უმე აკრძალეს პირველი მოსმენით, რა იქნება შემდეგ?
უმაღლესმა რადამ მხარი დაუჭირა აგრესორ სახელმწიფოსთან დაკავშირებული რელიგიური ორგანიზაციების აკრძალვას. რგორი იქნება სამართლებრივი შედეგები?
ეპიგრაფად მინდა მოვიყვანო იაკობ მოციქულის სიტყვები, რომლებიც ძლიერ                                     შეესაბამება ამ შემთხვევას:
,,ყოველივე სიხარულად ჩათვალეთ, ჩემო ძმებო, როცა სხვადასხვა განსაცდელში ვარდებით.
რაკი იცით, რომ თქვენი რწმენის გამოცდა მოთმინებას ქმნის;
მოთმინებას კი ჰქონდეს სრულყოფილი მოქმედება, რათა იყოთ ზრდასრულნი, სრულქმნილნი, ყოველგვარი ნაკლის გარეშე.
თუ რომელიმე თქვენგანს აკლია სიბრძნე, დაე, სთხოვოს ღმერთს, ყველასთვის უხვად და დაუყვედრებლად გამცემს, და მიეცემა.’’ (იაკობი 1:2-5).
ღმერთს ვთხოვოთ ეს სიბრძნე, რათა არ ჩავვარდეთ პანიკაში და გაუგებრობაში.
2023 წლის 19 ოქტომბერს, უმაღლესმა რადამ, სახალხო დეპუტატების 267 ხმით, მხარი დაუჭირა პირველი მოსმენით 8371 კანონპროექტის მიღებას უკრაინაში რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის აკრძალვის შესახებ აგრესორ სახელმწიფოში ხელმძღვანელობის ცენტრით. კანონპროექტი მინისტრთა კაბინეტმა 2023 წლის 19 იანვარს წარადგინა. ამ კანონპროექტის არსი განხილულია სტატიაში „შმიგალის კანონპროექტი: უმე-ის აკრძალვა 4 სვლით“, ამიტომ აქ არ შევჩერდებით, მაგრამ ვნახოთ რა შემდგომი ნაბიჯები შეიძლება გადადგას ხელისუფლებამ უმე-ის წინააღმდეგ საბრძოლველად და რა შეუძლიათ მორწმუნეებს სინდისის თავისუფლების კონსტიტუციური უფლების დასაცავად.
მიუხედავად იმისა, რომ კანონპროექტის ტექსტში არ არის ნახსენები კონკრეტული რელიგიური ორგანიზაციები, როგორც უმე-ის მომხრეები, ასევე მისი ოპონენტები აღიქვამენ ამ კანონპროექტს, როგორც სპეციალურად უმე-ის წინააღმდეგ მიმართულს. უხერხულია ამის თქმა, მაგრამ რადაში კენჭისყრის წინ ბევრი დეპუტატი მხიარულად იმეორებდა ფრაზას „ძირს მოსკოვის მღვდელი“.
ეს კანონპროექტი თავისთავად არ გაჩენილა, არამედ უმე-ის მრავალ კომპონენტიანი ფართომასშტაბიანი დევნის კონტექსტში: წინა ანტიეკლესიური კანონპროექტები, ხელისუფლებაში მყოფთა განცხადებები, სამართალდამცავი ორგანოების დევნა, ცილისწამება მედიაში, რადიკალების ქმედებები, ეკლესიების დაპყრობა და ა.შ. ეს ყველაფერი მიმართულია უმე-ის წინააღმდეგ და, შესაბამისად, იმის პრეტენზია, რომ კანონპროექტი 8371 არ ემუქრება უმე-ს, რადგან ის ტექსტში არ არის ნახსენები, საკმაოდ გულუბრყვილოა.
ნაბიჯი 1: კანონპროექტის პირველი მოსმენა
ხელისუფლებამ ეს ნაბიჯი უკვე გადადგა. კანონპროექტის პირველი მოსმენა ნიშნავს, რომ იგი მიიღება საფუძვლად. ანუ თავად კონცეფცია არ შეიცვლება. აგრესორ სახელმწიფოსთან დაკავშირებული რელიგიური ორგანიზაციები აიკრძალება. მაგრამ ეს ჯერ კიდევ არ ნიშნავს უმე-ს თემების აკრძალვას სინამდვილეში.
ნაბიჯი 2: მეორე მოსმენა
კანონპროექტის საფუძვლად მიღების შემდეგ იწყება მუშაობა მის საბოლოო ტექსტზე. ძირითადად, ამ სამუშაოს არა მთელი უმაღლესი რადა, არამედ შესაბამისი კომიტეტი ახორციელებს. ის იღებს დეპუტატების მიერ შემოთავაზებულ ცვლილებებს, კოორდინაციას უწევს და ა.შ. შემდეგ ეს ყველაფერი კვლავ განსახილველად წარედგინება უზენაეს რადას, რომელსაც შეუძლია ხმა მისცეს საბოლოო ტექსტს „ერთიანად“, ან შეუძლია ხმა მისცეს თითოეულ შესწორებას ცალკე. ამავდროულად, თითოეული ასეთი შესწორება ცალ-ცალკე შეიძლება განიხილებოდეს, რამაც თეორიულად შეიძლება ძალიან დიდი ხნით გადადოს მეორე მოსმენა.
პრინციპში, კანონპროექტის პირველ და მეორე მოსმენას შორის შეიძლება გავიდეს მნიშვნელოვანი დრო, თვეები ან წლებიც კი. შესაძლოა, ხელისუფლება მეორე მოსმენით არ განიხილავს ამ კანონს, მაგრამ შეხედავს უკრაინის საზოგადოების, ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების, საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაციების რეაქციას და ა.შ. თუ ეს რეაქცია უარყოფითი და იმდენად ნეგატიური იქნება, რომ არ დააკმაყოფილებს ხელისუფლებაში მყოფებს, მაშინ კანონპროექტი 8371 შეიძლება თაროზე შემოდონ. თუმცა, პირველი მოსმენით კენჭისყრით ჯიბეში, ხელისუფლება ზეწოლას მოახდენს ეკლესიაზე და აიძულებს მას კომპრომისზე წასვლას ან მეუ-ში გაწევრიანებას ამა თუ იმ ფორმით.
მორწმუნეთა ამოცანა ამ ეტაპზე არის პროტესტის მაქსიმალურად გააქტიურება კანონით გათვალისწინებული ყველა ფორმის გამოყენებით. უმე-ის ყველა მხარდამჭერის მობილიზება უკრაინაში და მის ფარგლებს გარეთ, ადგილობრივი ეკლესიებისადმი, უკრაინის საერთაშორისო პარტნიორებისადმი მიმართვა,  ხმამაღალი განცხადება ადამიანის ძირითადი უფლებების დარღვევის შესახებ და ა.შ. ყველა ამ მცდელობამ შეიძლება აიძულოს ხელისუფლება, უარი თქვას უმე-ის აკრძალვის შემდგომ ნაბიჯებზე ან მინიმუმ შეანელოს ეს პროცესი.
ნაბიჯი 3: მესამე მოსმენა
მეორე მოსმენის შემდეგ არის მესამეც. ამ ეტაპზე კანონის ტექსტი აღარ იცვლება, არამედ განისაზღვრება სხვადასხვა პროცედურული ასპექტი, კერძოდ მისი ძალაში შესვლის თარიღი. თუ ამ კანონს მნიშვნელოვანი პოლიტიკური წინააღმდეგობა ექნება, მაშინ მთავრობამ შესაძლოა გარკვეული ვადით გადადოს კანონის ძალაში შესვლა. ყველაზე ხშირად გადადებენ ერთი წლით, ერთი წლის შემდეგ კი შეიძლება კიდევ ერთი წლით გადადოს და ა.შ. სხვათა შორის, ასე იყო კანონი მიწის გაყიდვის შესახებ.
ნაბიჯი 4: პრეზიდენტის ხელმოწერა
თუ უმაღლესი რადა 8371 კანონპროექტს ყველა მოსმენით მაინც დაუჭერს მხარს, მას პრეზიდენტი ხელს მოაწერს. პრეზიდენტის ხელმოწერა დამოკიდებული იქნება იმ დროს არსებულ პოლიტიკურ ვითარებაზე. მისი პროგნოზირება თითქმის შეუძლებელია, რადგან უკრაინაც და მთელი მსოფლიოც ისეთი ტურბულენტობის ეპოქაში შევიდა, რომ სიტუაცია შეიძლება მკვეთრად შეიცვალოს ფაქტიურად ერთ დღეში. სავსებით შესაძლებელია, რომ პრეზიდენტი, რომელიც ხელს მოაწერს 8371 კანონპროექტს, სულაც არ იყოს ზელენსკი. არც ისე დიდი ხნის წინ მან თავად განაცხადა, რომ ომის შემდეგ არჩევნები რომ ჩატარდეს, პრეზიდენტად არ იყრიდა კენჭს.
ამ ეტაპზე მორწმუნეთა მხრიდან მათი უფლებების დაცვის იგივე ფორმებია შესაძლებელი, როგორც წინაზე. მაგრამ უნდა გვესმოდეს, რომ აქ კანონპროექტზე ხელმოწერის ან ხელმოუწერლობის საკითხი იქნება დამოკიდებული ერთი ადამიანის ინტერესებზე და არა პოლიტიკური პარტიების ინტერესებზე, როგორც წინა ეტაპზე.
პრეზიდენტი ვალდებულია 15 დღის ვადაში ან მოაწეროს ხელი და გამოაქვეყნოს კანონი, ან შეიტანოს მასში ცვლილებები და დაუბრუნოს უმაღლეს რადას. ეს ცვლილებები, სურვილის შემთხვევაში, შეიძლება იყოს ისეთი, რომ დეპუტატები ვერ შეთანხმდნენ დიდი ხნის მანძილზე. ანუ პრეზიდენტს, თუ არ სურს თავისი ცალსახა პოზიციის დაფიქსირება (ან საერთოდ არ აქვს), შეუძლია დოკუმენტის საბოლოო მიღება რამდენჯერაც მოესურვება გადადოს.
ნაბიჯი 5: ეფექტური
კანონი ძალაში შედის ოფიციალური გამოქვეყნებიდან ათი დღის ვადაში, თუ კანონით სხვა რამ არ არის გათვალისწინებული. თუ ეს მოხდება, მაშინ სტატიაში 5 „ეკლესიის (რელიგიური ორგანიზაციების) გამოყოფა სახელმწიფოსგან“ უკრაინის კანონის „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ გაჩნდება შემდეგი დამატება:
,,დაუშვებელია რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობა, რომლებიც დაკავშირებულია რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) გავლენის ცენტრებთან, რომელთა ხელმძღვანელობის ცენტრი (მენეჯმენტი) მდებარეობს უკრაინის ფარგლებს გარეთ, სახელმწიფოში, რომელიც ახორციელებს შეიარაღებულ აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ.’’
იურიდიული ენიდან ზოგადად გასაგებ ენაზე რომ ვთარგმნოთ, ეს ნიშნავს, რომ სამრევლოების, მონასტრების, სემინარიების, საძმოს და ა. შ. აკრძალვა მოხდება იმ შემთხვევაში თუ ისინი ემორჩილებიან მოსკოვის საპატრიარქოს დამორჩილებულ მმართველობით ცენტრს (ან რუსულ ორგანიზაციას). მაგრამ ამ დაქვემდებარებას დასჭირდება დამტკიცება. ამისთვის მთავრობას შემდეგი ნაბიჯების გადადგმა მოუწევს.
ნაბიჯი 6: რელიგიური გამოცდა
კანონპროექტი 8371 ითვალისწინებს ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის (სეს) უფლებამოსილების გაფართოებას, კერძოდ: უფლების მინიჭებას რელიგიური ორგანიზაციების კავშირის „გავლენის ცენტრებთან“, რომლებიც კონტროლდება რუსეთის ფედერაციისგან. სიტყვასიტყვით ასე იკითხება: „რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის რელიგიური შემოწმების ჩატარება, რათა დადგინდეს დაქვემდებარება კანონიკურ და ორგანიზაციულ საკითხებში რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) გავლენის ცენტრებთან, რომლის ხელმძღვანელობის ცენტრი (მენეჯმენტი) მდებარეობს უკრაინის სახელმწიფოს გარეთ, რომელიც ახორციელებს შეიარაღებულ აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ“.
"გავლენის ცენტრი" აქ უნდა გავიგოთ, როგორც კიევის მეტროპოლია. სეს-მა უკვე ჩაატარა რელიგიური ექსპერტიზა, რომელიც ამტკიცებს, რომ კიევის მიტროპოლია მოსკოვის საპატრიარქოს დაქვემდებარებაშია. ახლა, 8371 კანონპროექტის პირდაპირი ტექსტის საფუძველზე, მას მოუწევს რელიგიური შემოწმების ჩატარება უმე-ის 12 ათასზე მეტ სამრევლოსა და 260-ზე მეტ მონასტერში.
იმის გათვალისწინებით, რომ რელიგიური თემი ან მონასტერი შეიძლება შეიქმნას უბრალოდ თავისი წევრების რელიგიური მოთხოვნილებების დასაკმაყოფილებლად, მაშინ ასეთი დაქვემდებარების დამტკიცება შეიძლება ძალიან რთული იყოს. უმე-ს შეუძლია განაცხადოს, რომ ამიერიდან იგი წარმოადგენს ეპარქიების ერთგვარ კონფედერაციას, რომელთაგან თითოეული დამოუკიდებელი იქნება თავის ადმინისტრაციაში. ძველად სწორედ ასეთ ეპარქიას ერქვა ადგილობრივი ეკლესია. ხოლო ეპარქია, თავის მხრივ, შეიძლება გახდეს თემთა კონფედერაცია. ამდენად, კანონის ფარგლებში მოქმედების შემთხვევაში, თითქმის შეუძლებელი იქნება კონკრეტული მრევლის კავშირის დამტკიცება მოსკოვის საპატრიარქოსთან. თუმცა, თუ ხელისუფლება მოინდომებს, ამ ჩარჩოებს ყურადღებას არ მიაქცევენ.
ნებისმიერ შემთხვევაში, სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურის რელიგიური კვლევის დასკვნები შეიძლება გასაჩივრდეს სასამართლოში თითოეულ ცალკეულ შემთხვევაში.
ნაბიჯი 7: "დარღვევების აღმოფხვრა"
მიუხედავად ამისა, თუ სეს-ის რელიგიური შემოწმების შედეგად გამოვლინდება თემის კავშირი მოსკოვის დაქვემდებარებულ „გავლენის ცენტრთან“ და სასამართლო დატოვებს ამ გადაწყვეტილებას ძალაში, მაშინ სეს-ს მოუწევს ბრძანების გაცემა თემისთვის. ბრძანების გაცემის დღიდან ერთი თვის ვადაში აღმოფხვრას რელიგიური გამოცდის შედეგად გამოვლენილი დარღვევები.“ ასეთი „დარღვევების აღმოფხვრა“ შეიძლება იყოს სწორედ უმე-ზე მითითებების ამოღება საზოგადოების წესდებიდან და განცხადება, რომ თემზე „გავლენა“ აქვს კონკრეტულ ეპისკოპოსს. დაე, სეს-მა დაამტკიცოს, რომ ის, თავის მხრივ, ექვემდებარება მოსკოვიდან კონტროლირებად „გავლენის ცენტრს“.
ნაბიჯი 8: სასამართლოს მიმართვა
თუ საზოგადოება არ აღმოფხვრის „დარღვევებს“ ან სახეკმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახური მიიჩნევს, რომ ეს აღმოფხვრა არასაკმარისია, მაშინ სეს-ს შეუძლია მიმართოს „სასამართლოს ადმინისტრაციული სარჩელით რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობის შეწყვეტის შესახებ...“, რადგან კანონი რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობის შეწყვეტის შესახებ, როგორც თავად, ასევე სასამართლოს მიერ, ძალაში რჩება.
ამ ეტაპზე შესაძლოა საზოგადოებამ მოიგოს საქმე სეს-ის წინააღმდეგ და დაამტკიცოს მისი საქმიანობის კანონიერება. მითუმეტეს, სამართალწარმოებას სხვადასხვა სასამართლოში შეიძლება ძალიან დიდი დრო დასჭირდეს.
ნაბიჯი 9: აკრძალვა
თუ საზოგადოება ყველა პროცესს წააგებს, მაშინ მისი საქმიანობა შეიძლება მართლაც აიკრძალოს. მაგრამ ის შეიძლება დაუყოვნებლივ გაჩნდეს სხვა ფორმით. უკრაინის კანონის მე-8 მუხლი „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ ადგენს, რომ „სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოების შეტყობინება რელიგიური თემის შექმნის შესახებ სავალდებულო არ არის“.
ანუ საზოგადოებას შეუძლია შეასრულოს საღმრთო მსახურება, იქადაგოს თავისი რწმენა, ჩაერთოს ქველმოქმედებაში და ა.შ. სახელმწიფო რეგისტრაციის ან სახელმწიფო უწყებებისთვის თავისი არსებობის შესახებ შეტყობინების გარეშე. მართალია, ამ შემთხვევაში თემი არ იქნება კანონიერი და არ ექნება საკუთარი უფლებები. მარტივად რომ ვთქვათ, სახელმწიფოს თვალსაზრისით, ეს იქნება იმ მოქალაქეთა ერთობლიობა, რომლებიც ეწევიან კანონით აკრძალულ საქმიანობას.
რა თქმა უნდა, ამ შემთხვევაში საეკლესიო ქონების საკითხი დადგება. ვის ეკუთვნის ტაძარი, ეკლესიის ფული და სხვა ქონება. ამ ყველაფრის საზოგადოებაში შენარჩუნების ერთ-ერთი გზაა საეკლესიო ქონების სხვა ფორმით გაყიდვა ან გასხვისება კერძო პირების: მოქალაქეების, საქველმოქმედო ფონდების ან სხვა საჯარო (არარელიგიური) ორგანიზაციების სასარგებლოდ. ამ მეთოდს შეუძლია იმუშაოს, თუმცა არა სრულყოფილად.
ჯერ ერთი, არის შესაძლებლობა სასამართლოში დამტკიცდეს, რომ ტაძარი რეალურად ეკუთვნის რელიგიურ თემს და შესაბამისად, მისი გადაცემა კერძო პირებზე შეიძლება გაუქმდეს. და მეორეც, ასევე შეიძლება მოხდეს ზეწოლა კერძო პირზე, რომ წაართვას ტაძარი ან განდევნოს მართლმადიდებელი საზოგადოება. მაგალითად, ზოგიერთმა მდიდარმა ქველმოქმედმა იყიდა მიწა, ააშენა ტაძარი და ეს ყველაფერი საზოგადოებას შესწირა. მაგრამ შესაბამისმა ორგანოებმა ძალიან მარტივად გაუკეთეს მინიშნება ასეთ ქველმოქმედს, რომ თუ მას სურს თავისი ბიზნესის გადარჩენა, მან უნდა გადასცეს ტაძარი მეუ-ს.
ნაბიჯი 10: სამართალწარმოება
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, სეს-ის ან სხვა სამთავრობო უწყების ყველა ქმედება შეიძლება გასაჩივრდეს სასამართლოში. პირველი ინსტანციის სასამართლო პროცესს შეიძლება მოჰყვეს სააპელაციო წარმოება, შემდეგ საკასაციო, უზენაეს სასამართლოს და ა.შ. თუ მართლმადიდებელთა უფლებები არ არის დაცული და ეროვნული სამართლებრივი საშუალებები ამოწურულია, მაშინ ჩნდება შემდეგი ორი შესაძლებლობა.
პირველი არის მიმართვა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში (აუეს). უკვე დღეს, ბევრი ექსპერტი, როგორც უმე-ის მხარდამჭერებს და ანტიპათიურებს შორის, ვარაუდობს, რომ უკრაინას სასამართლო გადაწყვეტილებების, უმე-სა და მისი მრევლის წინააღმდეგ, მასიური გაუქმება ემუქრება აუეს-ის მხრიდან. ამის ყველა მიზეზი არსებობს. ამ შემთხვევაში უკრაინას მოუწევს არა მხოლოდ გააუქმოს სახელმწიფო კომისიის ან სასამართლოს გადაწყვეტილებები, არამედ აუნაზღაუროს მოქალაქეებს მათი უფლებების დარღვევის გამო მიყენებული ზარალი. თუ უკრაინა შეუერთდება ევროკავშირს, მაშინ მოვლენების ასეთი განვითარება კიდევ უფრო სავარაუდოა.
მეორე შესაძლებლობა არის  უკრაინის საკონსტიტუციო სასამართლოსთვის მიმართვა კონსტიტუციური საჩივრების თანმიმდევრობით. უკრაინის კონსტიტუციის 151-1 მუხლის შესაბამისად: „უკრაინის საკონსტიტუციო სასამართლო წყვეტს უკრაინის კანონის უკრაინის კონსტიტუციასთან შესაბამისობის (კონსტიტუციურობის) საკითხს იმ პირის კონსტიტუციურ საჩივარზე, რომლებიც თვლიან, რომ მის საქმეზე გამოტანილი განაჩენი ეწინააღმდეგება უკრაინის კონსტიტუციას.
კონსტიტუციური საჩივრის შეტანის უფლება აქვთ პირებს, მოქალაქეობის მიუხედავად. მოდით წარმოვიდგინოთ სიტუაცია, როცა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურის ექსპერტის, ლუდმილა ფილიპოვიჩის თქმით უმე-ს მორწმუნეები შეადგენენ 6 მილიონს და ყველა მათგანი სასამართლოში შეიტანს საჩივარს 8371 კანონპროექტზე, ასევე მათ დაემატება უცხო ქვეყნის მოქალაქეები?
ზოგადად, იურიდიული შესაძლებლობები 8371 კანონისგან დასაცავად მრავალფეროვანია, მაგრამ…
8371 კანონპროექტის საშიშროება მდგომარეობს არა სამართლებრივ სიბრტყეში, არამედ სოციალურ-პოლიტიკურში. უკრაინა რომ იყოს კანონდამცველი სახელმწიფო, სანერვიულო არაფერი იქნებოდა. მაგრამ, სამწუხაროდ, დღეს ეს ასე არ არის. უმე-ის მტრების უმრავლესობას არ აქვს წაკითხული კანონპროექტის ტექსტი და არც აპირებს მის წაკითხვას. მათთვის 2023 წლის 19 ოქტომბრის უმაღლესი რადას გადაწყვეტილება ასე ჟღერს: ”უმაღლესმა რადამ აკრძალა უმე”. და ეს არის ტრიგერის მსგავსი, "ფას" ბრძანება, რაც ნიშნავს, რომ უმე-თან გამკლავება შესაძლებელია, რამდენადაც მას დავდაცვის უნარი არ გააჩნია. ეს ნიშნავს, რომ უმე-ზე თავდასხმები მედიაში, უკანონო ხელახალი რეგისტრაცია, ეკლესიების ჩამორთმევა და სხვა ძალადობრივი ქმედებები მხოლოდ გაძლიერდება.
მაგრამ უმე-ის მტრები ვერ ხვდებიან ერთ რამეს: შეიძლება მიითვისონ ეკლესია, მიწის ნაკვეთი, სხვა ქონება ჩამოართვან მორწმუნეებს, შეუძლიათ ხელახლა დაარეგისტრიროთ თემი და ა.შ., მაგრამ თავად რწმენას ვერ წაართმევენ. ეს ბანალური სიტყვებია, მაგრამ ეს ბანალურობა არ უარყოფს მათ მნიშვნელობას. რწმენას ადამიანი თავდა ირჩევს. თუ ის ქრისტეს და მისი ეკლესიის ერთგული დარჩება, ამას ვერც ერთი უზენაესი რადა ვერ შეუშლის ხელს. თუ უმე-ის 6 მილიონი მორწმუნე (სახელმწიფო სტატისტიკის სამსახურის მიხედვით) ეკლესიის ერთგული დარჩება, მის დაჩოქებას ვერავინ შეძლებს, რამდენი ანტიეკლესიური კანონპროექტიც არ უნდა მიიღოს უმაღლესმა რადამ.
თუმცა, უნდა ითქვას კიდევ ერთი საფრთხის შესახებ, რომელიც შეიძლება ეკლესიას დაემუქროს. ისეთ სიტუაციაში, რომელშიც უმე იმყოფება, ყოველთვის არის ცდუნება დაეყრდნოს იმ პოლიტიკურ ძალებს, რომლებიც დღეს აცხადებენ, რომ მხარს უჭერენ უმე-ს. ასეთი პოლიტიკური ძალების რიცხვი ძალიან მცირეა, მაგრამ ისინი არსებობენ და მათი მხარდაჭერა საზოგადოებაში შეიძლება ბევრად უფრო მასშტაბური აღმოჩნდეს, ვიდრე ჩვეულებრივ. მაგრამ თუ უმე დაიწყებს მათთან ასოცირებას, თუ მოუწოდებს მორწმუნეებს ხმის მისაცემად და ასე შემდეგ, ის ხაფანგში აღმოჩნდება. ხალხი უმე-ს უფრო პოლიტიკური ბრძოლის სუბიექტად აღიქვამს და არა როგორც ქრისტეს ეკლესიას. ეკლესია ღიაა ყველასთვის, განურჩევლად პოლიტიკური შეხედულებებისა თუ სხვა მრწამსისა. ეკლესიამ უნდა იხსნას ადამიანები ცოდვისა და სიკვდილისგან და არა პოლიტიკოსები შეიყვანოს მმართველობით ოფისებში. იმის იმედი, რომ მოვა სხვა პრეზიდენტი და მისი მმართველობის დროს ეკლესია არ განიდევნება, ზელენსკის მაგალითზე ნათლად ჩანს. არ უნდა დაგვავიწყდეს წმიდა წერილი: „ნუ მიენდობი უფლისწულთა, ძესა კაცისა, რომელსა არა არს ხსნა“ (ფსალმ. 146,3).
მორწმუნეებისთვის მხოლოდ ერთი გზა არსებობს: მტკიცე რწმენა, სულში რისხვასა და გმობის არ შეშვება, ლოცვა და ღმერთისადმი მინდობა, რომელმაც თქვა: „შენა ხარ კლდე, და ამ კლდეზე ავაშენებ ჩემს ეკლესიას, და ჯოჯოხეთის ბჭენი ვერ სძლევენ მას.’’ (მათე 16:18).