დიალოგი საფქვავის ფონზე: ვის წარმოადგენენ უმე-ის „მომლაპარაკებლები“ მეუ-სთან?
ძალადობისა და თავდასხმების შესახებ ცნობების ფონზე, ჩვენ მუდმივად გვესმის ზოგიერთი კონფერენციის შესახებ, სადაც უმე-ის წარმომადგენლები განიხილავენ თემებს მეუ-ს წევრებთან. ვინ არიან ისინი და რა ფუნქცია აქვთ?
ბოლო დროს არაერთი ღონისძიება გაიმართა, რომელშიც უმე-ისა და მეუ-ის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. განიხილეს სხვადასხვა თემები - უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომის მსხვერპლთა რეაბილიტაციიდან საეკლესიო კონფლიქტების პრევენციამდე. საკითხავია, რა გააკეთეს უმე-ის წარმომადგენლებმა ამ ღონისძიებებზე? უფრო სწორად ვის და რას წარმოადგენდნენ იქ? მოდით გავარკვიოთ.
შეხვედრები
დასაწყისისთვის, დავასახელოთ მხოლოდ რამდენიმე მოვლენა და მოკლედ ვისაუბროთ იქ მომხდარზე. მაშ ასე.
2023 წლის 20 ოქტომბერს, ე.წ. "წმინდა კირილ ლუკარისის ცენტრმა" მოაწყო კიევში "ახალგაზრდული მართლმადიდებლური დიალოგის სკოლა", სადაც შეიკრიბა ოცზე მეტი "ახალგაზრდა მართლმადიდებელი ქრისტიანი" მეუ-დან და უმე-დან. „ცენტრის“ დირექტორის ანდრეი სმირნოვის თქმით, პროექტის მიზანია „ახალგაზრდებისთვის სამდღიანი სემინარის ჩატარებით ხელი შეუწყოს საეკლესიო კონფლიქტებისა და შერიგების პრევენციას, მართლმადიდებელ მორწმუნეთა კომუნიკაციისა და თანამშრომლობის კულტურის განვითარებას მეუ-სა და უმე-ის ახალგაზრდა ლიდერებს შორის. ამ სემინარზე კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის უმე-ის პრორექტორმა ვლადიმერ ბურეგამ წაიკითხა ლექცია თემაზე „მსოფლიო მართლმადიდებლობა დღეს: გამოწვევები და პერსპექტივები“.
23 ნოემბერს ვარაშში გაიმართა სემინარი „საზოგადოებრივი და რელიგიური ორგანიზაციების როლი ომის მსხვერპლთა სოციალურ-ფსიქოლოგიურ რეაბილიტაციაში“. ამ სემინარს ესწრებოდა უმე-ის რამდენიმე მღვდელი ვოლინის ეპარქიიდან, ისევე როგორც ისინი, ვინც ცოტა ხნის წინ გადავიდნენ მეუ-ში - მაგალითად, მღვდელი ალექსანდრე კოლბი, რომელსაც ერთი თვით ადრე აეკრძალა მსახურება ფანარის ეგზარქოსთან და მეუ-ს სასულიერო პირთან ერთად ლიტურგიაში მონაწილეობის გამო.
დეკემბრის დასაწყისში კრაკოვში გაიმართა სემინარი «Voices of moderation». როგორც მისმა ერთ-ერთმა მონაწილემ, კსა-ს კურსდამთავრებულმა ბოგდან მოსტოვიმ თქვა, სემინარზე „ჩვენ გავუზიარეთ ჩვენი მოსაზრებები უკრაინულ მართლმადიდებლობაში განხეთქილების დაძლევის შესახებ“ და „უმე-ისა და მეუ-ის წარმომადგენლები ერთსულოვანი იყვნენ უმეტეს საკითხებში, რაც „იმედს იძლევა“. მოსტოვთან ერთად კრაკოვის ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო უმე-ის სსუგ-ის თანამშრომელმა რუსლან ბორტნიკმა.
დიალოგი
როგორც ჩანს, ერთობლივი ღონისძიებები უნდა ჩატარებულიყო და ჩავატარეთ. მეტიც, უმე-დან ბევრი, რომელიც თავს „ადეკვატურ“ მართლმადიდებელ ქრისტიანად თვლის, იტყვის, რომ ასეთი შეხვედრები მშვენიერია, რომ „ჩვენ ვცდილობთ გვქონდეს დიალოგი ჩვენს ოპონენტებთან“. რა არის ამაში ცუდი?
და ნამდვილად არაფერია ცუდი დიალოგში. მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ორივე მხარე სწორედ ამ დიალოგისკენ ისწრაფვის. ამ დროისთვის კი, მეუ-ს წევრების 99%-მა, დუმენკოს ხელმძღვანელობით, ფაქტობრივად გამოუცხადა ომი ჩვენს ეკლესიას. ომი, რომელშიც წესები აღარ არსებობს, რომელიც არნახული სისასტიკითა და ცინიზმით მიმდინარეობს. ჩერკასის, ლვოვის, ბილა ცერკვას ან ივანო-ფრანკოვსკის შეხსენებას აზრი არ აქვს, რადგან უკვე ყველამ ყველაფერი იცის. მაგრამ აუცილებელია შეგახსენოთ, რას გვეუბნება ფეოფანიის საბჭო.
შეთანხმებულ გადაწყვეტილებებში ნათლად წერია, რომ ჩვენი ეკლესია „დიალოგის განახლების იმედს არ კარგავს“. მაგრამ იმისთვის, რომ დიალოგი შედგეს, მეუ-ს წარმომადგენლებმა უნდა „შეაჩერონ ეკლესიების ჩამორთმევა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სამრევლოების იძულებითი გადაყვანა“. ანუ ამ პირობის შესრულების გარეშე, ეკლესიის მიმართ ფიზიკური ძალადობის შეწყვეტის გარეშე, დიალოგი უბრალოდ არ შეიძლება შედგეს.
ასევე, ჩვენს ძმებს უმე-დან, რომლებიც ეძებენ დიალოგს ეკლესიის მტრებთან მეუ-დან, მინდა შეგახსენოთ გარდაცვლილი პატრიარქის ალექსის პოზიცია, რომელმაც უარი თქვა რომის პაპთან შეხვედრაზე უნიატების მიერ დასავლეთ უკრაინაში უმე-ის სამი ეპარქიის დაცარიელების გამო. შემდეგ მან პაპს პირობა წუყენა - დაეგმო ბერძნული კათოლიკური პროზელიტიზმი. პაპმა უარი თქვა, პატრიარქმა კი შეხვედრა გააუქმა. რატომ? იმის გამო, რომ მას ესმოდა, რომ მისი შეხვედრა რომის პაპთან იმ პირობებში, როდესაც უნიტები ანადგურებდნენ მართლმადიდებლობას, აღიქმებოდა ღალატად, იმ მართლმადიდებელი ქრისტიანებისთვის სახეში შეფურთხებად, რომლებიც უბკე-ის ბანდიტებისგან ეკლესიების დაცვისას დაშავდნენ.
და ჩვენი აზრით, ზუსტად ასე გამოიყურება დღეს ყველა ეს შეხვედრა მეუ-ს წარმომადგენლებთან. როგორც ჩერკასიში მღვდლისთვის სახეში შეფურთხება, რომელსაც ყბა მოტეხეს მეუ-ს „მორწმუნეებმა“, ან სასულიერო პირისთვის, რომელსაც ივანო-ფრანკოვსკში ცრემლსადენი გაზი შესხურეს სახეზე.
ღალატი
ამ თვალსაზრისით განსაკუთრებით მწვავედ დგას კითხვა, ვისი სახელით მოქმედებდნენ ბორტნიკი, ბურეგა, მოსტოვოი და სხვები? ვის წარმოადგენდნენ? მთელ უმე-ს? და ჰკითხეს მორწმუნეებს, უბრალო ხალხს? მაგალითად, იმ ასობით თემს, რომლებიც მეუ-ს "ძმებმა" გააძევეს თავიანთი ეკლესიებიდან? ამ თეოლოგებს ხომ არავინ აძლევდა უფლებას მოლაპარაკება ეწარმოებინათ იმ ადამიანებთან, რომლებიც არც კი ფიქრობენ ფეოფანიაში კრების პირობების შესრულებაზე.
მაშინ იქნებ ისინი წარმოადგენდნენ სსუგ-ს? შესაძლოა. იმიტომ, რომ, მაგალითად, იგივე ბორტნიკი ძლივს წავიდა საზღვარგარეთ პირადი დანაზოგით და მით უმეტეს, ომის პირობებში. ეს ნიშნავს, რომ მას მოგზაურობისთვის ფული მისცეს და ის მოგზაურობდა, მინიმუმ, საგარეო საეკლესიო ურთიერთობის დეპარტამენტის სახელით. მერე იქნებ დეპარტამენტის ხელმძღვანელობამ აუხსნას ხალხს რა ხდება? დაე, თქვან, რომ ამ გზით, ჩვენ ვაწარმოებთ მოლაპარაკებებს, ვეძებთ, ასე ვთქვათ, საერთო ენას. მაშინ გავიგებთ, რომ ჩერკასში გატეხილი ყბა სწორედ ასე ვთქვათ, ასეთი ნაპოვნი წერტილია.
იგივე კითხვა მინდა დავუსვა უმე-ის ვოლინის ეპარქიის ხელმძღვანელობას. მღვდლები, რომლებიც ესწრებოდნენ სემინარს მეუ-ს წარმომადგენლებთან და ეკლესიის მოღალატეებთან ერთად, იყვნენ თუ არა თქვენგან უფლებამოსილი? თუ ასეა, შეგიძლიათ თქვათ, რომ კონკრეტულად თქვენს ვოლინის ეპარქიაში შეწყდა ეკლესიების მიტაცება? არა. არ შეგიძლიათ. იმიტომ რომ არ შეწყვეტილა. და თუნდაც ამ სემინარის ერთ-ერთი მონაწილესთვის, იღუმენი ნიფონტისთვის, მეუ-ს წარმომადგენლები ცდილობდნენ ტაძრის წართმევას.
რა თქმა უნდა, არსებობს შესაძლებლობა, რომ მეუ-ს ეს კონკრეტული წევრები იყვნენ ნამდვილი ქრისტიანები, რომლებიც გმობენ ძალადობას, რომელსაც ჩვენ გლობალურად ვაკვირდებით დუმენკოს სტრუქტურაში. მაგრამ პრობლემა მდგომარეობს შემდეგში: ასეთი შეხვედრების შედეგებიდან გამომდინარე, ჩვენ არასდროს გვინახავს რაიმე განცხადება, რომელიც დაგმობს თემების მოტყუებით „გადასვლებსა“ და ტაძრების ძალისმიერ ჩამორთმევას, ჩვენ არ გვინახავს არც ერთი მიმართვა მეუ-ს ხელმძღვანელობისადმი ამ ქაოსის შეჩერების მოწოდებით.
მაგრამ მაშინ რა აზრი აქვს ასეთ შეხვედრებს? დავტოვოთ ეს ყველაფერი "ფრჩხილებში"? ვითომ არაფერი ხდება? განვაცხადოთ, რომ ჩვენ და მეუ ვართ „ყველაფერი კარგის მომხრე, ყველა ცუდის წინააღმდეგ“? როგორ გამოიყურება ეს იმ თემებთან მიმართებაში, რომლებიც ახლა იძულებულნი არიან ილოცონ სადღაც ვიწრო სახლში, ან თუნდაც უბრალოდ ქუჩაში?
ყოველ შემთხვევაში, ყველაფერი, რაც ხდება, ნორმალური არ არის. და არ არის საჭირო ახლა ჩვენთვის იარლიყის მიცემა, რომ ჩვენ ვართ „პრორუსული“ და არ გვინდა დიალოგი. ჩვენ გვინდა. იმათზე მეტადაც, ვინც ყავას სვამს მეუ-ს ზოგიერთ წევრთან შეხვედრებზე, როცა დანარჩენები იტაცებენ ჩვენს ეკლესიებს. მაგრამ ჩვენ გვინდა, რომ ეს დიალოგი წარიმართოს ჩვენი ეკლესიის საბჭოს გადაწყვეტილებების პატივისცემით და წესიერების ელემენტარული სტანდარტების დაცვით.
სწორედ ამას ითხოვს ჩვენი ეკლესიის ერთობა: სანამ მეუ-ს წევრები არ შეწყვეტენ ეკლესიის გაპარტახებას, მათთან დიალოგი არ შეიძლება და ნებისმიერი მცდელობა აღიქმება ღალატად.