ჩამოახრჩობენ თუ არა სახალდო დეპუტატებს, რომლებიც არ მისცემენ ხმას უმე-ს აკრძალვას?
საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის მეთაურმა პოტურაევმა წამოაყენა წინადადება შეადგინონ სახალხო დეპუტატების სია, ვისაც არ სურს ხმის მიცემა უმე-ს აკრძალვისთვის, ხოლო რადიკალები კი იმუქრებიან მოკლან ისინი. ეს რამენაირად კავშირშია ერთმანეთთან?
უკრაინაში მიდის იმ სახალხო დეპუტატების ხისტი პრესინგი, რომელთაც არ სურთ ხმის მიცემა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვისთვის. მათ ემუქრებიან ცემით ან ჩამოხრჩობითაც კი.
ყველაფერი დაიწყო პარლამენტის მეთაურის რუსლან სტეფანჩუკის განცხადებით, რომელმაც თქვა, რომ კანონპროექტები უმე-ს აკრძალვის შესახებ არ გადის დარბაზში, რადგანაც მათთვის არაა საკმარისი რაოდენობის ხმები.
რუსლან სტეფანჩუკი: „ჯერჯერობით არაა 226 ხმა ისეთი მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო აქტის ირგვლივ, მისი დარბაზში გატანა მის ჩასავარდნად, რათა უბრალოდ გაიხაროს რფ-მ, არის უბრალოდ უაზრობა და იურიდიულად და პოლიტიკურად უპასუხისმგებლობა.''
ამ სიტყვებზე უმალე მოახდინეს რეაგირება მის-ებმა და რადიკალებმა. С-14 -ის ლიდერმა ევგენი კარასმა თავის ტელეგრამ-არხზე განაცხადა, რომ „სახეს ააძრობს“ ყველა სახალხო დეპუტატს, რომელიც უარს იტყვის ხმა მისცეს უმე-ს აკრძალვას.
„რასაკვირველია, ყველას არ ვეყოფი. მაგრამ მაგალითს მივცემ. შემდეგ ქვეყანა დამიდგება გვერდით“, - განაცხადა კარასმა და მოითხოვა გადაეცათ მისთვის სახალხო დეპუტატების სია კონკრეტული გვარებით.
გასაკვირია, რომ კარასის ამ სიტყვებზე ყველაზე მაღალ დონეზე მოახდინეს რეაგირება. მეუ-ს ერთ-ერთმა ყველაზე თანამიმდევრულმა მომხრემ და უმე-ს მოწინააღმდეგემ ხელისუფლებაში, რადას ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის საკითხების კომიტეტის მეთაურმა ნიკიტა პოტურავემა ფაქტიურად მოუწოდა კარასისა და მისი კოლეგებისთვის გადაეცათ იმ სახალხო დეპუტატების სიას, რომლებიც არ მოინდომებენ უმე-ს აკრძალვას მისცენ ხმა.
ნიკიტა პოტურაევი: „არაერთხელ აღმინიშნავს, რომ საზოგადოებრიობისა და მედიის ზეწოლის გარეშე, სამწუხაროდ, ამას ვერ გავაკეთებთ. ანუ თუ საჭირო გახდება, რომ ქვეყანამ სახელებით იცოდეს თუ რომელი დეპუტატი არის მზად მისცეს ხმა (უმე-ს აკრძალვას - რედ.) კენჭისყრამდე, და ვინ - არაა მზად, არაერთხელ ვთხოვე კოლეგა-შუამავლებს და საზოგადოებრივი სექტორის კოლეგებს, რომ მათ განგაშის ზარებით გაარკვიონ პოზიციები“.
ანუ პოტურაევმა მოუწოდა ჟურნალისტებს დაურეკონ სახალხო დეპუტატებს და გაარკვიონ მათი პოზიციები უმე-ს თაობაზე. რატომ? რათა ის გაჟღერდეს მედიაში, მოხვდეს მის-ში, რასაკვირველია, მათ მიუსიოს რადიკალები.
იგივე კარასმა შესთავაზე თავის აუდიტორიას ჩამოკიდონ სახალხო დეპუტატები, რომლებიც არ არიან თანახმა ხმა მისცენ უმე-ს აკრძალვას. ეს პოსტი თითქმის 150 ათასმა ადამიანმა წაიკითხა. კარასის თანამზრახველები კომენტარებში წერენ დახვრიტონ ასეთი დეპუტატები, დაჭრან და ან სულაც კასტრირებისკენ მოუწოდებენ. მაგალითად, კარასის ინიციატივის მხარდასაჭერად გამოვიდა რადიკალური ორგანიზაცია „ტრადიცია და წესრიგის“ ერთ-ერთი ლიდერი კრისტიან უდაროვი. უდაროვმა განაცხადა, რომ ისეთები, როგორც კარასი და ისაა, „საკმარისზე მეტი იქნება“.
ვინ არიან კარასი ან უდაროვი და შეიძლება მათი მუქარის იგნორირება ომში მყოფ ქვეყანაში, რომელიც სავსეა იარაღით?
C- 14-ის მეთაური ევგენი კარასი მრავალი წელია ცნობილია იმ ადამიანების დარბევის ორგანიზაციით, რომელთაც ის თვლის არასწორად ან არასაკმარისად პატრიოტულად. მაგალითად, 2018 წელს მისმა C- 14 დაარბია კიევში რომების ბანაკი. კარასი აქციებს აწყობდა ლავრასთანაც.
გრომადის ჟურნალისტები მიუთითებენ, რომ C- 14 სახელწოდება არის ნაცისტური კოდის 14/88 პირველი ნაწილი, სადაც 14 არის სიტყვების რაოდენობა ამერიკელი რასისტის დევიდ ლეინის საკულტო ფრაზაში, ხოლო 88 - ლოზუნგის „ჰაილ ჰიტლერ“ ციფრული გამოსახულება. C- 14 წევრებს ნაცისტები უწოდეს ბელინგკეტის საერთაშორისო ორგანიზაციაში, გამოცემებში ვაშინგონტ პოსტი, როიტერსი, რადიო თავისუფლება. კარასის აქციებით შეშფოთება გამოხატეს ბრიტანეთის პარლამენტის თემთა პალატაშიც.
ამის მიუხედავად, ევგენი კარასი უკრაინაში არის მედიური პიროვნება, რომელიც გამოდის წამყვან ტელეარხებზე, გააჩნია უდიდესი აუდიტორია და გავლენა.
თუნდაც მან არ მოკლას სახალხო დეპუტატები პირადად, მას ყავს ბევრი მიმდევარი, რომელიც მზადაა შეასრულოს მისი ნებისმიერი ბრძანება.
ამიტომაც ჩნდება სამი კითხვა:
- შეიძლება დემოკრატიულ ქვეყანაში ხელისუფლებამ ზეწოლა მოახდინოს დეპუტატებზე, რათა მათ ხმა მისცენ ისე, „როგორც საჭიროა“, მითუმეტეს - იმოქმედონ მათთან კავშირში, ვინც იმუქრება მათი მკვლელობით?