამ მიტროპოლიტ ონუფრის ცოდვილი უწოდა, რომელსაც გონებადაკარგულმა იერარქმა უბიძგა, მაშინ როგორ უნდა შეაფასოს გოპაინიჩის საქციელი? ფაქტიურად არანაირად. აქ სასჯელი საერთოდ რა მოსატანია.
მსახურების წიგნი ამბობს, რომ თუ სისხლის დაღვრა მოხდა დაუდევრობით, მაშინ მღვდელმა "გულწრფელად უნდა იტიროს".
ყველაზე ცუდი ის არის, რომ გოპაინიჩი არათუ არ ტირის, არამედ საერთოდ არ ანიჭებდა ამ ინციდენტს მნიშვნელობას. ის სიტუაციას განსაკუთრებულად არც კი მიიჩნევს.
რა დასკვნა შეიძლება აქედან გაკეთდეს? მხოლოდ ერთი.
რომ გოპაინიჩი თავის ტაძარში არსებულ ღვინოს და პურს ქრისტეს სისხლად და ხორცად არ თვლის. საეჭვოა, რომ მხოლოდ ის ფიქრობს ასე. მაგალითად, მისი ხერსონელი კოლეგა სერგეი ჩუდინოვიჩი რამდენიმე წლის წინ, წირვის ტრანსლირებისას ეკლესიაში წმინდა ძღვენის წინ დაამთქნარა, მოწყენილობისგან ცხვირში იქექებოდა.
როგორც არ უნდა იყოს, ტაძარი წაართვეს ბილა ცერკვას მორწმუნეებს. ახლა აქ უფროსები არიან გოპაინიჩი და ზორია. შეიცვლებიან ისინი ამ ტაძარში? შეიგნებენ, რომ სალოცავების ძალით წართმევა არ შეიძლება, ტყუილი და მანიპულირება არ შეიძლება? მიხვდებიან თუ არა, რომ მიუღებელია წმინდა ძღვენის უბრალოდ პურად და ღვინად აღქმა? თუ მაინც გრძნობენ, რომ მათ ტაძრებში ეს არის უბრალოდ პური და ღვინო?